loading...
Turystyka Górska
Sporty Górskie
loading...
Strefa Outdoor
Kultura
loading...
Kultura

Turystyka

Sport

Sprzęt

Konkursy

Bardzo często zdarza się, że planujemy trasy wędrówki w taki sposób, że chcąc czy nie wymagają one przenocowania w schronisku górskim. Wydawała by się to prosta sprawa, gdyż wystarczy, że zapukamy do drzwi, gospodarze z szerokim uśmiechem nas wpuszczą i zaproponują nocleg w świeżutkiej pościeli na wygodnym łóżku. Niestety tak nie jest!

Nocleg w schronisku górskimNocleg w schronisku górskim

Jeżeli twój plan wymaga noclegu w schronisku to odpowiednio wcześniej należy się do takiego wyjazdu przygotować. W artykule opiszę najważniejsze kwestie związane organizacją takiego wyjazdu, a także na co zwrócić uwagę. Mamy dwie możliwe „drogi” związane z koniecznością nocowania w schronisku:
1) zaplanowaliśmy trasę, która tego wymaga,
2) zbłądziliśmy w górach lub nie wyrobiliśmy czasowo by zejść w dół i spontanicznie zgłaszamy się na nocleg.

Rezerwacja miejsca noclegowego w schronisku
Jak sama nazwa wskazuje schronisko jest miejscem, które po wędrówce powinno dawać schronienie. Zazwyczaj dla celów noclegowych korzysta się ze schronisk w momencie gdy stanowią one punkt pośredni między początkiem trasy a naszym celem (szczytem lub kolejnym punktem). Nie każdą trasę można przejść „na raz” i trzeba wtedy logistycznie podejść do tematu i dobrze zorganizować całą trasę. Gdy mamy już plan, to należy skontaktować się ze schroniskami w celu rezerwacji miejsca. Zazwyczaj takiej rezerwacji należy dokonać o wiele wcześniej, gdyż są oblegane masowo przez wędrowców. Minusem takiego planowania jest to, że nie przewidzimy pogody – chociaż ona zawsze i tak jest zmienna w górach. Przy rezerwacji miejsca noclegowego pamiętajmy by dopytać lub doczytać czy cena zawiera pościel czy należy mieć ze sobą np. śpiwór.

Schroniska zazwyczaj mają całą ofertę (cennik) na stronach internetowych. Pamiętajmy, że schronisko to nie hostel. Warunki będą podstawowe, ale nadają one szczególnego klimatu w górach. Zdarzają się oczywiście schroniska mające „hotelowe” warunki, jednakże o wiele lepiej wędrowcy oceniają te skromne urządzone, w drewnianym stylu.

Nocleg w schronisku górskimNocleg w schronisku górskim

Spanie na glebie – co to znaczy?
Większość, jak nie wszyscy znają to pojęcie, ale wyjaśnię. W sloganie górskim gleba to podłoga, za którą też zazwyczaj musimy zapłacić. Przeważnie „gleba” wyceniana jest jak za najtańszy pokój lub wedle zasad gospodarza.

Kiedy możemy trafić na glebę?
Wtedy gdy nie ma już wolnych łóżek. Teoretycznie schronisko powinno przyjąć na glebę każdego wędrowca, w rzeczywistości nie zawsze tak jest. Są schroniska, które w swojej ofercie wręcz zaznaczają, że w swojej działalności nie prowadzą nocowania na glebie. Większość schronisk jednak praktykuje ten typ noclegu. Na glebę przeważnie trafia się do kuchni, albo w inne miejsca, które wyznacza gospodarz. Jeżeli w głównej jadalni znajdują się osoby, które nocują na glebie to powinno się to uszanować i nie przesiadywać do późnych godzin nocnych. Pamiętaj, ci ludzie muszą się wyspać, a rano zapewne będą bardzo wcześnie atakowali jakiś szczyt.

Nocleg w schronisku – jak to rzeczywiście wygląda?
Bardzo podobnie jak w hostelu czy hotelu. Masz godzinę zazwyczaj ustaloną o której powinieneś opuścić pokój. Schroniska informują także w jakich godzinach wydawane jest śniadanie, o której godzinie jest ciepła woda w prysznicach lub w jakich godzinach jest dostępny prąd. Zdarza się, że w ofercie cały czas jest dostępna woda czy prąd, ale są też miejsca, gdzie należy się o to dopytać. Zazwyczaj w pokojach nie ma wiele gniazdek, albo nie ma ich wcale. Zapewne trafisz do pokoju wieloosobowego. Pamiętaj by uszanować spokój innych. Pokoje wyposażone są najczęściej w piętrowe łóżka. Można wynajmować wieloosobowe jak jedziemy ze znajomymi lub pojedyncze miejsca na łóżkach.

O czym warto pamiętać jak nocujemy w schronisku?

Prysznic
Jak wspominałam, nie zawsze mamy dostęp całodobowy do ciepłej wody. Warto zapytać gospodarzy o ten ważny szczegół. Warto sprytnie zaplanować prysznic. Zawsze do niego jest niekończąca się kolejka. W tym wypadku należy zaklepać sobie miejsce w kolejce. Zawsze nagłym trafem okazuje się, że idzie Jadzia, Zosia, Antek, Marcin i jeszcze dziesięć innych osób, a nikt nikogo nie pytał.  Także czatuj pod prysznicem i walcz o swoje!

Wrzątek
Nie zawsze jest dostępny 24h. Czasami także trzeba za niego zapłacić. Po co nam wrzątek? A no na herbatkę, zupkę i tak dalej … Warto zorientować się w tej sprawie, bo wrzątek to jedno z najczęściej wykorzystywanych dóbr schroniska.

Kultura i porządek
Jeżeli mamy wykupione łóżko w schronisku to na 90% musimy udać się schodami na górę. W tym miejscu pamiętajcie (będzie karteczka), że ściągamy buty i zostawiamy je na dole. Nie raz zapewne widzieliście stos butów przed wejściem na schody. Gdyby każdy wszedł w buciorach, to w pokojach utonęlibyśmy w brudzie! I tu sprawdzą się papucie lub japonki. Cenna rada! Zimą odradzam japonki, wymarzną wam w przeciągach stopy. Lepiej mieć wygodne papucie, a przede wszystkim ciepłe. Latem znowu japonki posłużą jako 2 w 1. Przydadzą się do swobodnego chodzenia po schronisku jak i pod prysznic.
Każde schronisko ma także wyznaczony czas na ciszę nocną i do tego musimy się dostosować. Pamiętajcie, tu odpoczywamy i nabieramy siły na dalszą wędrówkę. Zdarzają się i tacy, którzy przyjeżdżają na libacje do schronisk, mając gdzieś chodzenie po górach. Na szczęście w większości gośćmi są nadal strudzeni wędrowcy, a nie imprezowicze.

Wyżywienie
Schroniska mają ofertę gastronomiczną. Niektóre bardzo rozbudowaną, inne skromną. Warto pamiętać, że ceny mogą być wyższe niż w sklepach czy mlecznych barach. Nie spodziewajmy się także menu niczym z renomowanej restauracji. Dania zazwyczaj są proste, ale serwowane na świeżo i co najlepsze są swojskie. Zdarzają się schroniska słynące z odgrzewanych potraw i niedobrych dań. Traficie także na takie, że powiecie „nigdy nie jadłem takiej pysznej pomidorowej jak w ...”. Wszystko zależy od kucharza i oferty. Warto jednak pamiętać, że ceny mogą być nieco wyższe niż się spodziewaliśmy.

Nocleg w schronisku górskimNocleg w schronisku górskim

Pościel czy bez
O tym doczytajcie na stronie internetowej schroniska lub dopytajcie telefonicznie. Jak śpicie na glebie to śpiwór i karimata to podstawa. Zdarza się jednak, że śpiwór przyda się i do łóżka lub pościel może być po prostu dodatkowo płatna.

Szafki, szafeczki, haki i inne …
Bywa różnie z szafami czy miejscem na ubrania. Nie chodzi tu o luksusowe szafy na kreacje, a o trochę miejsca na kurtki, obuwie i odzież górską. Każdy z nas przecież oprócz łóżka chcąc czy nie zajmuje jakąś przestrzeń. Warto ją odpowiednio zagospodarować, by inni nie obijali się o nasze rzeczy. Z haczykami na powieszenie ubrań bywa też różnie. Warto zadbać o to, by pozostawić swoje rzeczy w taki sposób by nie przeszkadzały innym.

Nocleg w schronisku górskimNocleg w schronisku górskim

Przechowalnia sprzętu i bagażu
Dopytajcie jak macie taką potrzebę czy w schronisku istnieje miejsce na przechowanie bagażu. Czy są suszarki do butów lub gdzie można trzymać sprzęt. Czy można wypożyczyć raki? Te i wiele innych pytań można zadać jeszcze przed wyjazdem lub tuż na miejscu.

Ludzie
Spotkacie ich na pewno. Schronisko = ludzie. Być może nawiążesz ciekawą znajomość. Znajdziesz kompana do górskich wędrówek lub zagrasz pierwszy raz od 5 lat w karty. Tak w karty! lub inne gry, bo ludzie w schroniskach tak spędzają właśnie wolny czas. Opowiadają o trasach jakie zrobili, szczytach jakie zdobyli i grają w gry. Zazwyczaj nie ma dobrego zasięgu w schroniskach, także mało będzie smartfonowców. Najlepiej odłóż telefon na bok i ciesz się nowymi znajomościami.

Nocleg w schronisku górskimNocleg w schronisku górskim

Miałam okazję być w różnych schroniskach. Głównie w Beskidzie śląskim, żywieckim a także w Tatrach. Co schronisko to inne zasady, inne wyposażenie i regulamin. Warto przygotować się do takiego wyjazdu z noclegiem odpowiednio wcześniej by mieć możliwość spania na łóżku, a także warto dopytać o pewne kwestie, które okażą się na miejscu kluczowymi. Nocowanie w schroniskach górskich ma swój klimat. Spędzisz zapewne wesoło czas, poznasz ciekawych ludzi i ich historie, pojesz dobrze i wrócisz do szarej rzeczywistości z garścią pięknych wspomnień!

Katarzyna Irzeńska

loading...
Dla Niej
loading...
Dla Niego
loading...
Dla Dzieci

Artykuły Strefy Outdoor

loading...
Nowości
Produkty i testy
Porady
Producenci