12. Katowicki Przegląd Filmów Górskich

Kategoria: Kultura / Festiwale

Katowicki Kinoteatr Rialto zaprasza na 12. Edycję Katowickiego Przeglądu Filmów Górskich. Gościem prologu imprezy (5 marca) będzie znakomity nurek Krzysztof Starnawski. Gośćmi imprezy będą także Stanisław Berbeka, Marek Chmielarski, Łukasz Kocewiak, Artur Małek oraz Miłka Raulin. Wśród prezentowanych filmów znajdą się najlepsze górskie produkcje minionego roku m.in. nominowane do Oscara „Free Solo”, „Dawn Wall” czy „Reep Rock Tour 13.

Goście 12. Katowickiego Przeglądu Filmów Górskich

Krzysztof Starnawski - instruktor nurkowania i nurek ekstremalny. Ratownik TOPR Nurkuje od 30 lat. Specjalizuje sie w nurkowaniu jaskiniowym i rebreatherowym Od 20 lat zajmuje sie eksploracją najgłębszych jaskiń na świecie. Prelekcja będzie poświęcona najciekawszym eksploracjom jaskiniowym z różnych zakątków świata. Bedzie też o początkach nurkowania tatrzańskiego. Bedzie też o akcjach wykonanych w 2018 roku. Pierwsze nurkowanie powyżej 300 m na CCR. Eksploracja jaskini St Sauveur poniżej 200 m oraz akcji ratunkowej w Jaskini Font Etremar.


Artur Małek - członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Absolwent katowickiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Organizator i uczestnik wypraw  m.in. w Alpy, Andy, Himalaje oraz góry Afryki. Miłośnik wspinania w lodzie. Pierwszy zimowy zdobywca Broad Peaku. Na co dzień pracownik wysokościowy. Tyszanin.


Marek Chmielarski - członek Klubu Wysokogórskiego w Katowicach. Absolwent katowickiego AWF. Wszedł na Gasherbrum II, Broad Peak i Ama Dablam. Wspinał się w rejonach górskich i skalnych m.in. Afryki, Australii, Nowej Zelandii, Ameryki Północnej. Na co dzień instruktor i pracownik wysokościowy. Tyszanin.


Miłka Raulin - Autorka projektu Siła Marzeń – Miłki Raulin, najmłodsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi, ale także mama, miłośniczka szybownictwa oraz autorka książki „Siła marzeń czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi”. Na Przeglądzie opowie o wielu trudnościach, które musiała pokonać, aby zdobyć wszystkie szczyty Korony, ale przede wszystkim zaprezentuje ciekawostki z poszczególnych wypraw, a było ich wiele!


Łukasz Kocewiak - Górołaz i podróżnik. Organizator wypraw wysokogórskich w Himalaje, Kaukaz, Pamir, Hindukusz. Od ośmiu lat prowadzi bloga podróżniczego Kartka z Podróży (www.kartkazpodrozy.pl). Autor książki „Aconcagua. W cieniu Śnieżnego Strażnika” (www.aconcagua.kocewiak.eu). Z wykształcenia inżynier elektryk, który zajmuje się badaniem harmonicznych i drgań chaotycznych. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje przy budowie wielkich farm wiatrowych na wodzie. Zrealizował między innymi takie projekty jak: wyprawa samochodem terenowym po Saharze i pustyni Gobi; wyprawa na Aconcaguę, Uszbę, Pik Lenina, Noszak, Denali; 16.ooo km pociągiem przez Azję.

rialto1902

Filmy

Dawn Wall, reż. Peter Mortimer i Josh Lowell, USA, 2018, 115 min

W styczniu 2015 roku Tommy Caldwell i Kevin Jorgeson zwrócili uwagę całego świata (nie tylko wspinaczkowego) swoim projektem klasycznego przejścia imponującej drogi na El Capitanie. The Dawn Wall, licząca 1000 metrów, jest uważana za najtrudniejszą drogę wielowyciągową na świecie. Obraz przedstawia nie tylko samą, zakończoną sukcesem, wspinaczkę, ale również poprzedzający ją okres przygotowań: fizycznych, mentalnych i logistycznych. Amerykańscy wspinacze pracują nad projektem, balansując na cienkiej granicy pomiędzy poświęceniem a obsesją.

Zwiastun:


Dreamland. Film dokumentalny o Macieju Berbece, reż. S. Berbeka, Polska, 2018, 86 min

Osobista i emocjonalna podróż filmowa Stanisława Berbeki, syna Macieja Berbeki – wybitnego wspinacza, lodowego wojownika, zimowego zdobywcy najwyższych szczytów. Stanisław wspomina ojca po tragicznej śmierci w 2013 roku na Broad Peaku. Film stanowi próbę poznania i zrozumienia losów himalaisty, opowiada o umiejętności łączenia pasji i życia rodzinnego, o najważniejszych wartościach, życiu i śmierci w cieniu najwyższych gór.

Zwiastun:

 

Mountain, reż. J. Peedom, Australia, 2017, 76 min

Narrator: Willem Dafoe

Czym są góry? Co dla nas znaczą? To pytania, które chyba na zawsze pozostaną otwarte. Jennifer Peedom stara się jednak odnaleźć i przedstawić esencję tytułowej, nieokreślonej „Góry”. Czy jej się to udaje? O tym przekonacie się sami. Już teraz możemy jednak zdradzić, że zachwycające obrazy dopełnione genialną muzyką australijskiej orkiestry symfonicznej współtworzą film naprawdę piękny i plastyczny.

Zwiastun:

 

Ostatni górale, reż. F. Luft, Polska, 2018, 49 min

"Ostatni Górale" to film dokumentalny przedstawiający polską kulturę góralską w sposób piękny i liryczny - ale tak jak jeszcze nikt tego nie dokonał. Podhalańskie krajobrazy pokazane w rozdzielczości 4K i w wysokim klatkażu dają niespotykane wrażenie realizmu. Film przedstawia portrety kilku górali, którzy wykonują te same zawody, które zajmowały ich przodków na przestrzeni minionych stuleci. Ludzi, których charakter kształtuje się w konfrontacji z naturą – niedostępnymi górami, zmianami pogody i zwierzętami.

 

Free Solo, reż. E. Chai Vasarhelyi, J. Chin, USA, 2018, 100 min

Nominacja do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny

W czerwcu 2017 roku Alex Honnold zadziwił cały wspinaczkowy świat – przesolował drogę Freerider na El Capitanie w Yosemite. To jedna z najwybitniejszych – jeśli nie najwybitniejsza – solówka wszech czasów. 1000-metrowa ściana, trudna i urozmaicona droga stanowi wyzwanie dla większości wspinaczy, oczywiście z asekuracją. Niezwykły obraz ukazuje nie tylko samą, wciskającą w fotel solówkę, ale również 1,5-roczny proces przygotowań Alexa do spełnienia wspinaczkowego marzenia. W projekcie wspierają go Tommy Caldwell, Jimmy Chin i sympatia Sanni McCandless.

Zwiastun:


Reel Rock 13.
Zestaw najlepszych filmów górskich 2018 roku.
Era Ondry, reż. P. Mortimer, J. Lowell , USA,Austria, 2018, 35 min

Co jakiś czas pojawia się sportowiec, który na nowo definiuje swoją dyscyplinę. Adam Ondra, 25-letni czeski mocarz, raz po raz testuje granice ludzkich możliwości. Pod koniec ubiegłego roku ustanowił punkt odniesienia dla tego sportu: przeszedł pierwszą na świecie drogę o trudności 5.15d (9c w skali francuskiej), którą nazwał Silence. Po tej wspinaczce wyruszamy z Adamem w podróż z jego domu w Czechach po całej Europie aż do Ameryki Północnej, gdy wprowadza nowe metody treningowe, przechodzi nowe drogi i próbuje być pierwszą osobą, która pokona drogę o trudności 5.15 w pierwszej próbie. Era Ondry to niezwykła podróż z jednym z największych wspinaczy w jego szczytowej formie.

Występuje: Adam Ondra

„Na czas”
Ogłoszenie, że wspinaczka stanie się jedną z dyscyplin Igrzysk Olimpijskich w 2020 roku, stało się olbrzymią szansą dla popularyzacji tej dziedziny sportu. Wielu wspinaczy nie kryło jednak swego zaskoczenia, gdy dowiedziało się, że jedną z trzech połączonych ze sobą konkurencji wymaganych do zdobycia medalu jest… wspinaczka na czas. Korespondent REEL ROCK, Zachary Barr, przygląda się tej subdyscyplinie i roli, jaką odegra w kształtowaniu przyszłości wspinaczki. Podróż Barra z USA do Francji, w której narodziła się wspinaczka na czas, do Południowej Azji, gdzie jej rola jest naprawdę ogromna, osiąga punkt kulminacyjny na międzynarodowych zawodach w Moskwie, podczas których najlepsi sprinterzy ścigają się na 15-metrowej ściance, pokonując ją w niecałe sześć sekund.

Występują: Claire Buhrfeind, Reza Alipour, John Brosler, Aries Susanti Rahayu, Max Hammer, Stanislav Kokorin


Ziemia królowej Maud, reż. C. Wright i T. Keating,  USA, 2018, 25 min

Ekipa złożona z sześciu elitarnych wspinaczy organizuje wyprawę na jeden z ostatnich wielkich wspinaczkowych celów: na odległe, zamarznięte wieże Antarktydy. Jimmy Chin i Conrad Anker pokonują nową drogę na mierzącej 2931 metrów Ulvetannie; Savannah Cummins i Anna Pfaff zdobywają szczyt Holtanna, a Alex Honnold i Cedar Wright pokonują 13 różnych iglic rozrzuconych po lodowym polu, w tym jeden wyciąg, który Honnold określa jako „najbardziej przerażający, jaki kiedykolwiek prowadził”. Ziemia Królowej Maud – bo tak brzmi nazwa tego lodowego rejonu – prezentuje oszałamiające, rzadko odwiedzane pustkowie, a także determinację potrzebną do wspinania się w tak odludnym zakątku świata.

Występują: Conrad Anker, Jimmy Chin, Savannah Cummins, Alex Honnold, Anna Pfaff, Cedar Wright

„Księżycowa dolina”
Wadi Rum, znany jako Księżycowa Dolina, to rozległa kraina z piaskowcowymi ścianami na pustyni w Jordanii. Mając nadzieję na zwabienie międzynarodowych wspinaczy, dwóch Izraelczyków połączyło siły z lokalnym beduińskim przewodnikiem, aby wytyczyć 600-metrową drogę wspinaczkową. Dołącza do nich także amerykańska alpinistka, Madaleine Sorkin. Księżycowa Dolina ukazuje wspinaczkę jako sposób na pokonywanie barier kulturowych, budowanie przyjaźni i wielką przygodę w jednym z najbardziej spektakularnych miejsc na ziemi.
Występują: Madaleine Sorkin, Eliav Nissan, Mohammad Hussein, Elad Omer

Zwiastun:

Źródło:

materiały organizatora (Kinotetr Rialto)

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9354
  • Odsłon artykułów: 25545880
  
  ';