Już za 50 dni po raz kolejny Głuchołazy staną się stolicą piosenki turystycznej. W tym roku program festiwalu KROPKA jest niezwykle zróżnicowany, jednak jedno jest pewnie – każdy znajdzie coś dla siebie.

To będzie pomieszanie doświadczenia scenicznego i młodości, choć poprzedzonej już licznymi sukcesami. Wśród ogłoszonego już programu festiwalu znajdziemy między innymi Jacka Stęszewskiego (lidera zespołu Koniec Świata w swoim poetyckim projekcie), Zespół Reprezentacyjny (w którego składzie znajdziemy popularnych w kraju dziennikarzy), Chwilę Nieuwagi (laureat pierwszego miejsca festiwalu), czy legendę piosenki turystycznej - grupę SETA. Nie braknie również zwycięzców z ubiegłego roku, grupy Shantażyści czy grającego z niezłym przytupem zespołu Kuśka Brothers. Wisienką na torcie będzie koncert jubileuszowy grupy Nasza Basia Kochana, podczas którego Jerzy Filar oraz jego goście przedstawią utwory z 40 lat twórczości. Jak co roku w programie znajdziemy również czeskich wykonawców, wśród nich gwiazda muzyki folk zza naszej południowej granicy, Marien. – Kropka jest festiwalem, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. – mówi Paweł Szymkowicz, dyrektor MFPT KROPKA. – Nie trzeba być wytrawnym turystą czy studentem – atmosfera parku zdrojowego w Głuchołazach robi swoje, jest niepowtarzalna.

KROPKA 2015 CORAZ BLIŻEJ!

KROPKA 2015 CORAZ BLIŻEJ!

Wiadomo już kto będzie gwiazdą niedzielnej Trampskiej Hudby. Na scenie zobaczymy profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Aloszę Awdiejewa. Ale pojawi się także Ivan Mládek, którego znamy choćby z hitu "Jožin z bažin". – Trampska Hudba to jedyna tego typu impreza w Polsce. – dodaje Paweł Szymkowicz. – Co roku gościmy w Głuchołazach artystów z najwyższej półki, znanych za naszą południową granicą. Od dwóch; lat jednak czeski koncert wzbogacamy polskim wykonawcą. Przed rokiem tłumy obecne w niedzielę w parku zdrojowym słuchały występu Wolnej Grupy Bukowina, w tym roku ze swoim recitalem wystąpi Alosza Adiejew.

Można już zgłaszać chęć udziału w Przeglądzie Utworów z Charakterem. To konkurs skierowany przede wszystkim do młodych artystów, stawiających swoje pierwsze kroki w krajobrazie Krainy Łagodności. Zakwalifikowanych wykonawców zobaczymy w czasie sobotniego koncertu konkursowego. Część z nich pojawi się także podczas czwartkowego (dzień przed festiwalem) koncertu Off Scena przy głuchołaskim Amorku.

Trwa nabór chętnych do grupy wolontariuszy pracujących przy festiwalu. Jak co roku przygotowywać go będzie spora liczba osób z całej Polski, która chce aktywnie włączyć się w organizację imprezy. Zostały już ostatnie miejsca, zatem aby wziąć udział należy jak najszybciej wysłać swoje zgłoszenie.

Jak co roku organizatorzy zapewniają wszystkim zainteresowanym miejsce pod namiot (kilkadziesiąt metrów od festiwalu), a także nocleg w sali gimnastycznej jednej ze szkół podstawowych.

Zapraszamy serdecznie na naszą stronę internetową, gdzie znaleźć można szczegółowe informacje dotyczące tegorocznej imprezy: www.kropka.glucholazy.pl

PROGRAM FESTIWALU 2015

16.07.2015

Godz. 17:00 – Plac przy Amorku – OFF SCENA – Koncert wybranych 5 wykonawców zakwalifikowanych do Przeglądu Utworów z Charakterem oraz Anny Ciaszkiewicz z zespołem.

17.07.2015

Godz. 12:00 – Rynek w Głuchołazach – KROPKA W ; MIEŚCIE – Happening w centrum miasta, podczas którego zapraszamy szczególnie najmłodszych do wykonania hitów piosenki turystycznej. Godz. 18:00 Muszla Leśna w Parku Zdrojowym – Uroczyste otwarcie festiwalu i koncert wieczorny. Prowadzenie: Maciej Trojanowski, wystąpią:

Žalozpěv
Powstał w roku 2009. Jego twórczość wiąże się ściśle z rodzinnymi stronami członków zespołu (Česká vysočina).
Więcej informacji: www.zalozpev.cz

Tomek Lewandowski z zespołem
Kompozytor i gitarzysta kojarzony z nurtem piosenki balladowej i poetyckiej. Początkowo związany z piosenką turystyczną i na takich festiwalach nagradzany. Piosenka „Jaka jesteś” stała się jego wizytówką i znalazła miejsce w wielu śpiewnikach turystycznych i harcerskich. Obecnie prezentuje program zatytułowany „Autoportret z dygresją, czyli 15 piosenek czterdziestolatka”, który trochę w zabawny, ale także poważny sposób podsumowuje ten ważny dla mężczyzny wiek.
Więcej informacji: www.tomlewandowski.wordpress.com

Jacek Stęszewski z zespołem
Pieśniarz, kompozytor prezentujący muzykę z pogranicza miejskiego folku i poezji śpiewanej. Najważniejsza w jego twórczości, poza melodiami jest jednak warstwa tekstowa. Słowa utworów Jacka Stęszewskiego to najwyższej próby poezja, przybrana w piękne gitarowe melodie z dodatkiem skrzypiec, tłusto pulsującego kontrabasu, nastrojowej wiolonczeli, akordeonu i perkusji. Pełne zadumy, liryczne, ale wesołe i energetyczne zarazem.
Więcej informacji: www.facebook.com/steszewski.official

Kuśka Brothers
Zespół powstał w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego stulecia. Muzyka formacji to bezpretensjonalny mix melodyjnego punk rocka, przewrotnych tekstów i szczerego scenicznego rozbisurmanienia. Najmocniejszą stroną grupy są koncerty. Specyficzny klimat i kontakt z publicznością powodują, że Kuśka Brothers to bardziej otwarte happeningi niż koncerty rockowe: bez rozpiski, z dużym udziałem widowni i sporą dozą improwizacji. Między innymi dzięki temu Kuśka Brothers jest jedną z najpopularniejszych formacji funkcjonujących w nieoficjalnym obiegu muzycznym.
Więcej informacji: www.kuskabrothers.art.pl

Zespół Reprezentacyjny
W latach 80. ściągali tłumy na programy poświęcone balladom Katalończyka Lluisa Lllacha, piosenkom Francuza Georgesa Brassensa czy pieśniom sefardyjskich Żydów. Sami je tłumaczyli i opracowywali. Po wielu latach hibernacji Zespół Reprezentacyjny powrócił w 2006 roku, by sporadycznie pojawiać się na scenie.
Grupa nagrywa rzadko, ale zawsze są to płyty ze znaczącym repertuarem. Więcej informacji: www.zr.art.pl

18.07.2015

Godz. 14:00 – Muszla Leśna w Parku Zdrojowym – Przegląd Utworów z Charakterem – wystąpią wykonawcy zakwalifikowani do konkursu. Oceniani będą zarówno przez powołane specjalnie jury jak i publikę, która wręczy swoją nagrodę. Prowadzenie: Paweł Konieczny.
Godz. 18:00 – Muszla Leśna w Parku Zdrojowym – WIECZORNY KONCERT GWIAZD. Prowadzenie: Bartłomiej Zgorzelski, wystąpią:

Marien
Grupa z Pardubic jest jednym z najbardziej znanych zespołów młodego pokolenia w gatunku folk, country i tramp w Czechach. Potrafią zaczarować wykonywanymi przez siebie utworami.
Ich muzyczna stylistyka jest niezwykle podobna do prekursorów piosenki turystycznej w naszym kraju.
Więcej informacji: www.marien.cz

Shantażyści
Pięciu młodych mężczyzn, których poza muzyką łączy wielka przyjaźń. Przyjaźń ta sprawia, że każdy ich koncert przepełniony jest olbrzymią dawką humoru i pozytywnej energii, którymi bez trudu zarażają widzów i słuchaczy. Zespół wykonuje muzykę żeglarską a’capella. Shantażyści robią to na swój własny sposób,
odważnie łącząc style. Obok klasycznych szantowych brzmień można usłyszeć swing lat 30-tych, dźwięki rock’n’rolla czy ciężkie basowe bity. To zwycięzcy Przeglądu Utworów z Charakterem z ubiegłorocznego festiwalu.
Więcej informacji: www.facebook.com/Szantazysci

SETA
Zespół powstał w 1976 roku we Wrocławiu. W 1979 roku wygrał wszystkie najważniejsze przeglądy piosenki studenckiej i turystycznej. Przez wiele lat grupa nie występowała na scenach, ale jej piosenki żyły i żyją na szlakach, w schroniskach czy przy rajdowych ogniskach. Od początku lat dziewięćdziesiątych piosenki SETY i Andrzeja Wierzbickiego wykonuje zespół, którego skład, bardzo zresztą zmienny, wywodzi się z zespołów AKT-Wrocław, Fart oraz Małolepsi, a którego trzon stanowią założyciele SETY.
Więcej informacji: www.facebook.com/grupaSETA

Chwila Nieuwagi
To zespół, który zwyczajnie tworzy piosenki i gra niezwyczajne koncerty. Mieszanka stylistyczna, jakiej dopuszcza się Chwila Nieuwagi wprawia w zakłopotanie radiowców i speców od marketingu, równocześnie ciesząc słuchaczy, którym zapewnia różnorodność i absolutny brak nudy. Muzyka zespołu to żywiołowość folkloru (szczególnie górnośląskiego, w bardzo ciekawym, nowoczesnym wydaniu), klimatyczność jazzu, nastrojowość piosenki poetyckiej oraz setki innych barwnych dźwięków, które można usłyszeć w czasie występów.
Więcej informacji: www.chwilanieuwagi.pl

WEHIKUŁ CZASU
CZYLI NASZA BASIA KOCHANA I PRZYJACIELE PO LATACH
40 lat temu na Giełdzie w Szklarskiej Porębie swój początek miał jeden z najważniejszych zespołów ukochanego przez nas gatunku. Po latach spotkają się na scenie w Głuchołazach by świętować ten wyjątkowy jubileusz. Możemy zdradzić, że w sobotni wieczór zobaczymy jedyny w swoim rodzaju koncert. W programie "Wehikuł czasu czyli Nasza Basia Kochana i Przyjaciele po latach..." zagrają i zaśpiewają: Jurek Filar, Andrzej "Kwiatek" Kwiatkowski, Wolna Grupa Bukowina, Grzegorz Bukała, Małgorzata i Adam Cichoccy, Maria Kondratowicz oraz Mikroklimat. Należy się jednak spodziewać niespodzianek.

19.07.2015

Godz. 13:00 - Koncert laureatów PUCH 2015. Prowadzenie: Paweł Konieczny.
Godz. 15:00 - Trampska Hudba - festiwal czeskiej piosenki turystycznej. Prowadzenie: Josef Mlok Grim, wystąpią:

BG Nova
Grupa może poszczycić się tym, że należy do pierwszych zespołów bluegrassowych, które jeszcze w latach 70-tych spopularyzowały ten gatunek muzyczny w ówczesnej Czechosłowacji. Kontakty z zagranicznymi muzykami spowodowały, że komunistyczne władze zakazały im zagranicznych występów oraz nagrywania płyt. Zespół na przestrzeni blisko 40 lat grania wielokrotnie
zmieniał swój skład, co przekładało się również na grany repertuar. Ciekawostką jest fakt, że wokalista zespołu, Pavel Joe Dokoupil z żoną Haneke na koncerty przyjeżdżają aż z Holandii.
Więcej informacji: www.bgnova.cz

Ivan Mládek i Banjo Band
Pieśniarz, kompozytor i artysta kabaretowy. Wychowywał się w Pradze. Młody Ivan Mládek uczył się od ojca malarstwa, ale ostatecznie wybrał karierę muzyczną. W 1966 roku założył Banjo Band i stał się jednym z głównych wykonawców Trampskiej Hudby. W 1968 wyemigrował na krótko do Francji. Napisał ponad 600 utworów. Większość z nich stała się w Czechach wręcz piosenkami ludowymi. Jest autorem popularnych w Czechach programów telewizyjnych. U nas znany przede wszystkim z przeboju "Jožin z bažin".
Więcej informacji: www.mladekivan.cz

Madalen
Zespół folkowy, który powstał w 1992 roku. Już rok później zyskał uznanie jury, podczas ogólnokrajowego festiwalu Porta w Brnie. Madalen nagrywał już programy dla Czeskiego Radia, Radia Proglas i TV Nova. Cały czas związany jest z rodzimymi Morawami, ale grono fanów posiada także na Słowacji i w Polsce.
Więcej informacji: www.madalen.cz

Sekvoj
Grupa, która powstała w 1981 roku, a jej oryginalność polega na tym, że grają zarówno tradycyjną jak i nowoczesną muzykę z kręgu Trampskiej Hudby. W czasach gdy jeszcze brali udział w konkursach, zdobywali nagrody na najważniejszych czeskich festiwalach turystycznych. W 2003 roku zespół był jednym z założycieli popularnego konkursu Notovani. W każdy pierwszy wtorek miesiąca muzycy zapraszają do klubu Carpe Diem w Pradze młode zespoły umożliwiając im szeroką promocję.
Więcej informacji: www.sekvojmusic.cz

ALOSZA AWDIEJEW
Człowiek - instytucja, człowiek - orkiestra. Człowiek kultury i nauki. Jest wyjątkowym artystą estradowym i jednocześnie wybitnym naukowcem - profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tego para się aktorstwem, pisze popularne felietony, tłumaczy poezję. Postać profesora i artysty Aleksego Awdiejewa jest szeroko podziwiana i szanowana. Na pewno dzieje się tak za sprawą jego szczególnej postawy - pełnej optymizmu i krzewiącej pozytywne wartości i emocje.
Więcej informacji: www.aloszaawdiejew.pl

NA WSZYSTKIE KONCERTY FESTIWALOWE WSTĘP JEST BEZPŁATNY!