Cześć Świętokrzyskie! Każdy, kto połknął bakcyla turystyki górskiej pragnie piąć się coraz dalej i stromiej. Zafascynowani amatorzy upatrują kolejne trasy prowadzące na wyżej położone szlaki, a zaprawieni profesjonaliści osiągają kolejne sukcesy i pracują na swój autorytet.

Budując jednak relacje z majestatycznymi Tatrami, Beskidami czy rozległymi Bieszczadami trzeba wiedzieć, że te pasma ustępują wiekiem najstarszym w kraju Górom Świętokrzyskim. Może góry te nie mają w swoich szeregach tysięczników, ale posiadają swoistą magię, nie tylko za sprawą słynnych uczestniczek Sabatu Czarownic.

Góry Świętokrzyskie, źródło - www.turystyka.wp.pl fot. K. PeczalskiGóry Świętokrzyskie, źródło - www.turystyka.wp.pl fot. K. Peczalski

Góry Świętokrzyskie liczą 28 pasm. Najwyższe to Pasmo Łysogóry z najwyższym szczytem - Łysicą (612 m n.p.m.) liczące ok. 25 km długości. Na jego terenie znajduje się popularny Główny Szlak Świętokrzyski im. Edmunda Massalskiego Pasmo z łatwością można przejść w ciągu dnia. Każdy, kto raz wybierze się tam na trekking nabierze przekonania, że to nie o liczby ani o rekordy chodzi. Znaczną część obszaru zajmuje Puszcza Jodłowa (tytuł nadany przez Stefana Żeromskiego w dziele o tej samej nazwie). Drzewa porastające ją są bardzo stare, wiele ma miano pomnika przyrody. Niektóre obszary Puszczy można nazwać cmentarzyskiem - od 250-cio letniej powalonej jodły, drzew dopiero obumierających, po te w stanie zaawansowanego rozkładu. Podczas trekkingu jest również okazja zobaczyć kamieniste zbocza zwane gołoborzami. Małe dzieci wiedzą, że nazwa pochodzi od tego, że zostały „ogołocone” przez Pana Boga.  Gdy podrosną, patrzą na liczące 75 tys. lat gołe od boru stoki górskie. Najbardziej znanym jest ten w drodze na Łysą Górę.

Jaskinia Raj, źródło - www.swietokrzyskie.travel.pl, fot. P. PierścińskiJaskinia Raj, źródło - www.swietokrzyskie.travel.pl, fot. P. Pierściński

Pozostałe Pasma również zachęcają do bliższego poznania. Część przebiega przez stolicę woj. świętokrzyskiego, Kielce, gdzie w obrębie Pasma Kadzielniańskiego znajdują się m.in. rezerwaty atrakcyjne dla wspinaczy. Kadzielnia, pełna małych jaskiń, położona w centrum miasta podobnie jak stary kamieniołom Wietrznia. Na południowej granicy miasta "Scyzoryków" do wapiennej kolekcji dołącza się rezerwat Biesak - Białogon w Paśmie Posłowickim - jest to raj dla kieleckich biegaczy, którzy nie muszą organizować dalekiej wyprawy aby trenować w terenie. Poza powyższymi, piękno skał wapiennych prezentują również Pasmo Chęcińskie z górą Miedzianką, czy popularnymi w regionie ruinami zamku oraz oczywiście jedna z najpiękniejszych w Polsce, Jaskinia Raj.

Osoby zakochane w środowisku naturalnym zatracą się w pięknie północnych szlaków. Jest nim niezaprzeczalnie zielony szlak z Łącznej do Starachowic. Jego część przebiega przez Świętokrzyski Park Narodowy. Możemy zachwycać się wychodniami skalnymi oraz niesamowitą panoramą na Pasmo Masłowskie połączone z Pasmem Łysogór. Na jego terenie znajduje się tajemniczy Diabelski Kamień, który według podań upuścił Diabeł lecący zniszczyć nim klasztor na Świętym Krzyżu.

Jesienny szlak prowadzący na Łysicę, fot. Izabela JanaszekJesienny szlak prowadzący na Łysicę, fot. Izabela Janaszek

Góry Świętokrzyskie są idealnym miejscem uprawiania turystyki górskiej. Nie ma tutaj tylu turystów ile w południowych pasmach Polski (chociaż w słoneczne niedziele i święta na Łysicy jest kolejka prawie jak na Giewoncie). Są one właściwym miejscem na wyciszenie i „odcięcie” się od gwaru, a obecność flory, często historycznej jest doskonale widoczna podczas samotnych wypraw.

Izabela Janaszek