Celem projektu jest rozwijanie zainteresowania polskich taterników-alpinistów aktywnością w górach najwyższych poprzez organizowanie i wspieranie wypraw wysokogórskich. W ramach projektu chcemy organizować i wspierać medialnie różnorodne wyprawy w Góry Wysokie. W tym roku ruszają dwie wyprawy: w Karakorum - Gasherbrum Traverse 2016 oraz w Tien-Szan - Khan Tengri - Benkin Route 2016.

taternik_1

 

Polish Gasherbrum Traverse
Trawers Gasherbrum I (8068m) i Gasherbrum II (8035m) Karakorum

Pełen trawers obu ośmiotysięcznych wierzchołków masywu Gasherbrum nie udał się jeszcze nigdy. Najbliższymi celu byli w 1984 roku Reinhold Messner i Hans Kammerlander wspinając się w kierunku GII=>GI. Kolejną próbą, podjętą w 2008 roku w przeciwnym kierunku, był projekt Piotra Morawskiego i Petera Hamora. Trudne warunki pogodowe na Drodze Hiszpańskiej i 10 dniowa walka o zdobycie Gasherbruma I spowodowała, że himalaiści po zdobyciu szczytu zeszli drogą normalną do bazy i po kilku dniach drogą normalną weszli na Gasherbrum II, zdobywając tzw. „Dualheadera”. Więcej zaawansowanych prób nie odnotowano, co jest dla nas tym większym wyzwaniem.

Podstawowe informacje o projekcie

Profile uczestników:
1. Rafał Fronia – KW Jelenia Góra - Uczestnik projektu Polski Himalaizm Zimowy, uczestnik wypraw: Broad Peak, Dhaulagiri, Baruntse, Nanga Parbat, Broad Peak Zimą, Manaslu, Makalu, zdobywca Gasherbrum I, Pik Lenina,
2. Jarek Gawrysiak – UKA Warszawa – Uczestnik projektu Polski Himalaizm Zimowy, uczestnik wypraw: Nanga Parbat, Broad Peak Zimą, Manaslu, Broad Peak Middle, Mount Everest i Lhotse, zdobywca Ama Dablam
3. Grzegorz Bielejec – KW Katowice – zdobywca: Aconcagua (x2), Elbrus – oba wierzchołki, Denali, Pik Korżniewskiej, Pik Komunizma (Somoni), Pik Lenina, Nevado Illimani, Nevado Sajama, Pequeno Alpamayo, Ampato, uczestnik wyprawy Broad Peak Middle.
4. Krzysztof Stasiak – KW Lubin, zdobywca: Mont Blanc, Matterhorn solo zima, Grossglockner zima, Eiger zima, uczestnik wypraw Manaslu, Broad Peak Middle.
5. Sebastian Wolski – KW Lublin, rozpoczynający swą przygodę z górami wysokimi. Zdobywca Island Peak, Mont Blanc, uczestnik wyprawy: Pik Lenina.

taternik 2 sDroga:
- Planowany trawers masywu Gasherbrum przebiegał będzie w kierunku: GI => GII, czyli odwrotnie niż próba Messner-Kammerlander z 1984 roku, a zgodnie z kierunkiem drogi Hamor-Morawski z roku 2008.
- Po uprzedniej aklimatyzacji na drodze normalnej jednego z Gasherbrumów do wysokości minimum 7200 m.n.p.m., próba pokonania trawersu odbywać się będzie w stylu alpejskim.
- Pierwszy etap to droga zbieżna z przebiegiem Drogi Hiszpańskiej, z niełatwym startem, wymagającym pokonania ponad kilometrowej śnieżnolodowej ściany.
- Kolejne 3-5 dni to urozmaicona wspinaczka prowadząca do wierzchołka Gasherbrum I.
- Zejście z Gasherbruma I prowadzi Kuluarem Japońskim do C2 na Gasherbrum Saddle.
- Następny etap to poszukiwanie najlepszej linii prowadzącej w generalnym kierunku C4 na GII, jednak nie docierając do obozu C4 (odcinek ten może częściowo pokrywać się z drogą Kukuczka-Kurtyka na GII). Wspinaczka powinna zająć ok.2-4 dni.
- Z biwaku w okolicy C4 wejście drogą normalną na Gasherbrum II .
- Zejście z G II drogą normalną

Planowany przebieg wyprawy:
- Start: 14 czerwca.
- Dla minimalizacji kosztów (i dobrego towarzystwa), logistykę łączymy z zaprzyjaźnioną wyprawą PHZ na K2, z którą po wspólnym locie, przygotowaniach w Islamabadzie i karawanie, rozstajemy się dopiero na Concordii.
- Dotarcie 6-7 dniowym trekkingiem przez lodowiec Baltoro do bazy.
- Aklimatyzacja na jednym z Gasherbrumów, na drodze normalnej to kolejne 20 dni.
- Po uzyskaniu aklimatyzacji przewidujemy jedną próbę na trawers, która może trwać od 8 do 12 dni. W tym samym czasie zespół wspierający podejmie atak szczytowy na GI oraz – w zależności od rozwoju sytuacji – na GII.
- Powrót do kraju: 5 sierpnia.

Khan Tengri - Benkin Route 2016
Droga W. Benkina z 1975 r. Wschodnim żebrem i Pn - wsch granią Khan Tengri (7010 m) - Tien-Szan. .
(Jak dotąd nie udało nam się ustalić czy droga ta ma polskie przejście).

taternik_3_s

 

Droga wyceniana jest na 5B w skali rosyjskiej co, mając na uwadze charakter wspinaczki, wskazuje na umiarkowane trudności techniczne i spore zagrożenia obiektywne. Aby zmniejszyć ryzyko akcja planowana jest w stylu alpejskim, po uprzedniej aklimatyzacji na drodze klasycznej wiodącej przez Pik Czapajewa.

W wyprawie biorą udział:
Robert Cholewa KW Katowice, KW Lublin. Kilkaset dróg letnich i zimowych w Tarach i Alpach. Zdobywca m. in: Piku Komunizma (Somoni), Piku Korżeniewskiej, Piku Lenina, Aconcagua, Ama Dablam. Uczestnik wypraw na Cho Oyu, Manaslu, Dhaulagiri.

Arkadiusz Grządziel KW Jastrzębie. Uczestnik programu Polski Himalaizm Zimowy. Uczestnik wyprawy na Nanga Parbat. Zdobywca m. in: Cho Oyu, Piku Korżeniewskiej, Piku Lenina, Artensorajo. Współautor nowej drogi, "Wyjście z Cienia" na Sfinksie. Uczestnik zimowej wyprawy na Broad Peak.
Marian Hudek KW Jastrzębie. Zdobywca Korony Ziemi, Cho Oyu, Piku Korżeniewskiej, Piku Lenina
Łukasz Muller. Wspinacz, alpinista. Przeszedł m. in: Via Italia 8a, Akut Cima Ovest 8a, Grand Capucin Bonatti 6c+, Mont Blanc du Tacul Topogan 6c+. Patagonia Torre NordVia Giorgio Ginnacini ED VIII-/A2 Start: 20 lipca.

Planowany przebieg wyprawy:
Przelot do Ałma Aty w Kazachstanie. Przejazd do Karkary. Przelot helikopterem do bazy na lodowcu North Inylchek. Około 10 -12 dniowa aklimatyzacja z możliwością wejścia na szczyt. Następnie 4-6 dniowa wspinaczka drogą Benkina. Powrót do kraju 22 sierpnia.

Partnerzy: Fundacja Kukuczki, Polski Himalaizm Zimowy, Portal Górski, Małachowski
Sponsorzy: portalgorski.pl, Goal Zero, Elite Climb, WiR,
Patronat medialny: wspinanie.pl, taternik.org

taternik_4