Wyprawa będzie składać się z dwóch części, podróżniczej i wspinaczkowej. Na cały projekt zamierzamy przeznaczyć około 4 miesiące (styczeń-kwiecień 2015).

Cel podróżniczy zakłada poznanie głębiej struktur etnicznych tradycji mniej znanych grup tubylczych plemienia Taaw't Bato na Wyspie Palawan należącej do Filipin i w tej części etnograficznej udział weźmie Łukasz Bartoszewicz (pomysłodawca i kierownik całej wyprawy nominowany do Nagrody Kolosy 2014).

Wyprawa Etniczno-Wspinaczkowa Laos-Filipiny 2015

Wyprawa Etniczno-Wspinaczkowa Laos-Filipiny 2015

Większość wyspy pokrywają góry i dżungla, dlatego wiele regionów rzadko jest eksplorowana. Zamierzeniem jest dotrzeć do wiosek położonych z dala od turystycznych szlaków i udokumentować ich pradawne zwyczaje oraz kulturę, które niestety są dzisiaj zagrożone. Aby zrealizować ten plan dokonamy trawersu masywów górskich na wyspie oraz Doliny Singnapan. Jednym z największych wyzwań z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć będzie przemieszczanie się po dżungli i górzystym terenie (brak szczegółowych map) na wyspie Palawan, w regionach rzadko odwiedzanych. Z zebranych informacji wynika, że nikt wcześniej nie zrealizował podobnego projektu w polskim środowisku podróżniczym. Ponadto całym przedsięwzięciem chcemy zwrócić uwagę na problemy plemion zamieszkujących Azję Południowo-Wschodnią, z który część może nie przetrwać kolejnych kilkudziesięciu lat.

Celem wspinaczkowym jest klasyczna wspinaczka w Laosie (Thakhek i Vang Vieng) i wytyczenie nowych dróg, a także poszukiwanie nowych regionów wspinaczkowych zarówno w Laosie jak i na Filipinach. I w tej właśnie wspinaczkowej części całego przedsięwzięcia (Laos), będzie uczestniczyć oprócz wspomnianego Łukasza Bartoszewicza również Kasia Nowocin, a także swój ewentualny udział przy pomocy wytyczaniu nowych dróg i rejonów zapowiedział Artur Pierzchniak (KW-Częstochowa, beneficjent Fundacji im. Jerzego Kukuczki i wolontariusz Fundacji Wspinka).

W Laosie występuje typowy pomarańczowy wapień z naciekami, podobnie jak w wielu regionach w Europie np. Kalymnos, El Chorro czy Rodellar. Powstało  tam już kilka dobrze zagospodarowanych rejonów wspinaczkowych przez działające tam częściej niemieckie wyprawy, od których będziemy czerpać wiedzę z już eksplorowanych rejonów, jak i tych, mogących posłużyć nam za odkrywcze przyszłe cele. W przeszłości działała tam również polska wyprawa Campus Explorers, która przyniosła duże doświadczenia eksploracyjne i odniosła wielki sukces w dziedzinie wspinaczki odkrywczej. W ogóle przyszłe możliwości eksploracyjne i  wspinaczkowe w Laosie oraz na Filipinach są przeogromne. Dominują tam drogi jedno-wyciągowe, często z nastawieniem na charakter sportowy, ale linii tradycyjnych tam również nie brakuje. Występują tam również i wyższe ściany kilku-wyciągowe, otwarte do prowadzeń z mieszaną asekuracją. Tak więc cele górskie i wspinaczkowe motywują do podróżowania w te egzotyczne dla naszych rodaków części świata, jeszcze tak mało znane.

Zwracamy się z wielką prośbą do Fundacji, Firm i Osób Prywatnych o możliwe wsparcie finansowe bądź sprzętowe realizacji wyprawy, z powyżej wyznaczonymi celami. Z naszej strony zapewniamy pełny reportaż podróżniczo-wspinaczkowy z wyprawy, publikacje na stronie internetowej oraz naszych profilach osobistych na Facebooku.

Patronat medialny nad projektem objął magazyn Poznaj Świat.