Za nami drugi dzień Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Polska ekipa Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 została wyróżniona przez British Alpine Club. Poznaliśmy także m.in. laureatów konkursu "Książka Górska Roku". Szczegóły poniżej!

Wielki Namiot był wypełniony po brzegi podczas spotkania z Januszem Gołębiem, Maćkiem Ciesielskim, Kacprem Tekielim i Andrzejem Życzkowskim, na którym po raz pierwszy usłyszeliśmy przejmujące kulisy akcji ratunkowej na Shivling 2016. W pierwszej części Życzkowski wprowadził uczestników w świat gór wysokich, opowiedział o ekipie i nadał tło wydarzeniom.

Znaliśmy się słabo, ale od samego początku wyprawy była jakaś chemia między nami. Świetnie się bawiliśmy, nic nie zapowiadało tej tragedii, która miała miejsce.

Do himalaistów dołączył Michał Olszański z radiowej Trójki, któremu himalaiści z trudem opowiedzieli szczegóły wydarzeń: o komunikacji między zespołami, wsparciu ze strony ambasady, walce z czasem i przeciwnościami.

Grzegorz miał bardzo słaby głos. Powiedziałem Pawłowi: On ma głos, jakby był na ośmiu tysiącach, a nie sześciu trzysta. Paweł poprosił wtedy Łukasza, a on czystym, spokojnym głosem powiedział, że wszystko jest w porządku, że czują się dobrze. I to nas uwiodło - wspominał Janusz Gołąb rozmowę z Chrzanowskim.

Polacy z nagrodą British Alpine Club - przeczytaj podsumowanie drugiego dnia Festiwalu
fot. Małgorzata Telega

Drugi dzień festiwalu to także spotkanie ze znakomitym słoweńskim alpinistą, autorem wielu nowych dróg wytyczonych na wybitnych ścianach Himalajów i Karakorum, przewodnikiem wysokogórski, a zarazem tegorocznym laureatem nagrody Piolet d’Or Carriere - Andrejem Štremfeljem, który swojego pierwszego Złotego Czekana otrzymał w 1992 roku, za niesamowite przejście południowej grani Kangczendżongi.

Jak sam mówi, wyjątkowym momentem w jego życiu było rozpoczęcie wspólnego wspinania z żona – Mariją. W 1986 roku para weszła na Broad Peak, a sama Marija została wówczas pierwszą Słowenką na szczycie ośmiotysięcznika. Rok później Andrej i Mariją zapisali się w historii jako pierwsza para, która wspólnie stanęła na „dachu świata”.

Moja żona odkryła, ze jedynym sposobem żeby wyciągnąć mnie na wakacje nad morzem jest znalezienie skał do wspinaczki gdzieś w pobliżu - Andrej Štremfelj.

Na co dzień Andrej jest cenionym przewodnikiem wysokogórskim, który po blisko pięćdziesięciu latach wspinania wciąż uwielbia wracać w góry zarówno zawodowo, jak i prywatnie.

Polacy z nagrodą British Alpine Club - przeczytaj podsumowanie drugiego dnia Festiwalu
Andrejem Štremfeljem na Festiwalu Górskim w Lądku-Zdroju

fot. Lucyna Lewandowska

Największym zainteresowaniem gości festiwalu cieszyło się spotkanie z uczestnikami Narodowej, Zimowej Wyprawy na K2. Po raz pierwszy od powrotu z Karakorum spotkali się ze sobą: Krzysztof Wielicki, Janusz Majer, Piotr Tomala, Piotr Snopczyński, Jarosław Botor, Marek Chmielarski, Marcin Kaczkan, Jerzy Natkowski, Denis Urubko i Adam Bielecki.

Spotkanie, które często przerywane było śmiechem i oklaskami dotyczyło codzienności na zboczach niezdobytej jak dotąd zimą góry, zainteresowania medialnego oraz tego czy boczek i smalec są lepsze niż suplementy.

Myślą przewodnią było wspólne znalezienie odpowiedzi na pytanie o tym, jak pokonać niezdobyty dotąd szczyt i jakie pomysły na przyszłe wyprawy mają najwybitniejsi himalaiści zimowi w Polsce.

Nie mogło oczywiście zabraknąć wątku związanego z fenomenalną misją ratunkową na Nanga Parbat, w której udział wzięli Bielecki i Urubko.

Denis Urubko opisał moment znalezienia Eliabeth Revol w następujący sposób:

Nie byliśmy z Adamem zmęczeni, byliśmy przygotowani na to, żeby iść do Tomka Mackiewicza. Kiedy znaleźliśmy Elisabeth, ważne było to, że mogliśmy jej pomóc. (…) To było piękne że mogliśmy jej pomóc.

W trakcie spotkania wszyscy uczestnicy wyprawy zostali wyróżnieni przez British Alpine Club. Victor Saunders wręczył polskim himalaistom zimowym nagrodę Spirit of Mountaneering, przyznaną po raz drugi w historii (po raz pierwszy stało się to 9 lat temu). Laur honoruje wspinaczy, dla których wartość życia innych alpinistów jest ważniejsza niż zdobywanie szczytów.

Alpine Club docenia wysiłek wspinaczy. Spirit of Mountaneering to nie jest nagroda, czy medal. To wyróżnienie celebrujące wartość ludzkiego życia w górach. Wręczamy ją w imieniu całej wspólnoty ludzi gór - powiedział Victor Saunders.

Widownia zerwała się na nogi by odśpiewać wyróżnionym himalaistom “Sto lat”.

Szczerą i pełną humoru i ludzkiego ciepła rozmowę najlepiej podsumowały słowa Marka Chmielarskiego: “Bez was nie ma nas”.

Polacy z nagrodą British Alpine Club - przeczytaj podsumowanie drugiego dnia Festiwalu
Denis Urubko i Adam Bielecki wyróżnieni przez British Alpine Club.

fot. Lucyna Lewandowska

Polacy z nagrodą British Alpine Club - przeczytaj podsumowanie drugiego dnia Festiwalu
fot. Lucyna Lewandowska

W piątkowe popołudnie poznaliśmy także laureatów Konkursu „Książka Górska Roku” odbywającego się w ramach Festiwalu Literatury Górskiej.

Nagroda publiczności i zarazem czytelników magazynu turystyki górskiej trafiła do Bartka Dobrocha za książkę „Artur Hajzer. Droga Słonia”. W kategorii Tatralia laur zdobył Jan Kiełkowski za „Zdobycie Tatr”. Wśród przewodników, poradników i monografii Książką Górską Roku został przewodnik „Polskie Góry na nartach. Przewodnik skiturowy” Wojciecha Szatkowskiego, Waldemara Czado i Romana Szubrychta a w kategorii literatura górsko-podróżnicza i reportaż królowała książka „Zwyciężyć znaczy przeżyć. Ćwierć wieku później” Aleksandra Lwowa. Z kolei wśród literatury wspinaczkowej zwyciężyło „Revelations” Jerrego Moffatta i Niall Grimes. W kategorii Górska fikcja literacka i poezja za najlepszą jury uznało książkę Renaty Kijowskiej - „Kuba Niedźwiedź. Historie z gawry”.

Za najlepszą biografię górską uznano dzieło Bartka Dobrocha - „Artur Hajzer. Droga Słonia” i to właśnie ta pozycja zdobyła Grand Prix konkursu Książka Górska Roku 2018.

Polacy z nagrodą British Alpine Club - przeczytaj podsumowanie drugiego dnia Festiwalu
Laureaci konkursu "Książka Górska Roku"

for. Małgorzata Telega

Mimo prognozowanego ochłodzenia temperatury, atmosfera w Lądku będzie jutro równie gorąca!

XXIII Festiwal Górski to zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Wsparcie wymiaru Samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2018” Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Zadanie współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju organizowany jest przez Stowarzyszenie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Kompas od 1995 r. Jest to najstarsza i najbardziej znana impreza w kraju, w trakcie której spotykają się pasjonaci podróży i miłośnicy gór z Polski i całego świata. 20-23 września 2018 r. odbędzie się XXIII edycja przeglądu, podczas której zaprezentowane zostaną filmy oraz książki oparte na górskim motywie. Patronem imprezy jest najwybitniejszy polski himalaista, Andrzej Zawada.