TATRY i PODTATRZE - ATLAS SATELITARNY

Firma geoinformatyczna GEOSYSTEMS Polska z okazji swojego 10-cio lecia wydała satelitarny atlas Tatr i Podtatrza. Autorami projektu są: Witold Fedorowicz-Jackowski, Jarosław Januszewski i Grzegorz Głazek. To pierwsze w Polsce tego typu wydawnictwo. Obraz to satelitarne zdjęcie wykonane przy bezchmurnej pogodzie w dniu 21.09.2003 roku o godz.10.52 przez satelitę SPOT 5. Obszar zawarty w atlasie obejmuje swoim zasięgiem od północy pas od Jeziora Orawskiego po Czorsztyn (zbiornik czorsztyński) a od południa Liptowskie Jezioro (Liptowski Mikulasz) po Poprad. Teren odwzorowany jest w skali 1: 15 000, a w rzeczywistości jest to obszar bez mała 3000 km kw. Gdybyśmy chcieli wszystkie arkusze atlasu ułożyć w jedną mapę to potrzebowalibyśmy powierzchni przekraczającej 12 m kw. W atlasie zaznaczona została sieć szlaków turystycznych (wyodrębniono trudne odcinki), oznaczono przeszło 3500 szczytów z wysokościami i ok. 1100 przełęczy. Znajduje się tam przeszło 16 000 oznaczonych punktów tj. schroniska, kolejki linowe, stacje TOPR i HS, jaskinie, kapliczki, przystanki autobusowe i wiele, wiele innych. Nazwy geograficzne, zwyczajowe czy kulturowe w tak wielkiej ilości, jak tu, nigdzie nie znalazły się do tej pory w jednym opracowaniu! Znajdujący się Indeks Nazw ułatwia znalezienie danego punktu a widniejące w zestawieniu napisy odpowiadają kolorystyce na poszczególnych zdjęciach. Legenda została opracowana w trzech językach polskim, angielskim i słowackim. Na 201 stronie zamieszczono krótką erratę błędów dostrzeżonych w druku. Naniesiona została siatka współrzędnych zgodna z GPS, linie siatki poprowadzono co 1 minutę kątową.

Prócz zawartości merytorycznej, uwagą zwraca znakomita jakość wydawnictwa. Twarda oprawa, szyta (nie klejona!), papier kredowy. Duży format książki 24x34 cm a w środku 240 stron w tym, 180 to zdjęcia terenu czyli odwzorowanie terenu. Jest kolosalna jednak różnica między schematyczną mapą a obrazem rzeczywistym jaki widać z góry. Autorzy dołączyli wkładkę z legendą, oprócz zamieszczonej w atlasie (nie trzeba poszukiwać jej i wertować stron) i przymiar liniowy umożliwiający dokładne naniesienie interesującego nas punktu w swoim GPS-ie. Na szczególną uwagę zasługuje załączona płyta CD-ROM 3D, przedstawiająca interaktywną wizualizację terenu – naprawdę można sporo zobaczyć. Szczegółowa instrukcja jak uruchomić znajduje się na płytce.

W atlasie mamy pokłosie wykorzystania najnowszej techniki a z drugiej strony bardzo umiejętne powiązanie do czasów Stanisława Staszica, jego pierwszych wędrówek w Tatry i rozpoczęcia przez uczonego rzetelnych badań i pomiarów Tatr. Atlas dedykowany został pamięci Stanisława Staszica w dwusetną rocznicę Jego tatrzańskich wędrówek.

Są pozycje, które każdy miłośnik Tatr ma na swej półce górskiej w zasięgu ręki. Stanowią swego rodzaju kanon. Z całą stanowczością można powiedzieć, że Atlas Satelitarny TATRY i PODTATRZE powinien znaleźć miejsce między przewodnikami W. Paryskiego, J. Nyki, W. Cywińskiego a Wielką Encyklopedią Tatrzańską pp. Paryskich czy Wielką Encyklopedią Gór i Alpinizmu.

To tyle o blaskach wydawnictwa. Ktoś zapyta: A cienie? Cieniem rzucają się cienie po północnych stronach grani i tam bardzo oko trzeba wytężać aby zobaczyć coś więcej. Wszak zdjęcie robione było przy bezchmurnej pogodzie a jak jest słońce to jest i cień.

Więcej informacji na temat Atlasu można znaleźć na stronie http://www.tatryatlas.pl/

 

Piotr Jasieński rat.TOPR