loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Rawki, czyli Wielka Rawka i Mała Rawka są nieodzownym punktem wielu wypraw w Bieszczady. Atrakcyjność tych szczytów oraz dobra baza szlakowa z najpopularniejszych bieszczadzkich wsi czynią  Rawki miejscem często odwiedzanym zarówno przez amatorów wędrówek górskich jak i przez bardziej doświadczonych podróżników.

Wielka Rawka i Mała Rawka 1304 m n.p.m. oraz 1271 m n.p.m.


Wielka Rawka i Mała Rawka to szczyty wznoszące się odpowiednio na wysokości 1304 m n.p.m. oraz 1271 m n.p.m. Znajdują się one we wschodniej, wyższej części pasma granicznego w polskich Bieszczadach. Wielka Rawka jest najwyższym szczytem tego pasma i, oprócz grup Tarnicy i Halicza, jedynym szczytem przekraczającym 1300 m n.p.m. Na szczytach znajdują się rozległe połoniny. Panorama rozciągająca się z Rawek jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej znanych w Bieszczadach. Będąc na szczycie możemy bez przeszkód spoglądać w każdym kierunku i obserwować zarówno polskie jak i ukraińskie, a niekiedy nawet słowackie szczyty. Zdarza się również, że przy dobrej widoczności można ze szczytu Wielkiej Rawki zobaczyć Tatry. Bez trudu dostrzeżemy Połoninę Caryńską w całej jej okazałości, Połoninę Wetlińską, gniazdo Tarnicy, a trochę dalej Bukowe Berdo. W dole Ustrzyki Górne, a na południowym wschodzie Wołosate. Mała oraz Wielka Rawka połączone są ze sobą żółtym szlakiem, a między nimi znajduje się przełęcz na wysokości 1254 m n.p.m.

Panorama z Wielkiej Rawki, autor: Wojtek TonderPanorama z Wielkiej Rawki, autor: Wojtek Tonder

Turystyka

Na Rawki można dostać się kilkoma szlakami. Są one różniej długości i różniej trudności, więc każdy prawdopodobnie znajdzie coś dla siebie. Niewątpliwie najdłuższym szlakiem jest niebieski szlak prowadzący wzdłuż granicy polsko-słowackiej, a następnie polsko- ukraińskiej. Aby dostać się z Roztoków Górnych na Wielką Rawkę potrzebujemy nawet 10 h. Oczywiście, są też szlaki krótsze, takie jak stromy niebieski szlak z Ustrzyk Górnych na Wielką Rawkę (3.30 h ↑), zielony z Przełęczy Wyżniańskiej (1.40 h ↑ na Małą Rawkę, następnie 0.20 ↑ h na Wielką Rawkę) oraz zielony z miejscowości Wetlina-Zabrodzie (3.30 h ↑ na Małą Rawkę, a następnie 0.20 h ↑ żółtym szlakiem na Wielką Rawkę).

Zdjęcie wykonane w Bieszczadach na Wielkiej Rawce we wrześniu 2011. Autor: Aleksandra Janiec

Zdjęcie wykonane w Bieszczadach na Wielkiej Rawce we wrześniu 2011. Autor: Aleksandra Janiec


Północno-wschodni stok Wielkiej Rawki jest bardzo stromy. Jest to jedno z niewielu miejsc w Bieszczadach, gdzie porą zimową zdarzają się lawiny. Mniej więcej w połowie drogi z Przełęczy Wyżniańskiej na Małą Rawkę znajduje się schronisko PTTK „Pod Małą Rawką”. Jest to prawdopodobnie najbardziej popularny szlak wiodący na Rawki ze względu na parking znajdujący się na przełęczy. Na przełęczy znajduje się również tablica upamiętniająca spotkanie ekip budujących z dwóch stron Dużą Obwodnicę bieszczadzką. Około 200 m na północny zachód od niebieskiego szlaku i głównej kulminacji Rawek znajduje się betonowy słup, który dawniej był stanowiskiem geodezyjnym.

Ciekawostki

- Wielka Rawka już  za czasów austriackich była ważnym punktem pomiarowym kraju. Ze względu na swe położenie była najważniejszym punktem triangulacyjnym na obszarze polskich Bieszczadów.

- Co ciekawe, pomimo wierzchołków porośniętych połoninami, na szczytach nie prowadzono wypasu zwierząt, trawę koszono i zwożono jako siano do Berehów Górnych, do których połonina ta należała. Jak mówią stare podania, trawa z tych szczytów była twarda „jak sierść na dziku”.

- Przed objęciem tych terenów przez Bieszczadzki Park Narodowy istniał tu florystyczny rezerwat przyrody ze względu na obfitość rzadkich gatunków roślin naczyniowych.


Szymon Jagustyn


 Źródła:

- Bieszczady dla prawdziwego turysty – przewodnik, Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Pruszków 2000;

- Bieszczady i Góry Sanocko-turczańskie: mapa turystyczna. Skala 1:75 000, 2000.

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci