loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Tym razem będzie parę słów o schronisku PTTK „Na Śnieżniku” im. Zbigniewa Fastnacha- górskim schronisku w Sudetach Wschodnich w Masywie Śnieżnika w województwie dolnośląskim.

Schronisko PTTK na Śniezniku- źródło: Wikipedia, autor-Pudelek (Marcin Szala)Schronisko PTTK na Śniezniku- źródło: Wikipedia, autor-Pudelek (Marcin Szala)

Opis:
Jest to typowe, górskie schronisko. Leży na wysokości 1218 m n.p.m. na zachodnim stoku Śnieżnika (1425 m n.p.m.) na obszernej Hali pod Śnieżnikiem.
Masyw Śnieżnika znajdujący się w Sudetach Wschodnich w południowo wschodniej części Ziemi Kłodzkiej. Jest najwyższym szóstym szczytem Sudetów Środkowych i najwyższym szczytem w tej części Sudetów. Zbudowany jest z gnejsów, łupków krystalicznych i granitognejsów śnieżnickich oraz przeobrażonych skał osadowych. Tworzy dział wodny trzech zlewisk: Morza Czarnego, Północnego i Bałtyckiego. Szczyt jest najlepszym punktem widokowym w całych Sudetach. Przy sprzyjającej pogodzie w promieniu 100 kilometrów można dostrzec Śnieżkę, wieże Wrocławia, Ołomuńca. W świecie zwierząt dominują jelenie, kozice, które przywędrowały z sąsiednich Jeseników. Ich stado zadomowiło się na pobliskim Średniaku. Liczna jest tu fauna bezkręgowców i gatunków endemicznych oraz bogata roślinność karpacka i alpejska. Wokół hali występują waliny, które powstały w następstwie klęski ekologicznej (wiatrołamy) i wyrębów interwencyjnych. W drzewostanie dominuje świerk i sztucznie nasadzona kosodrzewina oraz modrzew. Dla ochrony flory i walorów krajobrazowych ustanowiono rezerwat na powierzchni 181 ha. Półroczna pokrywa śnieżna, 54 dni okresu wegetacyjnego, liczne silne wiatry huraganowe, półroczna zima pozostawiają turystom niezapomniane wspomnienia.
Samo schronisko w latach osiemdziesiątych XX w. zostało wyremontowane i gruntownie zmodernizowane. Schronisko „Na Śnieżniku”, jest jednym z najstarszych schronisk na ziemiach polskich. Z punktu widokowego na hali obok schroniska rozległa panorama na Rów Górnej Nysy i okoliczne szczyty.

Historia:
Pierwsze wzmianki o zagospodarowaniu Śnieżnika sięgają 1809 r., kiedy to właściciel Międzygórza hrabia Wilhelm von Magnis zbudował na Hali pod Śnieżnikiem obory i szałasy pasterskie.
W 1838 r. Międzygórze kupiła królewna Marianna Orańska, pani z Kamieńca Ząbkowickiego– córka króla holenderskiego i żona księcia pruskiego. W 1840 r. zaprosiła swojego ojca, króla Wilhelma, z którym 20 lipca dotarła na szczyt Śnieżnika.
Księżna w 1869 r. przejęła tereny na hali pod Śnieżnikiem. Góralowi ze Szwajcarii poleciła wybudować na Hali Pod Śnieżnikiem szwajcarkę, która obecnie stanowi główną część schroniska.
W roku 1871 wybudowano drogę do schroniska. Obiekt początkowo pełnił rolę gospody turystycznej, która miała 50 miejsc noclegowych i dużą salę jadalną.
W kolejnych latach budynki kilkakrotnie modernizowano, a w 1880 r. przy gospodzie uruchomiono stację meteorologiczną.
Przez chwilę, po II wojnie, obiekt stał pusty. Zdewastowane budynki przejął „Orbis” nadając mu nazwę Szwajcarka. W 1947 r. gospodarzem został Zarząd Schronisk Górskich Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a latem następnego roku uruchomiono schronisko, które nazwano „Na Śnieżniku”.
W 1950 r. budynek stał się własnością PTTK. Schronisko dysponowało wtedy 63 miejscami.
W latach 80. schronisko gruntownie zmodernizowano i wyremontowano dzięki uporowi Zbigniewa Fastnachta. Był on dzierżawcą schroniska od roku 1982 i zapisał się w historii tego regionu jako prawdziwy miłośnik gór i przyjaciel ludzi.

Turystyka:
Do schroniska prowadzą różne szlaki z Międzygórza i z Kletna.
Ciekawostki:
Jeszcze na początku XXI w. do schroniska nie była doprowadzona elektryczność. Mimo pewnych uciążliwości, pobyt w schronisku miał specyficzny urok. W 1986 r. na stoku ponad budynkiem ustawiono dwa wiatraki napędzające niewielkie prądnice, dzięki czemu w niektórych pomieszczeniach świeciły słabe, przygasające żarówki. Obecnie w energię elektryczną zaopatruje elektrownia wodna wybudowana na potrzeby schroniska.
Stali bywalcy wspominają też noclegi na podłodze werandy
Wcześniej odbywały się też organizowano tutaj kursy narciarskie, na które przyjeżdżały sławne osobistości z całego świata. Jako atrakcję z tamtych czasów należy wymienić zjazdy „rogatymi saniami” spod gospody na hali aż do Międzygórza.
Informacje praktyczne:
Schronisko "Na Śnieżniku" czynne jest przez cały rok, nie wyłączając świąt.

Szeroka oferta atrakcji turystycznych sprawia, iż pobyt w schronisku z pewnością będzie można zaliczyć do udanych.
W ofercie, dostępne są pokoje w warunkach schroniska górskiego (2,4,6,8 i 10 osobowe) w cenie 30-50 zł za dobę (pościel- 6 zł, płatna dodatkowo i jednorazowo).
Jedną z zimowych (i nie tylko) atrakcji schroniska na Hali Śnieżnickiej jest basen. Stąd wszystkie Morsy, którzy wędrują po Masywie Śnieżnika są mile widziani. Basen jest po remoncie, posiada nowy pomost z wygodnym zejściem do wody. Można z niego skorzystać bezpłatnie, po uprzednim uzgodnieniu z personelem schroniska. A po kąpieli w bufecie będzie można ogrzać się przy kubku gorącej herbaty, grzanym piwie lub winie oraz herbacie z rumem.
W schronisku funkcjonuje Centrum Ski Tour VOEKL MARKER DALBELLO, które posiada 10 kompletów do narciarstwa skiturowego: narty, kijki, foki, oraz buty. Sprzęt jest do ej dyspozycji od rana do wieczora. Ze względów praktycznych prosi się osoby zainteresowane o wcześniejsze rezerwacje telefoniczne.
Istnieje też możliwość skorzystania z wypożyczalni sprzętu turystycznego. Schronisko posiada kilka par nart biegowych wraz z kompletnym wyposażeniem (narty, buty, kijki). Teraz na Śnieżniku jest bezprzewodowy internet. Na stronie schroniska informację o Wi-Fi tak skomentował pewien internauta: "Żadnego internetu, żadnych laptopów! Rakiety, plecak - nic więcej do szczęścia nie trzeba!"

Kontakt:
-57-514 Międzygórze,
-tel. 748135130 lub 501631134,
-strona www- http://www.sudety.info.pl/nasniezniku .

Bartosz Michalak

{youtube}L0C9og3zb_4{/youtube}

Źródła:
-Internet.

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci