W miniony weekend w dniach 1-2 sierpnia został rozegrany kolejny wyścig z cyklu Skyrunning World Series Ultra. Tym razem z południa Europy zawodnicy przenieśli się do Norwegii, w jej północną część. Miasteczko Tromso, znajdujące się ok 350 km od koła podbiegunowego gościło najlepszych biegaczy górskich na świecie. Mimo surowego klimatu, niższych temperatur i jesiennej aurze nie ostudziło to gorącej rywalizacji.

EMELIE FORSBERG, fot. Jordi Saragossa

Od początku można było spodziewać się wyjątkowych zawodów, w końcu organizacją a przede wszystkim wyznaczaniem trasy zajęli się Kilian Jornet i Emelie Forsberg i rzeczywiście, było ekstremalnie. Już sam profil trasy gdzie na dystansie 45km trzeba było pokonać ok 4 500m przewyższenia mówił, że łatwo nie będzie. Z poziomu morza zawodnicy wbiegali na szczyt Hamperokken o wysokości 1404m n.p.m. Trasa prowadziła w dużym stopniu po za szlakami. Nie brakowało stromych skalistych podejść, wąskich grani, ostrych zbiegów na osuwających się śliskich kamieniach, a nawet fragmentów wspinaczkowych . Pogoda nie ułatwiła zawodnikom zadania, w dzień zawodów było mgliście i deszczowo.

MARCIN ŚWIERC fot. Jordi Saragossa

Głównym faworytem był Luis Alberto Hernando który wielokrotnie wygrywał już w tym sezonie, m.in. Transvulcania Ultramaraton, czy Ice - Trail Tarentaise. Tym razem pokonał go na ostatnich kilometrach trasy rewelacyjny Jonothan Albon, który na mecie pojawił się po 6:08:41, wyprzedził hiszpana o 17 minut. Trzeci wbiegł Norweg Rolf Einar Jensen.

U pań z kolei nie zawiodła główna faworytka – Emelie Forsberg, która trasę pokonała w 7:09:54. Szwedka, która pochodzi z północnych rejonów Skandynawii dobrze znała specyfikę tutejszych gór. Mira Rai przez połowę trasy biegła z minutową stratą za Emelie, dopiero na zbiegu z Hamperokken Szwedka powiększyła swoją przewagę. Ostatecznie Mira przybiegła na metę z 13 minutową stratą. Trzecie miejsce zdobyła hiszpanka - Malena Haukøy z czasem 7:31:29.

ZWYCIĘZCY - Emelie Forsberg i Jonothan Albon  fot. Ian Corless

ZWYCIĘZCY - Emelie Forsberg i Jonothan Albon  fot. Ian Corless

Do rywalizacji przystąpił także Marcin Świerc (Salomon Suunto Team Polska), który ma już swoje miejsce w elicie biegaczy górskich. Potwierdza to fakt, że do Tromso na zawody Pucharu Świata pojechał na zaproszenie Kiliana i Emelie, co niewielu to się udaje. Ze względu na skutki upadku jaki miał miejsce 3 tygodnie temu na Mistrzostwach Europy do ostatnich dni nie był pewny jego start. Wola walki jednak zwyciężyła i Marcin stanął na starcie jako jeden z 400 zawodników. Ostatecznie ukończył zawody na 15 miejscu z czasem 7:13:31.

LUIS ALBERTO HERNANDO, fot. Ian Corless

Tak ocenił swój występ na zawodach: "Były to do tej pory najtrudniejsze zawody w mojej karierze. Teren był bardzo dziki, bez szlaków, po gołoborzach kamieni, skał, grani i elementami wspinaczki. Moim celem było niezrobienie sobie krzywdy. Po ostatnich perturbacjach miałem dość, a pogoda tylko utrudniła zadanie jakim było ukończenie biegu. Zdobyłem 15 miejsce oraz utrzymałem 2 miejsce w pucharze świata. Tak wiec cieszę się ze mogłem być na tych zwodach i je ukończyć"

15. Marcin Świerc (Polska) : 7:31:29

Dla Marcina Świerca był to już czwarty, ostatni start z cyklu Skyrunning World Series Ultra. Obecnie zajmuje drugie miejsce w całym cyklu. Jest też pierwszym Polakiem, któremu udało się ukończyć Puchar Świata. Zostały jeszcze zawody w Pirenejach oraz Stanach Zjednoczonych, w których Marcin nie planuje startować. Pozostaje poczekać na zakończenie całego cyklu i trzymać kciuki za naszego zawodnika by zdobył jak najwyższe miejsce.