Tym razem będzie parę słów o bazie szkoleniowej i całorocznej bazie noclegowej dla taterników czyli o Centralnym Ośrodku Szkolenia PZA Betlejemka.

Opis:
Pełni ona wyłącznie funkcję szkoły i bazy noclegowej dla taterników. Nie prowadzi żadnych usług handlowych, czy gastronomicznych.

Betlejemkaźr. fotogalerie.pl

Przez cały czas swego istnienia COS-PZA wyznaczał i nadal wyznacza ogólnie przyjęte i cenione standardy szkoleniowe. To tu ukształtowała się myśl szkoleniowa polskiego alpinizmu, prowadząca do wielu sukcesów- od Tatr począwszy, aż po góry najwyższe.

Jako Centralny Ośrodek Sportowy PZA klasa i kadra instruktorska jest tutaj najwyższej rangi, a bezpośredni nadzór sprawuje tu Komisja Szkolenia PZA. W Betlejemce nauczycielami zasad taternictwa i wysokogórskiej turystyki są najlepsi fachowcy - licencjonowani instruktorzy PZA.

Organizowane są tutaj następujące kursy:
- kurs letniej i zimowej turystyki,
- kurs wspinaczki skalnej,
- kurs taternicki,
- kurs zaawansowanej turystyki zimowej,
- kurs nawigacji,
- kurs zimowy taternictwa (dwa etapy),
- kurs wspinania lodowego.

Podsumowując:
W sezonie letnim ośrodek prowadzi 18-dniowe podstawowe kursy taternickie (3 turnusy. W zimie istnieje możliwość skorzystania ze szkolenia z zakresu turystyki wysokogórskiej, profilaktyki lawinowej, podstaw narciarstwa wysokogórskiego, a przede wszystkim— dwutygodniowego kursu taternickiego drugiego stopnia (taternictwa zimowego).

Betlejemkaźr. fotogalerie.pl

Historia:
Historia szkolenia w Polsce ma już blisko 80-letnią tradycję. W pierwszej połowie 1923 roku Zarząd Główny AZS w Krakowie powołał Sekcję Taternicką AZS, która prowadziła pierwsze zorganizowane szkolenia, z tym, że dotyczyły one jedynie kursów w skałkach (miały one przygotowywać do taternictwa). Natomiast pierwszą szkołą oferującą szkolenia w Tatrach była Szkoła Taternictwa, którą zorganizowała Zofia Radwańska-Kuleszyna (-Paryska) w 1939 roku. Szkoła ta powstała przy Kole Zakopiańskim Klubu Wysokogórskiego PTT i mieściła się w już dziś nie istniejącym starym schronisku PTT na Gąsienicowej Hali Murowaniec. Do Szkoły Taternictwa przyjmowano za niewysoką opłatą każdego, kto się zgłosił, przy czym prowadzono kurs niższy dla taterników początkujących i wyższy dla zaawansowanych.

Wybuch II wojny światowej przerwał rozrastającą się szybko działalność Szkoły, która w ciągu jednego zaledwie sezonu zdołała przeszkolić w taternictwie kilkadziesiąt osób.

W 1948 roku powstała Szkoła Turystyki Górskiej i Taternictwa Klubu Wysokogórskiego PTT, z siedzibą w Zakopanem. Szkoła ta prowadziła szkolenie turystyczne, taternickie, przewodnickie, a jej kierownikiem był Witold Henryk Paryski, ale niestety ośrodek ten nie przetrwał długo.

Już w 1950 r. Zarząd Główny PTT zlikwidował ową Szkołę, która wróciła do życia po wydzieleniu się Klubu Wysokogórskiego ze struktur PTTK i działała z przerwami od 1959 roku, w różnych budynkach i szałasach na Hali Gąsienicowej.

Na początku lat 70-tych postała stała Szkoła Taternictwa. W 1974 roku po powołaniu Polskiego Związku Alpinizmu została ona przemianowana na Centralny Ośrodek Szkolenia PZA.

Baza szkoły od roku 1973 mieściła się w Betlejemce - prymitywnym schronisku rodziny Bustryckich, a właściwie „podschronisku”. W 1928 roku zbudowano Wyżnie, (jak Stare w Moku) i że podstawowe czyli Wyżnie właśnie zostało rozebrane w 1968 które funkcjonowało od początku lat dwudziestych XX w. Wcześniej było to schronisko dla turystów, taterników i narciarzy.

W ciągu trzydziestu pięciu lat przez Betlejemkę przewinęło się tysiące taterników. Wielu z nich wielkimi zgłoskami zapisali się w historii nie tylko polskiego, ale i światowego alpinizmu.

Przez cały okres istnienia, COS wyznaczał i nadal wyznacza standardy szkoleniowe. Tu rodziła się polska myśl szkoleniowa, która śmiało konkuruje z koncepcjami innych nacji. W Betlejemce taternictwa uczyli i uczą najlepsi instruktorzy, wyraziste i barwne osobowości.

Dla turystów:
Betlejemka znajduje się na Hali Gąsienicowej, tuż obok Murowańca. Można tu dotrzeć zarówno z Kuźnic (przez Boczań i Skupniów Upłaz, Doliną Jaworzynki, kolejką linową przez Kasprowy Wierch) oraz z Brzezin.

Zarówno latem jak i zimą w otoczeniu Hali Gąsienicowej można znaleźć drogi o wszystkich skalach i typach trudności. W sezonie zimowym dużą atrakcję stanowią łatwo dostępne "poligony ćwiczebne": lody i trawki.

Hala Gąsienicowa jest też bardzo dobrym punktem wypadowym do wspinaczek i wycieczek w sąsiednich dolinach: Pustej, Buczynowej i Pańszczycy.

Ciekawostki:
Nazwa Betlejemki pochodzi od skojarzenia ze skromną, biblijną stajenką w Palestynie.
Na funkcjonowanie Ośrodka ogromny wpływ wywarły niezwykłe postacie— wieloletni kierownicy COS PZA Betlejemka:
- Zdzisław Jakubowski, „Szlachetny”,
- Piotr Malinowski „Maliniak”,
- Bogumił Słama „Bobas”.
Do legendy przeszły anegdoty o każdym z nich, zbiór tych opowieści mógłby stanowić podstawę do napisania świetnej książki.

Nauka w Ośrodku to nie tylko szkoła taternictwa, ale również przygoda i możliwość poznania ciekawych ludzi.

Podczas kursów zajęcia teoretyczne odbywają się na terenie obiektu. Wykłady wspomagane są nowoczesnym sprzętem multimedialnym. Szkoła dysponuje własnym sprzętem taternickim letnim i zimowym, który udostępnia uczestnikom kursów (z wyłączeniem obuwia i odzieży).

Informacje praktyczne:
Budynkiem i zasobami COS-PZA "Betlejemka" zarządza obecny na miejscu Kierownik obiektu lub jego zastępca.

Uczestnikom kursów oraz gościom Betlejemka zapewnia noclegi w ogrzewanej 20-osobowej sali (na piętrze), sanitariaty z prysznicem oraz elektryczną kuchnię turystyczną. Instruktorzy zaś mają do wyłącznej dyspozycji pokój 8-osobowy (na parterze).

Mieszkańcy Betlejemki powinni samodzielnie organizować swoje wyżywienie. W Betlejemce brak jest jakichkolwiek usług gastronomicznych. Natomiast w odległości 5 minut drogi jest schronisko Murowaniec z bogatą ofertą kulinarną (w schronisku można kupować chleb w bochenkach). Wskazane jest posiadanie własnych menażek, kubków i sztućców.

Jeśli chodzi o ceny noclegów, to są one uzależnione od członkostwa danej osoby w PZA. I tak:
- 25 zł (za noc) dla osób zrzeszonych w PZA,
- 36 zł (za noc) dla osób niezrzeszonych w PZA.

Betlejemkaźr. fotogalerie.pl

Telefon - w godzinach 10:00-18:00 oraz 20:00-22:00 - 1820 19 124 oraz 603 424 101.
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

http://betlejemka.org.pl/pages/betlejemka/regulamin-obiektu-cos-pza-betlejemka.php - regulamin obiektu COS-PZA „Betlejemka”,
http://betlejemka.org.pl/pages/betlejemka/regulamin-kursow-centralnych-w-cos-pza-betlejemka.php - regulamin kursów centralnych w COS-PZA „Betlejemka”.

Bartek Michalak

Źródła:
-Internet.