W minioną sobotę w Ustroniu rozegrany został finałowy bieg Ligi Biegów Górskich Dear2Be – Eliminator. Wyłonił on zwycięzców ligi w sezonie 2016. Bieg o niespotykanej do tej pory formule dostarczył kibicom wielu emocji, gdyż o zwycięstwo wśród mężczyzn panowie walczyli do samej mety!

Przyciągnął on sporą elitę biegów górskich a zwłaszcza tych biegaczy którzy w tych ostatnich zmaganiach liczyli na poprawę swojej ogólnej pozycji. Cała pierwsza dziesiątka mężczyzn w lidze stanęła na starcie, u pań brakowało tylko Anny Kąckiej i kontuzjowanej Ewy Majer.

Robert Faron na trasie Eliminatora, fot. Magdalena BogdanRobert Faron na trasie Eliminatora, fot. Magdalena Bogdan

Eliminator czyli górska masakra – tak określili te zawody sami organizatorzy, a jak było w rzeczywistości? Bieg składał się z czterech etapów. Każdy z nich wyglądał tak samo -trzeba było wbiec na Czantorię z dolnej stacji kolejki w sumie ok 1700m i 450m w górę. Do następnego etapu przechodziło 75% mężczyzn i kobiet. Do samego finału dotarła zaledwie garstka najwytrwalszych. Panowie startowali w następnym etapie po 60 minutach a panie po 70. Warto dodać że między etapami trzeba było jeszcze zbiec do startu o własnych siłach.

Całe zawody wygrał Piotr Koń który jako pierwszy przybiegał na każdym etapie. Tuż za nim był Dawid Malina. Trzecie miejsce ostatecznie zdobył Kamil Leśniak. U pań zwyciężyła Katarzyna Golba, druga przybiegła Iwona Januszyk a trzecia Anna Celińska.

Anna Celińska na trasie Eliminatora, fot. Magdalena BogdanAnna Celińska na trasie Eliminatora, fot. Magdalena Bogdan

Zaciętą walkę toczyli między sobą koledzy z teamu Salco: Bartosz Gorczyca, Miłosz Szcześniewski oraz Robert Faron. Bartosz prowadził w lidze przez cały sezon i był faworytem do zwycięstwa. Na dwóch pierwszych etapach pokazywał swoim kolegom plecy. Jednak na trzecim etapie wyraźnie osłabł i nie odzyskał już mocy na finałowe starcie gdzie zawody ukończył na 13 pozycji. Tym samym Miłosz Szcześniewski, który zdobył 7 miejsce w Eliminatorze wyprzedził Bartosza Gorczycę w całej Lidze Biegów Górskich. Drugie miejsce w całym cyklu zajął Bartosz Gorczyca a trzecie Robert Faron.
Wśród kobiet Eliminator tak bardzo nie namieszał w stawce. Swoje zwycięstwo w lidze przypieczętowała Anna Celińska. Druga pozostała Ewa Majer, mimo iż nie startowała w finałowym biegu. Na trzecie miejsce przesunęła się dzięki dobremu występowi Iwona Januszyk, która ostatecznie wyprzedziła Martynę Kantor.
Wieczorem zawodnicy oraz miłośnicy biegów górskich mogli świętować na uroczystej Gali Biegów Górskich na, której zostały rozdane ligowe nagrody. Po części oficjalniej rozpoczął się bankiet i zabawa przy muzyce.