Relacja z Zimowego Maratonu Świętokrzyskiego 21-22.01.2017

Kategoria: Biegi górskie / Polska

I Zimowy Maraton Świętokrzyski przeszedł już do historii. Ogromne napięcie jakie towarzyszyło zapisom 1 grudnia, gdzie w 8 minut limit 200 uczestników został wyczerpany miał swoją kulminacje 21 stycznia 2017 r. Szaleństwo wydawania pakietów już od 5 rano pokazało, że nikt nie odpuści i dwustu świetnym ludziom zimowa aura w niczym nie przeszkodzi.

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Rudek dawno nie spotkała taka atmosfera, pełna ciekawości i napięcia co czeka na uczestników imprezy na trasie. Wschodzące słońce w Bodzentynie jeszcze dodatkowo podsyciło atmosferę, ukazując uroki ruin zamku pod którym w jedynej chwili wszyscy byli razem. Była to świetna okazja do wspólnej fotografii, którą każdy otrzymał na pamiątkę. Dźwięk gongu tybetańskiego wybił start imprezy i już każdy wiedział, że czas na niego.

Pierwsze kroki i już było czuć, że wszyscy są w Górach Świętokrzyskich, góra Miejska pokazała swoje oblicze. Na trasie przygotowano pięć punktów kontrolnych, które miały za zadanie umilić uczestnikom zimową wędrówkę. Pierwszy punkt czekał już w Świętej Katarzynie, gdzie na sankach wydawano ciepłą herbatę i słodki poczęstunek. Większość nawet nie skorzystała z tej okazji, bo czekała już królowa Łysogór – Łysica. Zima nie zawiodła, wszędzie było pełno śniegu i oblodzonych ścieżek. Jeśli ktoś tego nie poczuł po zdobyciu najwyższego szczytu w Górach Świętokrzyskich, to na pewno przy zejściu wiedział, że musi uważać na zimowe szlaki. Kolejnym punktem na trasie były Bieliny, gdzie świętokrzyska zalewajka robiła furorę. A jak Bieliny to na pewno do pokonania musiało być pasmo Bielińskie. I tu na uczestników czekała największa niespodzianka, przepyszna herbatka z kociołka opalanego ogniskiem – do szczęścia nie wiele było potrzebne:-) Długa wędrówka przez Wał Małacentowski i już w oddali było widać Święty Krzyż. Praktycznie uczestnicy Zimowego Maratonu Świętokrzyskiego zobaczyli większość Łysogór co na pewno ich zmobilizuje do wędrówki ale już w cieplejsze dni. Nowa Słupia jako miejscowość w sercu Gór Świętokrzyskich zaprezentowała swoje atuty częstując maratończyków ciepłą zupą i sympatyczną obsługą. I ostatnim górskim celem była Chełmowa Góra, za którą była już tylko prosta droga do Ośrodka Wypoczynkowego „Gołoborze” w Rudkach. Mimo chłodu meta została przygotowana skrupulatnie, tak by każdy poczuł gorącą atmosferę. Każdego przywitały fanfary i dźwięk gongu tybetańskiego, który jak się okazało był świętym podsumowaniem włożonego wysiłku w pokonanie trasy. Pierwsi na mecie byli już po ponad czterech godzinach a ostatni po trzynastu, stąd widać, że dystans wcale nie był łatwy ale każdy z nim sobie poradził i pokonał swoje słabości. Po zasłużonym odpoczynku 22 stycznia odbyła się „gala” medalowa, gdzie każdy otrzymał długo oczekiwany medal za pokonanie trasy i pamiątkowy dyplom. Ciepłe słowa do uczestników skierowali gospodarze Wójt Nowej Słupi – Andrzej Gąsior oraz Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn – Dariusz Skiba. Były wspomnienia, opowieści i przeżycia z pokonanego dystansu. A rozlosowane nagrody przyczynią się do odwiedzenia Gór Świętokrzyskich jeszcze nie jedne raz…

Dziękujemy patronatom honorowym: Wojewodzie Świętokrzyskiej, Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego, Staroście Kieleckiemu, Wójtowi Gminy Nowa Słupia, Wójtowi Gminy Bieliny, Burmistrzowi Miasta i Gminy Bodzentyn oraz Dyrektorowi Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Dziękujemy patronatom medialnym: portalgorski.pl, biegigorskie.pl, traseo.pl, easymove.com.pl, Górskie Wyrypy, świętokrzyskie.travel, wyborcz.pl, Radio Kielce, Echo Dnia.

Dziękujemy partnerom imprezy: Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi, Lokalna Organizacja Turystyczna „Partnerstwo Ziemi Świętego Krzyża” w Nowej Słupi, Miejsko - Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, Lokalna Grupa Działania „Wokół Łysej Góry” w Bielinach, Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach, PAW – Pracownia Aranżacji Wnętrz w Kielcach, Compass – Wydawnictwo.

Dziękujemy sponsorom: Lech-Pol Offroad Team, DrinkFood, Impel Security, Rigips, Zamek Królewski w Chęcinach, Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy Polanika, Cafe Latarenka, Lukrowe Chaty.

Dziękujemy obsłudze imprezy: Beata i Pawła Milewicz, Marcin Marciniewski, Robert Kulak, Mirosław Sotkiewicz, Grzegorz Gruszka, Jacek Nowak, Katarzyna i Sebastian Ubysz, Katarzyna Witkowska, Magdalena i Jacek Nowak, Magdalena Tomak, Iwona Baran, Marcin Sikorski, Barbara, Marcin, Kinga i Franciszek Lisowscy, Maria Kraśnicka, Marcin Nocula, Władysław Herbuś, Henryk Domagała, Grażyna Domagała, Zbigniew Borowiec, Magdalena Osełka, Lena Skibińska – Opka, Grzegorz Piwko, Mateusz Nowacki, Piotr Sepioło, Alicja Alf.

I do zobaczenia za rok 20-21 stycznia 2018 r.

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Zimowy Maraton Świętokrzyski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8110
  • Odsłon artykułów: 22840244
  
  ';