W niedzielę 26 października w Dolinie Trzech Stawów w Katowicach odbył się VII Katowicki Festiwal Biegowy - Maraton Kukuczki. Było to wydarzenie wyjątkowe z uwagi na fakt, iż jego termin połączono z obchodami 25. rocznicy śmierci patrona biegu.

W imprezie udział wzięli amatorzy aktywnego spędzania wolnego czasu. W zależności od możliwości i chęci zawodnicy wystartowali w biegu na dowolnym dystansie lub spróbowali swoich sił w pieszej rywalizacji Nordic Walking.

VII Katowicki Festiwal Biegowy im. Jerzego Kukuczki

VII Katowicki Festiwal Biegowy im. Jerzego Kukuczki, źródło: off.sport.pl

VII Katowicki Festiwal Biegowy - Maraton Kukuczki odbył się w niedzielę 26 października w kompleksie rekreacyjnym Dolina Trzech Stawów w Katowicach. Termin tegorocznej edycji zawodów został powiązany z 25. rocznicą śmierci patrona biegu i zarazem patrona Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Jerzy Kukuczka zginął na wysokości 8300 m podczas wejścia na niezdobytą wówczas południową ścianę Lhotse 24 października 1989 roku. Zawody zostały zorganizowane przez obchodzącą w tym roku swoje 45-lecie Akademię Wychowania Fizycznego w Katowicach przy współpracy z Państwową Strażą Pożarną.

Znamienną cechą Biegu Kukuczki jest fakt, iż zawodnicy samodzielnie wybierają dystans, jaki chcą pokonać. Trasa biegu wiedzie po pętli o długości 4181 m - była to minimalna odległość, którą należało przebiec. Każdy uczestnik, który pokonał co najmniej jedną pętlę otrzymał voucher od Regatty - marki produkującej wysokiej jakości odzież i obuwie outdoorowe. Najbardziej wytrwali przebiegli maraton będący maksymalnym dystansem zawodów. Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej maratończyków zajął Grzegorz Czyż z czasem 2:36:33, a w półmaratonie zwyciężył Rafał Formicki z czasem 1:17:40. Na starcie biegacze spotkali także uczestników rywalizacji w Nordic Walking, ścigających się na dowolnym dystansie od 4181 m do półmaratonu, którego zwycięzcał Karol Schröder przebiegł w czasie 2:23:36.

Zawody odbyły się w malowniczym parku Dolina Trzech Stawów. Przekraczaniu granic własnych możliwości sprzyjała przyroda w jesiennym wydaniu oraz atrakcyjne nagrody czekające na najlepszych. Tegoroczne zmagania zawodników zostały nagrodzone przez markę Regatta. Uczestnicy biegu walczyli o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej i w kategoriach wiekowych oraz w konkursie drużynowym. Najlepsi otrzymali vouchery o łącznej wartości 3000 zł. Wszyscy, którzy nie stanęli na podium, ale dzielnie przebiegli minimalny dystans, także zostali docenieni. Każdy uczestnik otrzymał voucher na produkty marki Regatta o wartości 50 zł ważny przy zakupach powyżej 200 zł.

Katowicki Festiwal Biegowy jako coroczna impreza sportowa ma przybliżyć mieszkańcom Śląska postać Patrona Uczelni, historię polskiego alpinizmu, a także propagować wśród dzieci i dorosłych aktywne spędzanie wolnego czasu. W tym celu obok Biegu Kukuczki i rywalizacji Nordic Walking zorganizowano konkurencje dla dzieci i młodzieży. Młodzi zawodnicy wespół z rodzicami i nauczycielami próbowali swoich sił w Sztafecie Pokoleń. W szranki stanęły 15-osobowe drużyny - 5 dzieci według kategorii wiekowej, 5 nauczycieli oraz 5 rodziców. Z myślą o tych, którzy preferują solową walkę na czas zorganizowano zawody indywidualne.

źródło: off.sport.pl