Trzynaste Spotkania Górskie „Lawiny” pod znakiem K2

Kategoria: Kultura / Festiwale

Polskie zmagania z K2 będą najmocniejszym akcentem XIII Spotkań Górskich „Lawiny” w Rudzie Śląskiej. W ciągu trzech dni festiwalu będzie okazja przenieść się też do Nepalu, Stanów Zjednoczonych, na Bliski Wschód, Alaskę, Bałkany, Kaukaz i Antarktydę. Gośćmi imprezy będzie m.in. Monika Witkowska, Piotr Snopczyński, Magda Konik i Piotr Trybalski.

Program XIII Spotkań Górskich „Lawiny” to ok. 23 godziny atrakcji: pokazów filmowych, warsztatów, koncertów i spotkań z ludźmi gór. Będzie też tradycyjny poczęstunek i wystawa podsumowująca Konkurs Fotografii Górskiej.

Festiwal rozpocznie 16 listopada wieczór filmu górskiego. Widzowie zobaczą dokument „Ostatni górale”, pokazujący kulturę polskich górali przez pryzmat osób wykonujących zamierające już profesje, a także obsypany nagrodami amerykański obraz „High Tension”, przedstawiający kulisy słynnego zajścia, do jakiego doszło na zboczach Mount Everestu między Simone Moro i Ueli Steck’iem, a grupą obsługujących komercyjne wyprawy Szerpów. Pierwszy dzień „Lawin” zakończy spotkanie z Moniką Witkowską, dziennikarką i podróżniczką, która opowie o tym jak zdobyła Koronę Ziemi.

Drugi dzień festiwalu otworzy cykl warsztatów, które popołudniu ustąpią miejsca pokazom filmowym i prelekcjom. Ich zwieńczeniem będzie swoisty tryptyk poświęcony K2. Najpierw z gośćmi „Lawin” spotka się Piotr Trybalski, fotograf, podróżnik i autor książki „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników”. Później widzowie zobaczą dokument „K2. Lodowe piekło” – reportaż Roberta Jałochy (TVN), który przez kilka tygodni relacjonował z bazy przebieg Narodowej Zimowej Wyprawy na K2. Dopełnieniem całości będzie zaś spotkanie z Piotrem Snopczyńskim, nestorem polskiego alpinizmu i szefem bazy podczas zimowej wyprawy na K2, który opowie jak „od kuchni” wyglądała ekspedycja na najbardziej niedostępną górę świata.

- Taki dobór repertuaru był dla nas oczywisty. Zimowa wyprawa na K2 była w Polsce najbardziej medialnym wydarzeniem górskim ostatniego roku. Słyszeli o niej wszyscy, nawet ci niekoniecznie interesujący się górami. Dlatego postanowiliśmy naszej publiczności kompleksowo przedstawić ten temat – przybliżyć zarówno wydarzenia ostatniej zimy, jak również historię polskich zmagań z K2, a także to jak „od kuchni” wygląda organizacja zimowej ekspedycji na ośmiotysięczniki – mówi Tomasz Bartniczak, prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych In-nI, które organizuje „Lawiny”.

W trzeci dzień „Lawin” – dla równowagi – o ośmiotysięcznikach nie będzie ani słowa. Za sprawą Magdy Konik – mieszkającej w Tuszetii polskiej fotoreporterki – publiczność przeniesie się natomiast w świat kaukaskich dżigitów i ich tajemniczych zwyczajów. Ela i Tomek Wróblewscy opowiedzą o swej wędrówce przez wygasłe wulkany w Armenii, zaś Joanna Przymus z Rudzkiego Klubu Grotołazów „Nocek” o eksploracji jaskiń w Omanie i Serbii. Na zakończenie imprezy w muzyczną podróż do „krainy łagodności” gości „Lawin” zabierze zespół „Cisza jak ta”. Nim to jednak nastąpi odbędzie się rozstrzygnięcie Konkursu Fotografii Górskiej „Lawiny” 2018.

- „Lawiny” od samego początku mają charakter zupełnie niekomercyjny i podobnie będzie też w tym roku. Biletów nie ma, obowiązuje wstęp wolny – przypomina Tomasz Bartniczak.

Więcej bieżących informacji na temat Spotkań Górskich „Lawiny” znajdziecie Państwo na
https://www.facebook.com/SpotkaniaGorskieLawiny/

Trzynaste Spotkania Górskie „Lawiny” pod znakiem K2Trzynaste Spotkania Górskie „Lawiny” pod znakiem K2Trzynaste Spotkania Górskie „Lawiny” pod znakiem K2Trzynaste Spotkania Górskie „Lawiny” pod znakiem K2Trzynaste Spotkania Górskie „Lawiny” pod znakiem K2Trzynaste Spotkania Górskie „Lawiny” pod znakiem K2Trzynaste Spotkania Górskie „Lawiny” pod znakiem K2Trzynaste Spotkania Górskie „Lawiny” pod znakiem K2Trzynaste Spotkania Górskie „Lawiny” pod znakiem K2

PROGRAM XIII SPOTKAŃ GÓRSKICH „LAWINY” 2018 W RUDZIE ŚLĄSKIEJ

16 listopada (piątek) – Miejskie Centrum Kultury

Godz. 18.00 Otwarcie XIII Spotkań Górskich „Lawiny”

Godz. 18.10 Pokaz filmu „Ostatni górale”

Godz. 19.00 Pokaz filmu „High Tension”

Godz. 19.45 „Korona Ziemi, czyli szczęśliwa dziewiątka” - spotkanie z Moniką Witkowską

17 listopada (sobota) – Miejskie Centrum Kultury

Godz. 10.00 – 12.00 Warsztaty wspinaczkowe dla dzieci (Szkoła Podstawowa nr 16 im. Janusza Korczaka, ul. Obrońców Westerplatte 2A)

* obowiązują wcześniejsze zapisy

Godz. 10.00 – 12.00 Warsztaty wspinaczkowe dla dorosłych (Ścianka Wspinaczkowa „W Skale – Bunkier”, ul. Obrońców Westerplatte 11e)

* obowiązują wcześniejsze zapisy

Godz. 13.30 – 15.30 Co zabrać na Elbrus, a co na Pik Lenina? Praktyczne warsztaty z turystyki wysokogórskiej z ekipą sklepu Tuttu. Prowadzi Damian Blaut i Adam Tulec (Druid Pub)

Godz. 16.00 Otwarcie bloku filmów i prelekcji (Miejskie Centrum Kultury)

Godz. 16.10 Pokaz filmu „Last Honey Hunter”

Godz. 16.45 „White Rim Trail. Rowerem przez górskie pustkowia stanu Utah” – prezentacja Adama Klimka i Łukasza Piątka

Godz. 17.45 „Wszystko za K2. Ostatni atak lodowych wojowników” – spotkanie z Piotrem Trybalskim

Godz. 18.45 „K2. Lodowe piekło” - pokaz reportażu Roberta Jałochy z Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017/ 2018

Godz. 19.30 K2 od kuchni - spotkanie z Piotrem Snopczyńskim, kierownikiem bazy podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2

Godz. 22.00 Muzyczne after party z poezją śpiewaną (Druid Pub)

18 listopada (niedziela) – Miejskie Centrum Kultury

Godz. 14.00 – 15.30 „Bikepacking na wysokim poziomie. Praktyczne warsztaty dla rowerzystów i fotografów". Prowadzi Adam Klimek. (sala bankietowa Miejskiego Centrum Kultury)

Godz. 16.00 Otwarcie bloku filmów i prelekcji (Miejskie Centrum Kultury)

Godz. 16.05 Pokaz filmu „Gamma Group - passion which lasts forever”

Godz. 16.10 „Armenia – w krainie wygasłych wulkanów” – prezentacja Eli i Tomka Wróblewskich (Górskaprzygoda.pl)

Godz. 17.10 Prezentacje Rudzkiego Klubu Grotołazów „Nocek”

- ,,Serbska SpeleoPrzygoda" – przedstawia Joanna Przymus

- ,,Przez góry i pustkowia Omanu" – przedstawia Joanna Przymus

Godz. 17.45 „Tajemnice Wschodniego Kaukazu – Tuszetia” - spotkanie z Magdą Konik

Godz. 18.45 Rozstrzygnięcie Konkursu Fotografii Górskiej „Lawiny” 2018

Godz. 19.15 Przerwa na poczęstunek

Godz. 19.45 Koncert zespołu „Cisza jak ta”

Trzynaste Spotkania Górskie „Lawiny” pod znakiem K2

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9351
  • Odsłon artykułów: 25535826
  
  ';