Malubiting, siedmiotysięcznik w Karakorum, gdzie jest Przełęcz Polska

Kategoria: Wspinanie / Himalaizm

Pojechali 1969 roku do Pakistanu Nyską. Bez laptopów, Internetu, telefonów i wysoko specjalistycznej odzieży. Wytrzęśli się 18 000 km i weszli jako pierwsi na przełęcz, nazwaną od tej pory Polan La. Liderem był Ryszard Szafirski a do zespołu należeli: Andrzej Heinrich, Andrzej Kuś i Roman Petrycki.

Malubiting (7458m), to góra leżąca w grupie Rakaposhi Range. Jest to pasmo górskie Karakorum, leżące w dystrykcie Gilgit, w północnym Pakistanie na terenie Hunzy. Otaczają je lodowce Barpu i Chogo Lungama od północy i rzeka Shigar od wschodu. Indus od południa i rzeka Hunza od zachodu.

Malubiting 7458m, Atif Saeed Fine Art PhotographyMalubiting 7458m, Atif Saeed Fine Art Photography


Pasmo nosi nazwę Rakaposhi – Haramosz, a szczyty które mu tę nazwę dały to jedne z najbardziej wybitnych szczytów na świecie. Wybitnością natomiast określamy liczbę, która określa różnicę, pomiędzy szczytem a najniższą warstwą go okalającą. Rakaposhi wznosi się bezpośrednio ponad korytem rzeki Hunza na wysokość około 6000m. Haramosh i Malubiting opadają ponad 4000 metrowymi ścianami, na północ i zachód.

Malubiting jest drugim pod względem wysokości szczytem tej grupy. Oddalony około 40 km na południowy wschód od Rakaposhi i 50 km od miasta Gilgit.

Próby zdobycia tej góry były podejmowane od 1955 roku, ale tak pierwsza próba,  jak i  kolejne w latach 1959, 1969, 1970 kończyły się niepowodzeniami. Dopiero w 1971 austriackiej ekspedycji udało się stanąć na wierzchołku. Do zespołu należeli:  K. Pirker, H. Schell, H. Schindlbacher, H. Sturm.

Szczyt ten zapisał się  również w historii polskiego himalaizmu. W 1969 roku, wyruszył Ado Hunzy polska wyprawa pod kierownictwem Ryszarda Szafirskiego. W skład wyprawy wchodzili Andrzej Heinrich, Andrzej Kuś i Roman Petrycki - filmowiec z telewizji, który pełnił także rolę lekarza. Kierownikiem ekspedycji miał być Andrzej Zawada, jednak ze względów politycznych nie otrzymał paszportu.

Wyprawa Ryszarda Szafirskiego 1969, źródło:www.nyka.home.plWyprawa Ryszarda Szafirskiego 1969, źródło:www.nyka.home.pl


Była to pierwsza po II wojnie światowej wyprawa polska  w Karakorum i Himalaje. Głównym jej celem był rekonesans przed planowanymi w przyszłości wyprawami, między innymi na Kuyang Chhsh (7852m). Całą drogę z Polski do Pakistanu zespół pokonał Nyską. A odległość wynosi około 18 000 km!

Wyprawa nie zdobyła szczytu, ponieważ napotkała na bardzo ciężkie warunki. Warto sobie przypomnieć, jakimi oni wówczas dysponowali sprzętem czy ubraniem. Zespół dotarł do wysokości 7100m i zdobył nieznaną wcześniej przełęcz,  nazwaną  Polan La – 5840m – Przełęcz Polska. Zdobyto także Malubiting Północny (6843 m). Był to olbrzymi sukces tej wyprawy. Ciekawostką jest, że zespół przez jakiś  czas uchodził za zaginiony.


Małgorzata Klamra

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9345
  • Odsłon artykułów: 25527138
  
  ';