Tatrzański Park Narodowy wspólnie z magazynem „GÓRY” oraz Biurem Przewodników Wysokogórskich zapraszają na wernisaż wystawy fotografii Piotra Drożdża pt. „Strzeliste Tatry” która rozpoczęła się wczoraj na placu Niepodległości w Zakopanem. Wystawę oglądać będzie można do 5 września.

„Strzeliste Tatry”

 

„Strzeliste Tatry”


IDEA WYSTAWY

Tatry nie są górami o strzelistych kształtach. Stosunkowo niewiele jest tu typowego, archetypicznie „górskiego” krajobrazu: przepaścistych turni czy wielkich, pionowych, czysto skalnych ścian. A jednak według niezwykle licznego grona miłośników jest to najpiękniejsze pasmo górskie na świecie. O estetycznej wyjątkowości Tatr decyduje przede wszystkim jedyna w swoim rodzaju kondensacja form przyrodniczych na stosunkowo małej przestrzeni. Granitowe ściany pocięte mozaiką różnorodnych formacji, łany kosówki przechodzące w strome trawiaste upłazki zmieniające kolor i jego nasycenie w zależności od pory roku oraz pogody, wreszcie – przepiękne, różnobarwne stawy wkomponowane w mniejsze lub większe doliny.

Rzecz jasna znajdziemy tu także kilka naprawdę dużych i rzeczywiście pionowych ścian, na przykład północno-wschodnią ścianę Kazalnicy Mięguszowieckiej w Tatrach Polskich lub północną ścianę Małego Kieżmarskiego Szczytu w Tatrach Słowackich. Jednakże najbardziej spektakularne, przyciągające wzrok i rozbudzające wyobraźnię są turnie, które swoim smukłym kształtem przypominają góry rysowane przez dzieci. Także tego typu formacje, przeniesione niejako z wyobrażeń do realnego świata, będące swoistymi wyjątkami potwierdzającymi regułę dotyczącą Tatr, znajdziemy w naszych najwyższych górach. Są to zarówno wolnostojące, smukłe i zaostrzone niczym płetwa rekina turniczki, wybitne igły o ostrym kształcie, jak i bohaterowie zbiorowi, jak choćby trzy ostre baszty Szarpanych Turni. Niektóre widoczne są z tatrzańskich schronisk, by dotrzeć do innych trzeba zapuścić się w nieco dalsze rejony, skrywające niewidoczne na co dzień piękno i bogactwo tutejszej przyrody. To właśnie tym często niewielkim, ale zawsze spektakularnym perełkom tatrzańskiego krajobrazu poświęcona jest wystawa „Strzeliste Tatry”, zorganizowana przez Tatrzański Park Narodowy przy współpracy Biura Przewodników Wysokogórskich i czasopisma GÓRY.

Tytuł wystawy zaczerpnięty został z nazwy projektu fotograficznego o tej samej nazwie, realizowanego przez magazyn GÓRY i Biuro Przewodników Wysokogórskich. Jego efektem – poza fotografiami widocznymi na planszach – będzie kalendarz na rok 2015 wydany przez Tatrzański Park Narodowy, główny materiał jesiennej edycji kwartalnika „Tatry” oraz szereg artykułów publikowanych regularnie na łamach magazynu GÓRY w latach 2013–2015.

Na czym polega oryginalność tej wystawy? Choć Tatry sportretowano na milionach zdjęć, zdecydowana większość z nich powstała w sztandarowych i najpopularniejszych miejscach widokowych, zazwyczaj w bezpośredniej bliskości znakowanych szlaków turystycznych. Jedynie znawcy topografii i najbardziej zagorzali miłośnicy Tatr mają w swoich zbiorach fotografie umykające konwencjonalnym przedstawieniom najpopularniejszych tatrzańskich tematów. Ale nawet w ich kolekcjach rzadkością są efektowne i perfekcyjnie technicznie ujęcia z gatunku „człowiek w górach”. Zwłaszcza takich, na których miejscem akcji byłyby zakątki rzadziej odwiedzane, a równocześnie niezwykle efektowne – tak pod względem estetycznym, przygodowym, jak i przyrodniczym. Założeniem projektu „Strzeliste Tatry” jest zgromadzenie takiego właśnie materiału uwieczniającego najbardziej spektakularne miejsca w Tatrach.

źródło: tpn.pl, goryonline.com