Droga wojownika. Marcin „Yeti” Tomaszewski o początkach wspinania w Tatrach:
– Od początku mierzyłem jak najwyżej. Jaki cel może obrać w sezonie zimowym chłopak, który powinien uczyć się na najprostszych drogach? Wybrałem „Wish you were here” – chyba najtrudniejszą wówczas z dróg zimowych w Tatrach Polskich. Nie miałem ani przygotowania, ani umiejętności, a tym bardziej sprzętu. Jednak wyszedłem. Sam. Bardzo chciałem tę drogę zrobić.

Gdy przygotowywałem się do wspinaczki, kilku instruktorów i starszych kolegów patrzyło na mnie i pytało, co robię... Niewiele wtedy mówiłem. Po prostu poszedłem, odpadłem na drugim wyciągu 40 metrów, w dodatku była noc. Pamiętam tylko krzesane spod raków iskry, gdy spadałem płytą. Wróciłem do schroniska i dopiero potem wybrałem się na prostsze drogi.

Taternik

Krystyna Palmowska podsumowuje rok 2016 w górach wysokich

Taternik

Tatrzańskie klasyki: Zadnia Bednarzowa Turnia, drogą Szczepańskich

Taternik

Sprawozdania z przejść na Eigerze i Ścianie Trolli

Taternik

Jak odżywiać się w górach

Trzeba mieć świadomość, że odpowiednie odżywianie i suplementacja to nie tylko komfort i realizacja naszych pasji czy marzeń, to przede wszystkim szansa na zniwelowanie potencjalnych zagrożeń czekających na nas w górach. Pisze Marta Naczyk – dietetyk w projekcie „Forma na Szczyt”.

Taternik

W specjalnie rozbudowanym dziale Kultura w górach:

- Największy obraz w dziejach polskiej sztuki nosił nazwę „Tatry”. Płótno o wielkości niemal piłkarskiego boiska ukończono w 1886 r. Nie zachowało się do dziś, ale w „Taterniku” możecie oglądać dwa zachowane fragmenty szkiców do niego.

- Gabi Kuhn o filmie inspirowanym górami

- Bogusław Kowalski o książkach Bieleckiego i Tomaszewskiego

- Najnowsze plany Muzeum Tatrzańskiego

Taternik

Przegląd porównawczy: Buty wspinaczkowe

Taternik