loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

W tej odsłonie przeglądu górskich schronisk, omówiony zostanie kompleks schroniska na Śnieżce– nieistniejące obiekty turystyczne na Śnieżce– najwyższy szczyt Karkonoszy (1602 m n.p.m.). Są zlokalizowane po obu stronach granicy.

Na przestrzeni lat obiekt nosił różne nazwy: Schneekoppe Baude, Preußische Baude, Deutsche Baude, Schronisko PTTK "Na Śnieżce".
Osoby wspinające się na Śnieżce nie mogą już przenocować na szczycie Karkonoszy.  Ciągle jednak mogą usiąść w ciepłym pomieszczeniu i napić się gorącej herbaty, zjeść coś wyjątkowego i przez jakiś czas przyglądać się innym, nieco zmarzniętym, turystom, którzy również są wyjątkowo dumni ze zdobycia tego szczytu.

Współczesne obserwatorium i restauracja na Śnieżce, źródło:wikipedia.orgWspółczesne obserwatorium i restauracja na Śnieżce, źródło:wikipedia.org


Turystyka:
Stosunkowo najszybciej można dostać się tu korzystając z wyciągu, który zaczyna swoją trasę w Karpaczu, a kończy na Wielkiej Kopie, skąd na szczyt wspiąć się można już maksymalnie przez dwadzieścia minut. Śnieżkę można zdobywać również dzięki dobrze opisanym szlakom pieszym znajdującym się tak po polskiej (bardziej wymagające), jak i po czeskiej (łatwiejsze) stronie.


Historia:
Śnieżka była celem turystów co najmniej od XVII w. W roku 1681 otwarto na niej kaplicę świętego Wawrzyńca i od tego okresu gwałtownie wzrosła liczba pielgrzymów oraz innych wędrowców. Schroniska przy Śląskim Trakcie, prowadzącym na Śnieżkę, nie były w stanie udzielić wszystkim noclegów, więc w roku 1824 zaadaptowano kaplicę na prowizoryczne schronisko, ale była ona zbyt mała i konieczna stała się budowa schroniska turystycznego z prawdziwego zdarzenia.

Pierwszy taki obiekt powstał w 1850 r. dzięki inicjatywie Friedricha Sommera z Cieplic- ostatni właściciel kaplicy-schroniska. Był to drewniany, parterowy budynek, przykryty dwuspadowym dachem. W 1857 r. spłonął podczas pożaru, ale już rok później Sommer wybudował nowe schronisko, większe (piętrowe), mieszczące 35 osób. Niestety wkrótce i ono spłonęło w czasie burzy.

Trzecie schronisko stanęło w 1862 r. i posiadało dużą salę jadalną na parterze oraz 26 pokoi z ponad 100 miejscami sypialnymi. Budynek przykryty był stromym dwuspadowym dachem, a niewielkie okna i brak elementów ozdobnych powodowały, że sprawiał wrażenie bardzo surowego, podobnie jak klimat panujący na Śnieżce.
W roku 1868 wyrosła mu konkurencja– tuż obok powstało austriackie schronisko pod nazwą Böhmische Baude.
W roku 1880 w budynku uruchomiono stację meteorologiczną, a w latach 1889-1890 wzniesiono dla niej osobny budynek. Od roku 1872 mieściła się tu najwyżej położona w Prusach agencja pocztowa, a tuż obok agencja austro-węgierska. Z tym miejscem związane jest pojawienie się jednej z pierwszych na świecie całostek, wydanej w 1873.

Całostka pocztowa– druk pocztowy (karta, koperta, sekretnik, opaska gazetowa, blankiet telegraficzny) opatrzony wydrukowanym na nim znakiem opłaty, upoważniający do uzyskania usługi pocztowej określonej taryfą pocztową.

W roku 1923 obiekt schronisko popadało w coraz większe kłopoty finansowe, a upadek przypieczętowała II wojna światowa– schronisko zostało wówczas zamknięte dla turystów i zajęło je wojsko. Pracowała tam stacja meteorologiczna oraz urządzenia nadawcze i szyfrowe Luftwaffe.
Po 1945 r. schronisko przejęła Dolnośląska Spółdzielnia Turystyczna, a następnie Polskie Towarzystwo Tatrzańskie i Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze jako Schronisko "Na Śnieżce". W latach 60. podjęto decyzję o wyburzeniu starego obiektu z 1862 r. i budowie nowego, większego.
Nowy budynek powstał w latach 1967–1976. Posiada formę trzech połączonych ze sobą dysków. W najwyższym mieści się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne im. Tadeusza Hołdysa, w pozostałych zaplecze techniczne, magazyny oraz bar (potocznie określany jako restauracja, ale nigdy nie było tam obsługi kelnerskiej, co jest w przypadku restauracji nieodzowne). Nie jest to jednak schronisko, gdyż brak w nim części noclegowej.
Dziś w Obserwatorium mogą nocować wyłącznie jego pracownicy oraz osoby zatrudnione w restauracji- w „dolnym dysku”. Restauracja jest czynna codziennie od 9. do 18. a, w miesiącach letnich godzina zamknięcia przesuwa się tak, aby obsłużeni mogli zostać wszyscy goście.


Ciekawostki:
Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce, jest ważnym elementem w Światowym Systemie Obserwacji Meteorologicznych. Jest jednym z dwóch Obserwatorów Wysokogórskich zlokalizowanych w Polsce. Drugie znajduje się na Kasprowym Wierchu w Tatrach. Ze względu na znaczną wysokość funkcjonują one w warunkach zbliżonych do wolnej atmosfery, pozbawionej wpływu człowieka. Na szczególną uwagę zasługuje fakt iż obserwacje meteorologiczne na Śnieżce prowadzone są nieprzerwanie od 1880 roku.

Co ciekawe, zarówno turyści, jak i lokalni mieszkańcy często stosują zamiennie nazwę dawnego i obecnego obiektu. Nie powinno dziwić więc to, że zapraszając na chwilę odpoczynku w należącej do Obserwatorium restauracji wspomną o schronisku które, formalnie nie istnieje przecież już od wielu lat.

Dużą ciekawostką jest Kapliczka Św. Wawrzyńca na Śnieżce, należąca do Parafii Nawiedzenia NMP w Karpaczu. Jest to najstarszy obiekt na Śnieżce jednocześnie najstarszy zabytkowy obiekt barokowy w Polsce położony tak wysoko. Do 1810 r. prowadzono w niej regularne nabożeństwa. W pierwszej połowie XIX w. pełniła ona również funkcje prowizorycznego schroniska.

10 sierpnia jest dniem odpustu ku czci św. Wawrzyńca. Coroczne święta przewodników sudeckich i ludzi gór zbiera od 1981 r., podczas mszy, kilkaset osób- głównie z Polski i Czech. Wśród nich przez ostatnie lata częstym gościem był prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Klaus. W roku 2010 podczas mszy miało miejsce pierwsze inauguracyjne spotkanie Prezydentów Bronisława Komorowskiego z Vaclavem Klausem. Msza tradycyjnie odbywa się 10 sierpnia o godz. 12:00

{youtube}9W6dFpIvZOM{/youtube}

{youtube}CdytpZf00-A{/youtube}


Źródła:
-Internet

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci