loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Jako jeden z najwyższych szczytów w Bieszczadach, Halicz odwiedzany jest przez sporą grupę turystów. Leżący w pobliżu Tarnicy szczyt jest znany przede wszystkim ze swoich, podobno najwspanialszych w Bieszczadach, widoków.


Halicz (1333 m n.p.m.)

Halicz jest szczytem wznoszącym się na wysokość 1333 m n.p.m. Znajduje się on w tak zwanym „Bieszczadzkim Worku”, czyli terenie znajdującym się między Bieszczadami Wysokimi na zachodzie a granicą z Ukrainą na wschodzie i południu. Jest to trzeci pod względem wysokości szczyt w polskich Bieszczadach. Oczywiście, jest również jednym z najbardziej znanych grzbietów w tych górach. Halicz jest częścią końcowego odcinka Głównego Szlaku Beskidzkiego biegnącego tu z Ustrzyk Górnych do Wołosatego. W bliskim sąsiedztwie znajdują się takie szczyty, jak Rozsypaniec (1280 m n.p.m.), Wołowe (1248 m n.p.m.) – niedostępny dla turystów oraz Kopa Bukowska (1320 m n.p.m.). Trasa ta jest bardzo często wybierana ze względu na bliskość Tarnicy oraz Bukowego Berda i Krzemienia.

Podejście pod Halicz fot. Mirek Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Podejście pod Halicz fot. Mirek Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Turystyka

Na Halicz prowadzi czerwony szlak z Wołosatego (3 h ↑) oraz z przełęczy między Tarnicą a Krzemieniem (1 h ↑). Do przełęczy można dostać się przez Bukowe Berdo i Krzemień niebieskim szlakiem,  czerwonym szlakiem przez Szeroki Wierch oraz przełęcz pod Tarnicą, a także niebieskim szlakiem z Wołosatego.

Szczyt Halicza fot. Mirek Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Szczyt Halicza fot. Mirek Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Halicz jest częścią Połoniny Bukowskiej i również tutaj występują charakterystyczne dla Bieszczadów rozciągające się na całym wierzchołku łąki zwane połoninami. Stoki Halicza opadają na wschód w kierunku potoku Halicz, natomiast na zachód w kierunku góry Kiczerki (1021 m n.p.m.) oraz potoku Wołosatka. Stojąc na szczycie możemy ujrzeć piękną panoramę w każdym kierunku. Na wschodzie, na pierwszym planie zaraz obok Halicza znajduje się niedostępny dla turystów wierzchołek Wołowego (inna nazwa Wołowy Garb – 1248 m n.p.m.), dalej niezliczona ilość wzgórz i gór głównie porośniętych lasami i poprzecinanych licznymi potokami i rzekami. Na południowym wschodzie Kińczyk Bukowski (1251 m n.p.m.) czyli niedostępny dla turystów szczyt, przez który przebiega granica Polsko-Ukraińska, Pikuj (najwyższy szczyt całych Bieszczadów znajdujący się na Ukrainie – 1409 m n.p.m.), Ostra Hora (1408 m n.p.m.). Po zachodniej i północnej stronie widać przepiękne polskie Bieszczady z Bukowym Berdem, Krzemieniem i Tarnicą. Na południu inne szczyty Połoniny Bukowskiej z Rozsypańcem (1280 m n.p.m.) oraz Przełęczą Bukowską znajdującą się na wysokości 1107 m n.p.m.

Widok w kierunku Rozsypańca fot. Mirek Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Widok w kierunku Rozsypańca fot. Mirek Kaźmierczak/BieszczadyPhotography

Ciekawostki

- Na szczycie Halicza znajduje się krzyż, który wcześniej stał na Tarnicy. Wielokrotnie remontowany oraz zmieniany, w obecnym kształcie znajduje się tam od 2002 roku.
- Swego czasu często powtarzany był nieprawdziwy przekaz, iż na szczycie Halicza upowcy wieszali na postrach ludzi uznanych za zdrajców.
- Inne podanie z ubiegłego wieku mówi również o tajnych kopalniach uranu, które znajdowały się pod Haliczem.
- Na wierzchołku znajduje się również betonowy trójnóg triangulacyjny, który służył geodetom jako punkt pomiarowy.


Szymon Jagustyn


Źródła:

- Bieszczady dla prawdziwego turysty – przewodnik, Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Pruszków 2000;

- Bieszczady i Góry Sanocko-turczańskie: mapa turystyczna. Skala 1:75 000, 2000.

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci