„Kolosy”, bo właśnie pod taką nazwą wszyscy kojarzą tę imprezę, odbyły się już po raz dwudziesty. Zatem Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów obchodziły swój jubileusz. Kolosy, to nazwa polskich nagród za dokonania eksploracyjne przyznawanych corocznie, począwszy od marca 2000 roku. W Gdyni, bo właśnie tam odbywa się impreza, nie zabrakło w tym roku również redakcji Portalu Górskiego.

XX Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

Nie jest przesadą stwierdzenie, że Kolosy to największa w Europie impreza podróżnicza. Jej organizatorami są Urząd Miasta Gdynia i agencja MART z Krakowa. Impreza trwa przez trzy dni (w tym roku od 9 do 11 marca), podczas których od rana do wieczora w hali Gdynia Arena, mogącej pomieścić cztery tysiące widzów, odbywają się prezentacje (relacje, pokazy zdjęć oraz filmów) najciekawszych podróżniczych dokonań minionego roku. I rzeczywiście wydarzenie przyciąga co roku tłumy. Nie inaczej było i tym razem.

Festiwalowy charakter imprezy zapewniają poza prelekcjami i pokazami filmów również wystawy zdjęć, seminaria tematyczne, spotkania z autorami książek w mniejszej auli, a także targi ze stoiskami producentów outdoorowych i wydawnictw prasowych oraz literackich.

XX Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

fot. Maurycy Śmierzchalski

Od piątku do niedzieli uczestnicy mogli na terenie hali oglądać prace prezentowane w ramach wystawy FotoGlob oraz fotograficzną retrospektywę 20 lat Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Prezentacjom w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia towarzyszyła wystawa zdjęć Macieja Jawornickiego pt. Szkoła na pustyni.

XX Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

Kolosy, to również długaśne kolejki do wejścia. Dla tych, którym nie udało się wejść na czas, organizatorzy przygotowali zewnętrzny telebim i nagłośnienie, które rekompensowały brak możliwości wejścia na halę, na wymarzoną prezentację.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych uczestnikach imprezy. Specjalnie dla nich przygotowano spotkanie przeprowadzone przez Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni oraz warsztaty podróżniczo-teatralne

XX Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

Punktem kulminacyjnym była oczywiście niedzielna gala wręczenia Kolosów za rok 2017. Nagrody otrzymali:

Anna Czerwińska (Super Kolos) - za całokształt dokonań dla wybitnej himalaistki, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników i pierwszej Polki, która osiągnęła Koronę Ziemi.

Aleksander Doba (Wyczyn roku) - za trzecią kajakową wyprawę przez ocean, podczas której przepłynął północny Atlantyk z wybrzeża Stanów Zjednoczonych do Francji.

Norbert Pokorski i Marek Połchowski (Podróże) - za eksplorację trudnodostępnych rejonów Grenlandii.

Marek Raganowicz (Alpinizm) - za świetne stylowo, samotne wytyczenie dwóch nowych dróg „MatraMandala” i „Secret of Silence” na Ziemi Baffina. Alpinista spędził na pionowych, arktycznych urwiskach 30 dni, wykazując się nieprawdopodobną wytrzymałością na ekstremalne warunki i umiejętnością wyszukiwania nowych logicznych linii.

Speleoclub Wrocław (Eksploracja jaskiń) - za eksplorację jaskiń w górach Picos de Europa. W jej efekcie osiągnięto deniwelację 957 m w jaskini Sistema Cemba Vieya, dzięki czemu stała się ona najgłębszą spośród wszystkich jaskiń eksplorowanych przez polskie wyprawy w tych górach.

Henryk Widera (Nagroda specjalna) - za wspaniałą postawę, imponującą wytrwałość oraz konsekwencję w realizowaniu żeglarskiej pasji dla człowieka niezwykłego, którego niezależność, umiłowanie wolności oraz odwaga, by żyć w zgodzie z samym sobą, budzą głęboki podziw i stanowią wzór do naśladowania.

Tomasz Owsiany (Nagroda im. Andrzeja Zawady) - na realizację wyprawy „Do wnętrza Gujany Francuskiej”.

Lech Flaczyński (Nagroda Wiecznie Młodzi) - na realizację wyprawy na Makalu.

Dominika Mizerska (Grand Prix wystawy Fotoglob) -  za zdjęcie „Wyjście z cienia”.

Krzysztof Story (Nagroda Dziennikarzy) - za realizację projektu „#ZaDrzwiami: Polska pod jednym adresem”.

Artur Filipczak (Nagrody Publiczności) - najlepsze zdjęcie wystawy FotoGlob za zdjęcie „Niebiańskie poletko”.

XX Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów

fot. Maurycy Śmierzchalski

Tak oto jubileuszowe Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów przeszły do historii. Impreza zdecydowanie ma swój wyjątkowy klimat. I nie jest to związane z faktem, że jak większość tego typu festiwali nie odbywa się na południu Polski. Na kolosowych spotkaniach można poczuć ducha przygody, szczególnie, gdy zwróci się uwagę na twarze kilku tysięcy zgromadzonych ludzi, którzy w pełnym skupieniu spoglądają w kierunku ogromnego ekranu, słuchając opowieści prelegenta. To robi wrażenie. Kolejna impreza już w przyszłym roku w Gdyni.

Bartek Andrzejewski

źr. kolosy.pl