Większość biegaczy sezon ma już za sobą i planuje już następny bo na wiele zawodów, nie tylko tych polskich a zwłaszcza zagranicznych zapisy już się zaczęły albo zaczną się za chwilę.

Pojawia się pytanie jaki cel na 2017 rok? Może tym razem UTWT? Czym to właściwie jest i czy każdy ma szansę ukończyć UTWT? Czy rzeczywiście wymaga to ogromnych środków finansowych i mnóstwa wolnego czasu?

UTWT – mapa zawodowUTWT – mapa zawodow

Ultra Trail World Tour w skrócie UTWT to cykl biegów ultra na całym świecie. Aby zawody mogły być zakwalifikowane do tego prestiżowego cyklu muszą spełnić kilka wymogów. Główne kryteria to: dystans  - minimum 100 km, wyjątkowe i urzekające miejsce, międzynarodowy charakter biegu – tzn. musi startować minimum 20 reprezentantów różnych krajów, frekwencja – minimum 500 uczestników oraz zawody musiały mieć już rozegrane przynajmniej dwie edycje. Efektem tego w cyklu UTWT znajdują się same perełki. Każdy z tych zawodów może być celem samym w sobie. W przyszłym roku można będzie wybierać z 22 biegów, rozgrywanych w Europie, Azji, Ameryce, Afryce czy Australii. Oto one:
- Hong Kong 100 Ultra Marathon (Chiny)
- Tarawera Ultramarathon (Nowa Zelandia)
- Transgrancanaria HG (Hiszpania) - SERIES
- Marathon Des Sables (Maroko)
- Patagonia Run (Argentyna)
- MIUT - Madeira Island Ultra Trail (Portugalia)
- Penyagolosa Trails (Hiszpania)
- Ultra-Trail Australia (Australia)
- The North Face Lavaredo Ultra Trail (Włochy) - SERIES
- Western States Endurance Run (USA) - SERIES
- Eiger Ultra Trail (Szwajcaria)
- Ultra Trail du Mont Blanc – UTMB, TDS, CCC - SERIES (Francja, Włochy, Szwajcaria)
- Grand Raid Réunion – Diagonales Des Fous - SERIES, Trail de Bourbon (Francja)
- Ultra-trail Cape Town – UTCT (RPA)
- Cappadocia Ultra Trail (Turcja)
- Javelina Jundred Endurance Run (USA)
- Trail Harricana UTHC (Kanada)
- Mozart 100 (Austria)
- 100 miles of Istria (Chorwacja)

Co roku organizatorzy poszerzają listę o kolejne ciekawe zawody. Zabawa w ukończenie wszystkich zawodów z cyklu UTWT może być niekończącą się historią. Może być to ciekawa propozycja na jakieś dłuższe wyjazdy z mocnym akcentem biegowym. Sporo biegów jest też rozgrywanych w Europie, gdzie logistyka jest łatwiejsza a koszty, zwłaszcza jak zbierze się grono chętnych biegaczy mogą być niższe. Zawody w tych odleglejszych zakątkach świata mogą stać się inspiracją do nietuzinkowych wyzwań i podróży. Większość propozycji w UTWT to kultowe biegi. Żeby się na nie dostać trzeba mieć sporo szczęścia w losowaniu, ale kto nie próbuje temu na pewno się nie uda.

Organizatorzy biorą pod uwagę rezultaty z trzech biegów, z czego dwa mogą mieć klasę SERIES. Oznacza to że za ten bieg otrzymuje się więcej punktów. Punkty są przyznawane wg zależności: czas zwycięzcy/czas zawodnika x 150 (dla zawodów SERIES) a dla pozostałych zawodów czas zwycięzcy/czas zawodnika x 100. Dodatkowo dla pierwszych 20 kobiet i mężczyzn przyznawane są dodatkowe bonusy. Aby w ogóle zostać sklasyfikowanym wystarczy ukończyć tylko dwa biegi.

Zwycięzcy UTWT 2016, fot. Facebook UTWTZwycięzcy UTWT 2016, fot. Facebook UTWT

W roku 2016 cały cykl wygrał Litwin, któremu kibicuje wielu Polaków – Gediminas Grinus. Wziął on udział w 4 biegach. W ogólnej klasyfikacji zdobył on 665 pkt w trzech biegach.
- Hong Kong 100 Ultra Marathon – 3 miejsce (09:53:51 - 163 pkt)
- Transgrancanaria – 2miejsce (13:45:08 - 239 pkt)
- The North Face Lavaredo Ultra Trail – 2 miejsce (12:23:06 - 189 pkt)
- Ultra Trail du Mont Blanc - UTMB – 2miejsce (22:26:05 - 237 pkt)

W śród pań wygrała Caroline Chaverot. Francuska uzyskała łącznie 655 pkt, które zdobyła na następujących zawodach:
- Transgrancanaria – 1 miejsce K (15:23:40 - 235 pkt)
- MIUT - Madeira Island Ultra Trail – 1 miejsce K (15:00:55 - 170 pkt)
- Ultra Trail du Mont Blanc - UTMB – 1 miejsce K (25:15:40 - 250 pkt)

Do tej pory tylko Piotr Hercog (Salomon Suunto Team) w 2015 roku uplasował się na 10 miejscu. Może ktoś z naszych rodaków poprawi ten wynik? Potencjału wśród biegaczy nie brakuje.