Rocznica pierwszego wejścia zimowego na Kanczendzongę

Kategoria: Artykuły / Kalendarium

11 stycznia 1986 r. Krzysztof Wielicki i Jerzy Kukuczka jako pierwsi w historii zdobyli zimą Kanczendzongę (8586 m), trzeci co do wielkości szczyt świata.

Kierownikiem zorganizowanej przez Gliwicki Klub Wysokogórski wyprawy był Andrzej Machnik, a uczestnikami Piotr Bednarczyk, Andrzej Czok, Grzegorz Figiel, Artur Hajzer, Robert Janik (lekarz), Zdzisław Kiszela, Julian Kubowicz, Jerzy Kukuczka, Alexandra i Casimir Lorentz (USA), Marc Palten (RFN), Krzysztof Pankiewicz, Jose Luiz Pauletto (Brazylia), Przemysław Piasecki, Bogusław Probulski, Michael Skorupski (Wielka Brytania), Zbigniew Terlikowski, Krzysztof Wielicki i Ludwik Wilczyński.

Ekspedycja borykała się z siarczystym mrozem (minus 40 stopni Celsjusza), poza tym okoliczności były względnie sprzyjające. Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki byli dobrze zaaklimatyzowani, gdyż wcześniej brali udział w jesiennej wyprawie na południową ścianę Lhotse, gdzie dotarli do wysokości 8000 m. Udało im się także wstrzelić w okno pogodowe, co nie było wcale takie oczywiste w tamtych czasach, kiedy wyprawy nie miały dostępu do długoterminowych prognoz pogody, jak to ma miejsce dziś. Krzysztof Wielicki, za sprawą za małych butów, kupionych okazyjnie od Francuzów, w czasie ataku szczytowego stracił czucie w nogach, musiał usiąść na wykopanej powyżej 8000 m platformie, by zdjąć zewnętrzne buty i walić czekanem w drugie buty, co trwało pół godziny, aż w nogach wróciło krążenie. Na szczyt weszli drogą normalną, pierwszy dokonał tego Wielicki, a Kukuczka ponad pół godziny po nim. Dla Wielickiego był to jedyny szczyt zdobyty z Kukuczką.

Andrzej Czok w drodze do obozu III na Kanczendzondze (fot. arch. Krzysztof Wielicki)Andrzej Czok w drodze do obozu III na Kanczendzondze (fot. arch. Krzysztof Wielicki)

Wyprawa odniosła sukces, ale ceną była śmierć Andrzeja Czoka, który zmarł w trzecim obozie z powodu obrzęku płuc.

Anna Makowska

Źródła:
drytooling.com.pl/baza/gory/1020-kangchenjunga
www.rmf24.pl/fakty/polska/news-30-lat-temu-kukuczka-i-wielicki-jako-pierwsi-zdobyli-zima-ka,nId,1951784
wspinanie.pl/2010/04/historia-polskiego-wspinania-himalaje-cziii-lata-1984-88
Wikipedia

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8118
  • Odsłon artykułów: 22857114
  
  ';