male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Sporty Górskie

Hervé Barmasse i David Göttler pokonali południowo-zachodnią ścianę Sziszapangmy

źr. FB Hervé Barmasse

W niedzielę, 21 maja, Włoch Hervé Barmasse i Niemiec David Göttler pokonali 2200 metrów południowo-zachodniej ściany Sziszapangmy, w stylu alpejskim i w czasie  zaledwie 13 godzin wspinania non-stop.

Czytaj więcej...

Adam Ondra – wspinacz uniwersalny

Adam Ondra na 9c w Norwegii. Źródło: instagram.com/adam.ondra

W swoim wykazie przejść ma więcej niż sto dróg na poziomie 8c+. Dodatkowo sporo przejść za 9a i coraz częściej dopisuje takie za 9a+ i 9b. W 2017 roku jego celem stała się droga za 9c! Adam Ondra pochodzący z Czech od 24 lat jest w świetnej wspinaczkowej formie.

Czytaj więcej...

Czterech martwych wspinaczy znaleziono w obozie IV na Mount Everest

W maju pisaliśmy o rekordowej ilości pozwoleń wydanych w tym roku na Everest. Masowa turystyka górska na dach świata zbiera swe żniwo. W namiocie w obozie IV znaleziono czterech martwych wspinaczy.

Czytaj więcej...

Wieści z Everestu i Lhotse ciąg dalszy... Co się wydarzyło w międzyczasie (od wczorajszego wieczoru)

Monika Witkowska - 23 maja 2013 r., na szczycie Mt Everest, źr. FB Monika Witkowska - Podróże małe i duże

- Kilian Jornet, słynny kataloński biegacz ekstremalny, wszedł (wbiegł?) na szczyt Everestu dziś o północy, po 26 godzinach od wyjścia z bazy od strony tybetańskiej. Wspinał się solo i bez użycia tlenu! Po 38 godzinach swojego wyczynu, dotarł do tybetańskiej ABC (bazy wysuniętej) na 6500 m i ze względu na problemy żołądkowe, odpuścił chwilowo zejście do BC (głównej bazy). Tak czy owak wyczyn niesamowity!

Czytaj więcej...

Walka on-sight w Srebrnej Górze

kelly's mtb

Inaugurację sezonu enduro w ramach cyklu „Kellys Enduro MTB Series” można zaliczyć do bardzo udanych. Ciekawe a zarazem trudne trasy, dobra pogoda, fajny klimat i niepowtarzalna atmosfera a przy tym kolejny rekord frekwencji.

Czytaj więcej...

Tenzing Hillary Everest Marathon – najwyżej rozgrywany maraton na świece startuje już za tydzień

Tenzing Hillary Everest Marathon – najwyżej rozgrywany maraton na świece startuje już za tydzień

Piotr Hercog, zawodnik Salomon Suunto Team jednym z faworytów biegu. Uczestnicy Tenzing Hillary Everest Marathon odliczają dni do startu. Wśród startujących jest w tym roku kilku Polaków - choć dokładnej listy startowej organizator nie opublikował. Wśród nich jest Piotr Hercog, który stał się specjalistą od ultramaratonów rozgrywanych w ekstremalnych warunkach w najbardziej odległych zakątkach świata (wygrana w Baikal Ice Marathon czy Ultra Fiord w Patagonii). Piotrek spróbuje powalczyć o podium z lokalnymi biegaczami co stanowi nie lada wyzwanie.

Czytaj więcej...

Everest/Lhotse - relacja z ataku szczytowego Jarka Gawrysiaka

Everest/Lhotse Expedition

Wreszcie jest. Noc z 19 na 20 maja wydaje się idealna na atak szczytowy. Prognozy mówią wyraźnie: temperatury rosną, opady maleją/zanikają i co najważniejsze wiatr 0 do 20 km/h na szczycie Mount Everest... lepiej nie będzie. 19 maja o godzinie 5 rano ruszam z obozu 3 na 7200m. Chłopcy (Rafał i Piotr) jeszcze drzemią choć o śnie w namiocie szturmowym, tylko z nazwy trzyosobowym, nie da się mówić gdy jeden z zawodników pakuje się i gotuje. Ja ruszam dwie godziny wcześniej do C4 na Evereście oni do swego biwaku szturmowego na Lhotse.

Czytaj więcej...

Dwie nowe drogi Marka "Regana" Raganowicza na Ziemi Baffina

źr. FB Marek "Regan" Raganowicz, soloist

Pod koniec lutego tego roku Marek Raganowicz i Marcin Tomaszewski wyruszyli na Ziemię Baffina. W planach mieli wytyczenie pierwszej drogi w okresie kalendarzowej zimy. Ekstremalne warunki – siarczysty mróz i nieustający porywisty wiatr uniemożliwiały wspinaczom wejście w ścianę. U Marcina odnowiły się stare odmrożenia w efekcie czego przerwał wyprawę, zaś Regan postanowił przeczekać okres złej pogody. I to była dobra decyzja!

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"