Ultramaraton 6x Babia Góra pierwszy raz w historii pokonany w limicie

Kategoria: Biegi górskie / Polska

Krzysztof Dołęgowski dokonał czegoś, z czym próbowali zmierzyć się biegacze od 2014 roku. Jako pierwszy w historii Ultramaratonu 6 x Babia Góra organizowanego w ramach Regatta Ultramaraton ukończył dystans w wyznaczonym limicie czasowym wynoszącym 17 godzin. Dołęgowski dokonał tego w 16 godzin i 6 minut!

Krzysztof Dołęgowski na mecie, fot. Karolina KrawczykKrzysztof Dołęgowski na mecie, fot. Karolina Krawczyk

Ultramaraton 6 x Babia Góra liczy 107 km z łączną sumą przewyższeń 7800 m. Na stronie Trening Biegacza trudność tego biegu porównana jest do Ultra Trail du Mont Blanc, posiadając 5 punktów ITRA. To czyni start niezwykle ciężkim. Nikt przed Krzysztofem Dołęgowskim nie sprostał temu zadaniu. Każdy z 26 poprzedników (również Ci startujący w minionych latach) mimo, że dotarł do mety to oficjalnie nie ukończył biegu.

Zbieg na Perci Przyrodników, fot. Mateusz DzieżokZbieg na Perci Przyrodników, fot. Mateusz Dzieżok

Krzysztof Dołęgowski był doskonale przygotowany do zwycięstwa. Jest doświadczonym ultramaratończykiem oraz miłośnikiem biegów na orientację. Był wieloletnim zastępcą redaktora naczelnego magazynu Bieganie oraz współautorem książki “Szczęśliwi biegają ULTRA”. Jako pierwszy Polak ukończył Bob Graham Round. Jego relację z biegu i opis emocji, jakie mu towarzyszyły po dotarciu do mety można przeczytać na stronie portalu Napieraj.pl

fot. K. Nagaczfot. K. Nagacz

Ultramaraton ten ma również więcej zwycięzców. Co prawda dotyczy to mniejszej liczby wbiegów na Diablaka, jednak nie umniejsza to ciężkiej pracy, jaką wykonali pozostali biegacze. Wciąż są to dystanse i przewyższenia niesamowicie wyczerpujące i wymagające długich, żmudnych przygotowań. Mieszcząc się w limicie czasu, dystans 5 x Babia przebiegł Atanasow Ancew Dawid. Zwycięstwo na dystansie 4 x Babia przypadło do Remigiuszowi Rzepce, który pokonał 15 zawodników. Na tym odcinku wszyscy uczestnicy ukończyli bieg w wyznaczonym limicie. 3 x Babia przemierzyło z powodzeniem 41 osób ze zwycięstwami Roberta Dudzika i Anny Witkowskiej. Na dystansie 1 x Babia jako pierwszy z panów na miejsce dotarł Jan Wąsowicz, natomiast wśród kobiet była to Ewelina Matuła z Salco Garmin Team.

Izabela Janaszek

Źródła:
- www.treningbiegacza.pl
- www.napieraj.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8020
  • Odsłon artykułów: 22615352
  
  ';