Jeśli ktoś marzy o podróży do Tybetu, ale na razie nie ma takiej możliwości, jest dla niego propozycja. Na dobry początek warto zajrzeć do albumu „Tybet. Dach świata. Przeszłość i teraźniejszość”, Wydawnictwo Annapurna. 

„Znajdowaliśmy się wciąż na dziewiczej, liczącej ponad 7000 metrów górze, która tworzy wschodni masyw Everestu. Mogliśmy podziwiać jedynie drobny fragment tybetańskiej doliny, strzeżonej przez otaczające ją wysokie szczyty. Na horyzoncie wznosił się intrygujący kształt Makalu, piramidy z czerwonego granitu liczącej niemal 8500 metrów, nie mniej imponującej niż sam Everest, wspaniale kontrastującej z błękitem i bielą naszej grani. Wypad do Tybetu? Czyż nie cudownie byłoby wkroczyć choćby na moment do tego tajemniczego kraju?” – to słowa zamieszczone we wstępie do książki.

Autorka publikacji Maria Antonia Sironi Diemberger stara się nas wprowadzić w ten tajemniczy świat. Poniekąd jej się to udaje i po obejrzeniu albumu, przeczytaniu tekstu, każdy z nas, nawet jeśli wcześniej nie miał tego w planach, zacznie się zastanawiać: a może by tak wyruszyć do Tybetu?

tybet-dach-swiata

Zdjęcia pasterskich i rolniczych wiosek sfotografowanych z lotu ptaka, górskich rzek, w które w porze deszczowej zamieniają się strumienie spływające ze stoków Himalajów są imponujące. Warto zapoznać się z historią i kulturą tego, jak opisuje album, kraju „odizolowanego od reszty świata potężnymi górami”, „położonego na wysokości od 4000 do 5000 metrów i znajdującego się w samym sercu Azji”.

Na szczególną uwagę zasługuje rozdział zatytułowany „Życie w Tybecie”. Z tych kilku stron spoglądają na nas uśmiechnięte twarze Tybetańczyków; dzieci, które od najmłodszych lat uczą się jazdy konnej, koczownicy, dla których bogactwo rodziny jest mierzone liczbą zwierząt, a także kobiety pracujące przy przenośnych krosnach. Jest także zdjęcie pokazujące jak w tamtych rejonach obchodzone jest święto plonów. I wiele innych fotografii, które w pozytywny sposób wprowadzają nieobeznanego czytelnika w tybetański świat.

Próbując opisać w skrócie wszystko, co znajduje się w publikacji można napisać tak: książka przedstawia najważniejsze zagadnienia dotyczące geografii, historii, religii i społeczeństwa Tybetu. Próbuje też pokazać zmiany zachodzące we współczesnym Tybecie. Do albumu została dołączona płyta z przemówieniem Dalajlamy XIV, które wygłosił podczas pobytu w Polsce w 2000 roku.

Warto dodać, że autorka, Maria Antonia Sironi Diemberger na pewno wie, o czym pisze. Jest, bowiem geologiem, tłumaczką i alpinistką. Przez piętnaście lat uczestniczyła w badaniach realizowanych przez Uniwersytet Wiedeński na terenie Tybetu i Nepalu. Jest założycielką i prezesem Voluntary Eco Himal Association, organizacji współpracującej z lokalnymi społecznościami w ramach realizacji programów humanitarnych i kulturalnych.