W połowie czerwca, w sobotę 13 czerwca br. została rozegrana druga edycja Mammut Ultra Sky Marathon. W tym roku zawodnicy mieli do wyboru większy wachlarz biegów. Oprócz Maratonu 1x Babia i dystansów ultra – 3x Babia oraz 6x Babia, biegacze mogli wybrać też krótsze dystanse, m. in. półmaraton 1/2x Babia, Bieg na Cyl ( ok 15km) oraz Bieg na Mosorny. Dodatkowo zawodnicy ultra mogli zejść z trasy po 4x Babia i 5x Babia i również być klasyfikowanym.

Przed startem każdego dystansu uczczono minuta ciszy pamięć tragicznie zmarłego Lucjana Chorążego, który zginął na Babiej Górze i był jednym z głównych autorów tras 1x, 3x i 6x Babia.

Start maratonu

Start maratonu, fot. Barbara Nowak

Podczas zeszłorocznych zawodów nikomu nie udało się wbiec 6 razy na Babią Górę w limicie 17 godzin(ok. 100km; +/- ok. 8000m). Organizatorzy zrobili ukłon w stronę zawodników, którzy w tym roku ponownie chcieli zmierzyć się z trasą i nie pobierali od nich wpisowego.

Trasy choć dość ekstremalne i wymagające przyciągają biegaczy chętnych wrażeń. Biegi organizowane przez Chaszczoka to trochę rajdy przygodowe, gdzie trzeba zmagać się ze strumieniami, wiatrołomami, przecinkami, czy innymi ścieżkami poza szlakami. Patrząc na listy startowe widać, że wielu zawodników powróciło na Mammut Ultra Sky Maraton, na Babiej Górze.

W tym roku żaden z zawodników nawet nie zbliżył się do ukończenia dystansu 6x Babia. Mocne słońce i wysokie temperatury także nie sprzyjały zawodnikom. Najbliżej był Tomasz Baranow, który zdobył Babią Górę 4 razy w czasie 14:56:06. Kolejny zawodnik przybiegł godzinę później. Zaledwie trzech panów ukończyło dystans 4x Babia.

Na starcie 1x Babia stanęło sporo zawodników, którzy biegli także poprzednią edycję. Również w tym roku wygrał Jan Wąsowicz, który dotarł na metę z ponad 30 minutową przewagą nad drugi – Markiem Bartyzelem. Trzeci przybiegł Jędrzej Konwerski, tracąc do drugiego miejsca kilka minut.

Podium panów

Podium panów, fot. Barbara Nowak

Wśród pań również triumfowały zeszłoroczne uczestniczki biegu. Pierwsza na mecie była Kinga Pachura, ok. 10 minut później przybiegła Joanna Pyrek. Trzecia była Ewelina Zbijowska.