21 filmów, w tym 11 premierowych pokazów, 1074 niezapomniane minuty projekcji, 38 książek i 60 niezwykłych ludzi z pasją. Już 21 września rusza najstarsza i najbardziej znana impreza tego typu w Polsce. XXII edycja Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdrój połączy w sobie pokazy filmów górskich, prelekcje podróżnicze m.in. Alexa Honnolda, Marko Prezelj, Alexa Txikona, Adama Ondry, wystawy zdjęć i liczne wydarzenia kulturalne.

XXII Festiwal Górski w Lądku Zdrój

Tegoroczna XXII edycja Festiwalu Górskiego w Lądku Zdrój potrwa od 21 do 24 września. W ciągu czterech dni pasjonaci gór, podróży i sportów ekstremalnych spotkają się na jedynym takim wydarzeniu kultury górskiej w Polsce. Festiwal w Lądku to niepowtarzalna okazja raz w roku na wspólne spotkanie środowiska górskiego. Cztery dni przeglądu to cztery dni na poznanie historii wyjątkowych postaci, dla których góry są największą życiową pasją.

Do Lądka przyjechałem po raz pierwszy na festiwal jako student w 2000 roku. Kiedy w 2011 zaproponowano mi organizację kolejnych edycji chciałem, aby była to impreza ważna i inspirująca również dla innych. Aby była miejscem spotkań ludzi z całego świata (choć wówczas mówiąc „świat” miałem na myśli raczej województwo dolnośląskie), którzy tutaj będą roztrząsać sprawy ważne dla środowiska ludzi gór, cieszyć ze swoich i kolegów sukcesów oraz zwyczajnie się bawić. I to się chyba udało, a z roku na rok pojęcie "świat" mocno się rozszerza – mówi Maciej Sokołowski, organizator Festiwalu.

Inspirująca życiowa pasja

Z roku na rok liczba gości Festiwalu się rozrasta. W tym roku, oprócz polskich prelegentów m.in. Wojtka Kurtyki, Adama Bieleckiego, Krzysztofa Wielickiego, Tomasza Kobielskiego czy Janusza Gołębia o swoim zamiłowaniu do górskich sportów ekstremalnych opowiedzą zagraniczni pasjonaci m.in. Alex Honnold, Alex Txikon, Adam Ondra, Nicolas i Olivier Favresse czy John Porter.

Nie bez powodu patronem Festiwalu jest Andrzej Zawada, najwybitniejszy polski himalaista, który zmarł w 2000 r. Do jego największych osiągnięć należy przekroczenie zimą wysokości 7000 m zdobywając Noszak w Afganistanie czy przewodniczenie polskiej wyprawie w 1980 r. na szczyt Mount Everest. Lądek jest niepowtarzalny, przyświeca mu duch Zawady. To jest ważne, że to nazwisko łączy pokolenia. Być tutaj, w Lądku – to nobilituje. Jeśli chodzi o Festiwale i spotkania ludzi, którzy kochają góry, wspinają się to każdy [z nich] widzi na mapie Lądek. Tutaj trzeba być – mówił podczas zeszłorocznej edycji Festiwalu Krzysztof Wielicki, piąty człowiek na Ziemi, który zdobył koronę Himalajów i Karakorum.

Miłość do gór na wielkim ekranie

W trakcie przeglądu filmów zgłoszonych do Festiwalu przedstawionych zostanie 21 wyjątkowych produkcji, które łączy jedno – motyw gór. W konkursie filmowym zaprezentowanych zostanie 10 krajów – Polska, Kanada, USA, Belgia, Argentyna, Hiszpania, Finlandia, Nepal, Wielka Brytania, Słowacja, które oceni jury – pasjonaci podróży i miłośnicy gór w składzie: Piotr Pustelnik, Darek Załuski, Marek Arcimowicz oraz Marek Kłosowicz. Ponadto odbędzie się światowa premiera hiszpańskiego dokumentu pt. „Everest, un reto sobrehumano” o jednym z najlepszych himalaistów na świecie, Alexie Txikonie. Premierowo zaprezentowane zostaną także filmy m.in. kanadyjski zdobywca nagród Best Mountain Film w the Mountain Film Festival oraz Best in Show w the Dirtbag Festival pt. „At What Price”, w którym John Price zajmujący się zawodowo fotografowaniem wspinaczki i innych sportów outdoorowych podejmuje temat mitu "perfekcyjnego życia” czy „Last Honey Hunter” – opowieść o ludziach Kulung zamieszkujących dolinę Hongu w Nepalu i ich rytuale zbierania miodu. W przeglądzie przedpremierowo zobaczyć będzie można polski dokument Studia Wajdy pt. „Biegacze”, który przybliży widzom stan ekstremalnego wysiłku fizycznego i momenty kryzysów psychicznych, z którymi muszą się mierzyć tytułowi bohaterowie.

W Lądku rozstrzygnięty zostanie także jedyny taki konkurs w kraju - Książka Górska Roku, w którym wzięto pod uwagę 38 tytułów, w tym 3 premierowe - "Ja, Pustelnik", "Zapisany w Kręgach", "Skałki Lądeckie". Oceni je jury w składzie: Iwona Baturo, Tomasz Cylka, Bogusław Kowalski oraz Marek Maluda.

Informacje m.in. odnośnie biletów i karnetów, aplikacji i autobusu festiwalowego dostępne są na stronie Festiwalu www.festiwalgorski.pl. Partnerem Festiwalu jest Lotto.

***

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdrój organizowany jest przez Stowarzyszenie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Kompas od 1995 r. Jest to najstarsza i najbardziej znana impreza w kraju, w trakcie której spotykają się pasjonaci podróży i miłośnicy gór z Polski i całego świata. 21-24 września 2017 r. odbędzie się XXII edycja przeglądu, podczas której zaprezentowane zostaną filmy oraz książki oparte na górskim motywie. Patronem imprezy jest najwybitniejszy polski himalaista, Andrzej Zawada.

XXII Festiwal Górski w Lądku Zdrój