Plecak podróżniczy to nieodłączny atrybut każdej wycieczki. Mieszczą się w nim wszystkie potrzebne, a zarazem ważne sprzęty, dokumenty oraz podręczne gadżety. Plecak to rzecz osobista, więc nie powinien być dobierany przypadkowo, a wręcz pod potrzeby użytkownika. Koniecznie należy również pamiętać o dobraniu odpowiedniego plecaka do sylwetki, aby korygował on problemy postawy, a nie je pogłębiał.

Prawidłowo dobrany plecak nie jest do wszystkiego, ponieważ nie ma modeli uniwersalnych. Jeden rodzaj będzie do pieszych wędrówek górskich, drugi do miejskich spacerów, a jeszcze inny do szkoły, czy też na uczelnię.

Wybierając plecaki trekkingowe należy pamiętać o tym, by były one jak najtrwalsze, odporne na ścieranie, w pełni wodoodporne a zarazem zapewniały wygodę noszenia oraz dobry obieg powietrza na plecach.

Zaglądając do sklepu w celu kupienia plecaka mniej więcej wiesz, jakiego potrzebujesz, ale ilość towaru, kolorów, wymiarów, dodatkowych kieszonek, pasków itp. może spowodować zawrót głowy.

Jakość plecaków bowiem stale ulega zmianie. Firmy ciągle stawiają na rozwój ich jakości. Zmianie ulega nie tylko coraz bogatsza kolorystyka, ale również fasony, kształty, modele, oraz systemy nośne. Zmieniają się takie szczegóły jak kieszonki, gumki, troczki, klamerki. Co ważniejsze, zwiększa się ilość modeli plecaków. Coraz więcej egzemplarzy można przyporządkować konkretnym dziedzinom życia i konkretnemu przeznaczeniu. Obecnie na rynku jest dostępnych tak wiele modeli, że po wejściu do sklepu mamy możliwość wyboru spośród mnóstwa egzemplarzy, które różnią się jakością oraz zastosowaniem i oczywiście ceną.

Żeby odnaleźć się w gąszczu wielu różnych modeli plecaków, przede wszystkim trzeba określić, jaki rodzaj plecaka jest nam potrzebny. Czy ma być to plecak, z przeznaczeniem na podróż, czy też do zwykłego codziennego użytku. Czy kierować się ceną, materiałem, z którego jest wykonany, czy też jeszcze innymi wyznacznikami.

Plecak

fot. Sklep Górski

Jeśli w grę wchodzi zastosowanie plecaków, istnieje podział na:
-plecaki trekkingowe,
-plecaki transportowe,
-plecaki wspinaczkowe.

Inną grupę plecaków stanowią plecaki specjalistyczne, które są bardzo lekkie, łatwe w spakowaniu oraz przechowywaniu. Przeznaczeniem ich jest użycie do długich pieszych, czy też rowerowych rajdów, posłużą również podczas skialpinizmu, czyli szeroko rozumianej turystyki narciarskiej. W tego typu plecakach najważniejszą role spełniają usztywnienia pleców.

Są również plecaki ze stelażem, lub też miękkie, bez stelaża. Plecaki, w których stelaż znajdował się na zewnątrz plecaka były modne w latach 70 tych, ale styl ten zdążył już odejść w zapomnienie. Istnieją również plecaki ze stelażem wewnętrznym, który działa na zasadzie współpracy z regulowanym systemem nośnym. Sam stelaż to aluminiowe płaskowniki lub też cienkie pręty z włókna węglowego. Są one specjalnie formowane, tak aby były dopasowane do kształtów anatomicznych. Ten ostatni rodzaj plecaków jest hitem ostatnich czasów.
Podstawową sprawą jest jednak wielkość i pojemność naszego plecaka.

Ok. 20-30 litrów wystarczy na krótką wycieczkę. Na jeden dzień w górach potrzebujesz plecaka ok. 30-35-litrowego, ponieważ do takiego zmieści się zarówno polar, jak i kurtka, jedzenie i picie. Plecak o pojemności 40-50 litrów sprawdzi się podczas kilkudniowych wycieczek z noclegiem w schronisku. Jeżeli masz zamiar wędrować i spać pod namiotem, to dobry będzie dla model plecaka 60-litrowego bądź nieco większy. Niektóre plecaki mają możliwość powiększenia litrażu poprzez doczepienie dodatkowych kieszeni oraz podniesienie komina w komorze głównej.
Kolejną bardzo ważną sprawą jest budowa plecaka.

Kupując większy model tego samego plecaka, pamiętaj, że ich wygląd będzie się różnić. Małe plecaki, o pojemności do 30 litrów mają miękkie systemy nośne i pas biodrowy o minimalnym rozmiarze. Posiadają tylko jedną komorę główną, nie mają klapy ani rozbudowanych kieszeni bocznych. Z kolei średnie plecaki trekkingowe, które mają od 30 do 45 litrów, są lekkie, proste, z boku mają niewielkie kieszenie, często siateczkowe, ich pas biodrowy jest bardziej rozbudowany i regulowany, posiadają górną klapę wraz z regulacją jej wysokości. Duże plecaki transportowe – od 60l w górę – mają dwie komory, w tym jedna mniejszą, dolną, do której można włożyć śpiwór oraz system praktycznych kieszeni bocznych i wewnętrznych kieszonek. Wyróżniają się rozbudowanym pasem biodrowym i bardzo dobrym regulowanym systemem nośnym. Wyposażone są także w stelaż pomagający w odpowiednim rozłożeniu ciężaru, chociaż czasem mają go także mniejsze plecaki poniżej 60l.

Plecak

fot. Sklep Górski

Warto wiedzieć, że każdy plecak turystyczny powyżej 30 litrów posiada specyficzną budowę, wspólną dla wszystkich innych modeli trekkingowych i transportowych. Składają się one z komory głównej, klapy z kieszeniami, systemu nośnego oraz stelaża. Najważniejszym elementem jest system nośny, do którego zaliczamy oprócz odpowiednio wyprofilowanej części plecowej, także szelki, pas biodrowy i pas piersiowy. W dobrej jakości plecakach ze stelażem, stelaż zawsze jest schowany wewnątrz plecaka pod systemem nośnym. Stelaż zewnętrzny ma mnóstwo wad, noszenie takiego plecaka jest niewygodne i uciążliwe, metalowe rurki uwierają i uciskają plecy, dlatego też tego typu plecaków nie polecamy na krótkie wycieczki.
Gdy chodzi o system nośny to na długie wyprawy najlepszy jest system z pełną regulacją. Plecak można wtedy dopasować do sylwetki i indywidualnych preferencji użytkownika, a tym samym zmaksymalizować komfort noszenia.

Kupując plecak zwrócić trzeba uwagę też, czy system nośny da się choćby prowizorycznie naprawić oraz czy jego regulacja jest łatwa lub wręcz przeciwnie- sprawia kłopot. Modele z dobrym systemem nośnym są droższe, ale nie warto oszczędzać na plecaku. Źle dobrany, niewygodny plecak może bowiem szybko popsuć nawet najlepiej zapowiadającą się wycieczkę. Pasy i szelki powinny być pokryte specjalną oddychającą siateczką.
Większość plecaków wykonana jest z Cordury. Jest to bardzo mocna, wytrzymała, odporna na przekłucia i rozdarcia tkanina poliamidowa. W niektórych plecakach jest ona dodatkowo pokryta Teflonem, który chroni tkaninę przed nasiąkaniem wodą i zabrudzeniami. Najważniejsze jednak są szwy. Jeśli są z cienkiej nici, mogą się przerwać pod wpływem ciężaru, dlatego też kupując plecak koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ich jakość.

Plecaki turystyczne damskie cechują się inaczej wyprofilowanym systemem nośnym wraz z pasami biodrowym i piersiowym, uwzględniającym cechy charakterystyczne kobiecej anatomii. Dodatkowo różnią się od standardowych wersji wyglądem, kobiecą stylistyką, są bardziej kolorowe. Plecaki takie oznaczone są literką "L" lub "W".

Fakt, że plecaki renomowanych firm są drogie, ale część z nich ma dożywotnia gwarancję. Zapłacić za nie trzeba nawet powyżej 1000 zł. Warto jednak zainwestować w dobry plecak, aby służył bezproblemowo podczas całej podróży.

Oto link do jednego z działu sklepu na pg gdzie można obejrzeć i nabyć jeden z wielu oferowanych tu plecaków trekkingowych właśnie.

{youtube}5_9SVBlta_s{/youtube}

Źródła:
-Internet.

Bartosz Michalak