Podczas wczorajszego posiedzenia Rady Gminy w Bukowinie Tatrzańskiej plan ochrony Tatrzańskiego Parku Narodowego został zaopiniowany pozytywnie. Aktualny projekt uwzględnia wcześniejsze uwagi i wnioski, zgłoszone w ramach konsultacji społecznych przez Bukowinę oraz inne przyległe gminy.

Co to jest plan ochrony i po co się go tworzy?
Plan ochrony parku narodowego jest dokumentem technicznym, który określa zasady postępowania ochronnego wobec wartości przyrodniczych, kulturowych i krajobrazowych na okres 20 lat. Krótko mówiąc, plan odpowiada na pytania, co, gdzie, kiedy i jak robić, aby osiągnąć założone cele. Umożliwia więc właściwe funkcjonowanie parku i jego ochronę. Co ważne, plan nie wprowadza dodatkowych ograniczeń dla ludności zamieszkującej obszar parku i tereny przyległe – nadal obowiązują wyłącznie zasady wynikające z wielu innych aktów prawnych.

Jak przebiegają prace nad planem ochrony Parku?
Prace nad projektem planu dla TPN-u rozpoczęły się w styczniu 2011 r. Przebiegały wieloetapowo. W listopadzie 2015 roku ruszyły konsultacje społeczne, które trwały do 17 grudnia. W ramach konsultacji zgłoszono 296 uwag i wniosków, w tym 41 sformułowanych w uchwałach rad gmin Bukowina Tatrzańska, Poronin i Kościelisko. Piętnaście instytucji i organizacji, do których wysłano pisemne zawiadomienia, nie zgłosiło uwag do konsultowanego dokumentu. Wśród nich była jedna z gmin sąsiadujących z TPN-em. Jedno pismo wpłynęło po wyznaczonym terminie – zawierało ono jednak wniosek niedotyczący treści projektu.

Wszystkie uwagi zgłoszone w terminie rozpatrzył Dyrektor TPN-u. Uzasadnione propozycje zmian i uzupełnień uwzględniono w projekcie planu, który obecnie ponownie przedstawiany jest gminom.

Zgodnie z przepisami opinie pobliskich gmin są wymagane, choć nie muszą być pozytywne, aby plan mógł trafić do Ministerstwa Środowiska. Parkowi zależy jednak na tym, by przyjęty wkrótce plan uwzględniał potrzeby społeczności lokalnych i był w pełni przez nie akceptowany.

Tatrzański Park NarodowyTatrzański Park Narodowy