W miniona sobotę zostały rozegrane jedne z lepiej obsadzonych zawodów z cyklu Skyrunner World Series. Piękne i wymagające 73km trasy co roku przyciąga wielu chętnych. Na starcie stanęło prawie 1800 uczestników, cała światowa czołówka biegaczy górskich, w tym, na zaproszenie organizatorów, reprezentanci Salomon Suunto Team: Magdalena Łączak, Marcin Świerc i Paweł Dybek.

Na metę pierwszy przybiegł Luis Alberto Hernando ze świetnym czasem 6:52:39, pobił tym samym dotychczasowy rekord, który ustanowił Kilian Jornet w 2012 roku. Hiszpan od startu trzymywał się w czołowej piątce. Po trudnym podbiegu na Pico de la Nieve na ok. 38 km objął prowadzenie, które utrzymał już do końca. Wyprzedził drugiego zawodnika Dani Garcia o prawie 30 minut. Trzeci na metę przybiegł Blake Hose, który dopiero na ostatnich kilometrach wywalczył swoja pozycję.

Luis Hernando

Marcin Świerc, ukończył na 15 pozycji z czasem 8:18:36. Większość dystansu, do ok 50km biegł na początku trzeciej dziesiątki. Dopiero gdy zaczął się zbieg z Los Muchachos, Marcin wykorzystał swoją mocną stronę jaka są zbiegi i sukcesywnie zmniejszał straty do rywali. Na ostatnich 20 km przesunął się w klasyfikacji i ostatecznie ukończył zawody na 15 miejscu.

Drugi z zaproszonych Polaków – Paweł Dybek, po dobrej pierwszej części dystansu, na końcówce osłabł i na mecie pojawił się z czasem 10:09:22, co dało mu 82 miejscu.

Wśród pań bezkonkurencyjna okazała się Emelie Forsberg, która jeszcze tydzień wcześniej brała udział w zawodach skiturowych we włoskiej Mezzalama. Na La Palmie wygrała z czasem 8:32:59. Druga przybiegła Anna Comet Pascua, która od ok. 60 km wysunęła się na drugą pozycję i wyprzedziła o ok 13 minut trzecią –  Myriam Guillot Boisset. Magdalena Łączak ukończyła zawody na świetnej 5 pozycji. Zaczęła spokojnie, by potem z każdym kilometrem przesuwać się o kolejne miejsca do przodu. Na mecie pojawiła się po 9:23:45.