W 2017 r. przypada 110. rocznica powstania „Taternika”, najdłużej wydawanego polskiego pisma przez tę samą ideową organizację skupiającą wspinaczy i miłośników Tatr. „Taternik” został powołany do życia przez Sekcję Turystyczną Towarzystwa Tatrzańskiego uchwałą ogólnego zgromadzenia z 25 sierpnia 1906 roku. Pierwszy numer został przygotowany przez Janusza Chmielowskiego, Romana Kordysa i Kazimierza Panka, a wydany we Lwowie z datą 1 marca 1907 roku.

Przez cały okres istnienia czasopismo podlegało tej samej instytucji, która zmieniała nazwę kolejno na Klub Wysokogórski (1935-74) i Polski Związek Alpinizmu (od 1974).

Z tej okazji przez cały rok przypominać będziemy cywilizacyjną obecność naszego środowiska w tatrzańskim świecie.

W pierwszym numerze w 2017 roku:

  • Zamieścimy kompletne wydanie pierwszego numeru „Taternika” sprzed 110 lat.
  • Przypomnimy najistotniejsze wydarzenia z tamtego czasu na świecie i w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wspinaczkowej i tatrzańskiej.
  • Umieścimy fragmenty gazet i artykułów z epoki oraz ówczesne wypowiedzi znanych osób ze świata taternickiego.
  • Zreprodukujemy unikatowe zdjęcia.
  • Napiszemy o ideowych sporach i technice ówczesnego taternictwa.

Twórzmy wspólnie cywilizację „Taternika”

Jeżeli macie w swoich kolekcjach unikatowe zdjęcia z epokowych wydarzeń taternictwa, stwórzmy ich galerię na stronie internetowej pisma.

Jeżeli macie historyczny już sprzęt i części wyposażenia z technologii, które odeszły już w przeszłość, zaprezentujcie je innym.

Jeżeli kolekcjonujecie „Taterniki” opowiedzcie historię swoich zbiorów.

Czekamy na Wasze maile: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

taternik