Z Nepalu docierają do nas tragiczne informacje o zabitych i rannych na najwyższej górze świata – Mount Evereście. Jak donoszą światowe serwisy informacyjne, około 6:30 czasu lokalnego z góry zeszła lawina, porywając grupę Szerpów prowadzących prace w tym rejonie. Według ostatnich doniesień w wyniku zejścia lawiny zginęło 13 osób, 3 zostały ranne, a co najmniej 7 jest zaginionych.

Mt. Everest, fot: huffpost.com

Mt. Everest, fot: huffpost.com

Informacje co do ilości poszkodowanych osób są sprzeczne, gdyż niektóre media informują o 15-osobowej grupie Szerpów pracujących na Mt. Everest, podczas gdy brytyjski The Guardian powołując się na Ministerstwo Turystyki w Nepalu podał informacje o 13 zabitych, 3 rannych którzy zostali przetransportowani helikopterem do szpitala w Katmandu oraz o prawdopodobnych 7 zaginionych. Jak podaje serwis, lawina zeszła o godzinie 6:30 czasu lokalnego, poniżej C2 na wysokości ok. 6400 m. n.p.m

Minister Turystyki Nepalu powiedział, że „wszystkie osoby odnalezione dziś przez ratowników to Nepalczycy, którzy przygotowywali drogę przed sezonem rozpoczynającym się końcem tego miesiąca.”

Szerpowie mieli za zadanie sprawdzenie i ewentualną naprawę lin poręczowych prowadzących  w górę, które będą służyć setkom wspinaczy podczas zbliżającego się wiosennego sezonu.

Dzisiejsza lawina i śmierć Szerpów, jest niewątpliwie najtragiczniejszym wydarzeniem na najwyższej górze świata w historii alpinizmu.

Ostatni raz podobna tragedia miała miejsce 11 maja 1996 roku, kiedy to ośmiu alpinistów z powodu burzy śnieżnej zginęło w pobliżu szczytu. Ponadto w 1970 roku w wyniku zejścia lawiny na Mt. Everest zginęło 7 nepalskich przewodników.

Wcześniej w tym roku, władze Nepalu zapowiedziały szereg kroków mających na celu polepszenie bezpieczeństwa i przyspieszenie ewentualnych działań ratowniczych. Plan zakłada między innymi wysłanie ratowników do obozu na wysokości 5300 n.p.m., gdzie będą przebywać przez 24 godziny na dobę od początku sezonu, aż do jego zakończenia w maju.

Na Mount Everest co roku odbywa się wiele komercyjnych wypraw. Od czasu pierwszego wejścia na szczyt przez Nowozelandczyka Edmunda Hillary’ego i Nepalczyka Tenzinga Norgay’a, górę zdobyło ponad 4000 osób. Setki osób podczas próby zdobycia szczytu poniosło śmierć .


Paweł Guzek

Źródło: www.theguardian.com, foxnews.com