loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Lackowa jest najwyższym i chyba najlepiej rozpoznawalnym szczytem w polskiej części Beskidu Niskiego. Za sprawą bardzo charakterystycznej sylwetki, nie sposób pomylić jej z jakąkolwiek inną górą w okolicy.

Lackowa (997 m n.p.m.)

Lackowa (997 m n.p.m.) to samodzielny, widoczny z wielu kilometrów szczyt położony na granicy polsko-słowackiej w zachodniej części Beskidu Niskiego. Bardzo wyraźne granice masywu wyznaczają Przełecz Beskid (664 m n.p.m.) na zachodzie i Przełęcz Pułaskiego (743 m n.p.m.) na wschodzie.

Lackowa - królowa polskiej części Beskidu Niskiego

Lackowa - królowa polskiej części Beskidu Niskiego

Turystyka

Najważniejszą trasą turystyczną prowadzącą na Lackową jest zielony szlak turystyczny z Mochnaczki Niżnej (↑3 godz. ↓2 godz.) lub od strony Wysowej (↑3.45 godz. ↓2.30 godz.). Na odcinku od szczytu Dzielca (792 m n.p.m.) do przełęczy pod górą Jawor (723 m n.p.m.) nad Wysową, równolegle do szlaku zielonego biegnie także szlak czerwony. Dojście nim na Lackową z Dzielca zajmuje ok. 2.30 godz. (↓1.30 godz.), natomiast od strony Wysowej ok. 2.45 godz. (↓2 godz.). Obie drogi prowadzą przez Ostry Wierch (938 m n.p.m.), na który dostać się można szlakiem żółtym z Ropek (↑2 godz. ↓1.30 godz.). Pokonanie odcinka z Ostrego Wierchu na Lackową (wzdłuż szlaków zielonego i czerwonego) zajmuje z kolei ok. 1 godz. w obu kierunkach. Fragment zielonego szlaku od strony Mochnaczki Niżnej cieszy się opinią najbardziej stromej trasy turystycznej w Beskidzie Niskim. Na odcinku ok. 1 km trzeba tu przejść mniej więcej 300 m różnicy wzniesień, co jak na warunki beskidzkie rzeczywiście jest wynikiem dość imponującym, lecz w praktyce sprowadza się do pokonania jednego progu skalnego, przy którym trzeba sobie pomóc rękami. Trudów podejścia nie rekompensują  też widoki, gdyż grzbiet Lackowej w całości porośnięty jest bukowym lasem.

 

Na szczycie Lackowej

 

Na szczycie Lackowej

Ciekawostki

- W kwietniu 1770 roku okolice Lackowej opanowane zostały przez konfederatów barskich, dowodzonych przez Kazimierza Pułaskiego. Zajęli oni umocnione stanowiska stworzone rok wcześniej nad wsią Izby przez syna starosty winnickiego, Adama Parysa i zorganizowali obóz szkoleniowy, będący równocześnie bazą do dalszych wypadów (w maju 1770 roku Pułaski podjął m.in. próbę zajęcia Lwowa!). W dniach 3 - 4 sierpnia konfederaci starli się na Lackowej z wojskami rosyjskimi gen. Drewicza, lecz w wyniku przewagi Moskali, zmuszeni zostali do wycofania się na terytorium ówczesnej Austrii. Pozostałości po okopach konfederatów można do dziś odnaleźć na północno-zachodnich zboczach Lackowej. Znaczna część umocnień została jednak zniszczona w roku 1985 podczas prac ziemnych prowadzonych przez PGR.

 

Najbardziej stromy fragment szlaku na Lackową

 

Najbardziej stromy fragment szlaku na Lackową

- Dawniej Lackowa nosiła łemkowską nazwę  Łackowa lub Wackowa, wywodzącą się najprawdopodobniej od imienia właściciela tutejszych gruntów. W czasach Konfederacji Barskiej do szczytu przylgnęła z kolejna nazwa – Chorągiewka Pułaskiego. Wzięła się ona stąd, że niezalesiony i widoczny wówczas z daleka szczyt góry służył konfederatom do komunikacji, a umieszczona na nim flaga umożliwiała porozumiewanie się z drugim obozem, znajdującym się na południe od Wysowej. Dwie inne nazwy Lackowej to Lachowa, a także – nawiązująca do wysokości – Góra Policyjna.

- Lackowa była prawdopodobnie pierwszym szczytem Beskidu Niskiego opisanym w literaturze turystycznej. Wzmiankę na temat góry zawierał opublikowany w 1928 roku przewodnik po… okolicach Krynicy.

- W wyniku zajęcia przez Polskę części ziem czechosłowackich w 1938 roku, w granicach II Rzeczpospolitej na krótko znalazły się południowo wschodnie zbocza Lackowej w rejonie szczytu Cigelka (805 m n.p.m.). Planowano tędy poprowadzić drogę z nieistniejącej już dziś Bielicznej do Wysowej, lecz realizację tych planów przerwał wybuch II Wojny Światowej. Po jej zakończeniu zagarnięte ziemie zostały przez Polskę zwrócone Czechosłowacji.

- Szczyt Lackowej przecinał kiedyś Główny Szlak Beskidzki, który w zachodniej części Beskidu Niskiego biegł pierwotnie z Mochnaczki Niżnej przez Dzielec (792 m n.p.m.) do Wysowej. Zielony szlak turystyczny wyznaczony został w roku 1960.

- Szczyt Lackowej był dawniej w dużej części pozbawiony lasu i można było z niego podziwiać widoki. Prawdopodobnie jeszcze w latach 70-tych XX wieku na Lackowej znajdowała się wieża triangulacyjna.

- W roku 1975 pojawiły się plany zbudowania na Lackowej bacówki turystycznej. Zamierzenia te do dziś nie doczekały się realizacji.

- Na północnym zboczu Ostrego Wierchu (938 m n.p.m.) znajduje się wychodnia skalna, licząca ok. 20 m szerokości u podstawy i 4 m wysokości. Można w tym miejscu trafić na zasypane kamieniami pozostałości po niewielkiej jaskini, nazywanej Zbójecką Piwnicą. Ponoć w dawnych czasach grota była całkiem pokaźnych rozmiarów (lokalni zbójnicy mieli w niej ukrywać swoje skarby), lecz po II Wojnie Światowej została wysadzona przez żołnierzy WOP.

- Szczyt Ostrego Wierchu był dawniej miejscem, w którym ludność okolicznych wsi grzebała samobójców. Jeden z nich miał podobno prześladować mieszkańców Huty Wysowskiej, którzy ze strachu wezwali czarownika z Tatr. Przy pomocy magicznych zabiegów przekonał on nieboszczyka, aby więcej nie naprzykrzał się żywym i wrócił do swojej mogiły.

- W rejonie Przełęczy Pułaskiego, po słowackiej stronie granicy, znajdują się resztki niewielkiego okopu. Został on najprawdopodobniej zbudowany przez Austriaków, którzy w okresie Konfederacji Barskiej woleli mieć oko na wydarzenia po polskiej stronie granicy.

- W cerkwi w Izbach znajdował się dawniej obraz Matki Boskiej Bolesnej, słynący z cudownych uzdrowień. Obecnie malowidło podziwiać można w cerkwi w Bereście.

Adam Nietresta

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci