Otwarto polską część transgranicznej ścieżki rowerowej wybudowanej w ramach projektu pt. "Historyczno-kulturowo-przyrodniczego szlaku wokół Tatr". Historyczno-kulturowo-przyrodniczy szlak wokół Tatr to zakrojone na dość sporą skalę transgraniczne przedsięwzięcie zainicjowane i koordynowane przez Euroregion „Tatry”. Zakłado ono – docelowo - realizację liczącej ponad 250 km pętli wokół Tatr z trasami rowerowymi, narciarskimi i biegowymi.

Rowerem u stóp Tatr po nowej trasie

Rowerem u stóp Tatr po nowej trasie, fot. mat. prasowe

- Przebiega ona przez położone po obu stronach Tatr historyczno-kulturowe krainy Podhala, Orawy, Liptowa i Spisza. Powstaje w ten sposób unikatowa międzynarodowa atrakcja turystyczna, umożliwiająca aktywny wypoczynek, promująca zdrowe spędzanie wolnego czasu oraz bezpieczne i przyjazne dla środowiska naturalnego zwiedzanie na rowerze miejsc o niepowtarzalnych walorach krajobrazowych, kulturowych, historycznych i przyrodniczych – podaje serwis prasowy gminy Czarny Dunajec.

W ramach tego projektu powstało już w sumie ponad 70 km tras rowerowych z nawierzchnią asfaltową lub szutrową biegnących przez tereny o wysokich walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych, w tym 35 km nieprzerwanego transgranicznego odcinka prowadzącego trasą dawnej linii kolejowej od miasta Nowego Targu przez gminę Szaflary, gminę Nowy Targ i gminę Czarny Dunajec do granicy słowackiej w Suchej Horze i dalej do miasta Trstena, a także odcinki na Spiszu (Vrbov-Kieżmark-Huncovce) oraz w Liptowskim Mikulaszu.

Łukasz Razowski