Warsztaty biegów górskich Akademii Górskiej PZU z Natalią Tomasiak

Kategoria: Biegi górskie / Polska

2 września, w ramach Akademii Górskiej PZU odbyły się warsztaty biegów górskich. Zostały poprowadzone przez członkinię Salomon Suunto Team, Natalię Tomasiak. Jej miłość do biegów górskich zapewniła jej m.in. zwycięstwo w tegorocznym Stubai Ultra Trail. Doświadczeniem dzieli się na swoim blogu Górski Styl.

fot. Julita Chudko Photographyfot. Julita Chudko Photography

Prognozy na dzień warsztatów nie wyglądały zachęcająco, ale jak sama Natalia powtarza- nie ma złej pogody do biegania :) Rano spotkaliśmy się w namiocie PZU, gdzie siedząc na wygodnych leżakach słuchaliśmy tego co ma nam do przekazania Natalia. Zanim jednak zaczęła, każdy chętny dostał zegarek firmy Suunto oraz kije biegowe do późniejszego przetestowania. Mieliśmy chwilę na zaznajomienie się ze sprzętem po czym zamieniliśmy się w słuch. Wykład był skierowany dla biegaczy o różnym stopniu zaawansowania. Natalia opowiadała, jak rozsądnie zacząć przygodę z bieganiem po górach, aby nie zrobić sobie krzywdy. Momentami wykład przekształcał się w dyskusję. Każdy z uczestników warsztatów dzielił się swoim doświadczeniem i praktykami biegowymi, które Natalia weryfikowała i omawiała. Pojawiło się dużo pytań, ale nasza “Pani Profesor” pomagała rozwiać wszystkie wątpliwości. Mnie urzekło w podejściu Natalii do biegania to, że każdy powinien wypracować plan treningowy pod własne potrzeby i upodobania, a nie według “książkowego” schematu.

fot. Julita Chudko Photographyfot. Julita Chudko Photography

fot. Julita Chudko Photographyfot. Julita Chudko Photography

Gdy wreszcie dostrzegliśmy, że deszcz ustał, szybko przebraliśmy buty firmy Salomon do przetestowania, kamizelki biegowe, kije i w tą niepewną pogodę ruszyliśmy na Nosal. Była to wycieczka biegowa (w fachowym środowisku biegowym używany jest skrót WB), czyli trening składający się nie tylko z biegania, ale również marszu i odpoczynków na trasie. Podczas spotkania Natalia uświadamiała biegaczom, jak bardzo taka forma treningu jest ważna i efektowna. W tym czasie zostaliśmy przeszkoleni z prawidłowego używania kijów biegowych, co jak się okazało nie być rzeczą banalną. Nie mniejszym wyzwaniem były zbiegi. Natalia dużo uwagi poświęciła technice bezpiecznego zbiegania. W czasie krótkich przerw przychodził czas na rozmowy o żywieniu i uzupełnianiu płynów.

fot. Julita Chudko Photographyfot. Julita Chudko Photography

Po przebiegnięciu 14 km dotarliśmy z powrotem do miasteczka Spotkań z Filmem Górskim na Równi Krupowej. Przebrani zagospodarowaliśmy niewielką przestrzeń w strefie książek. Tam Natalia przeszkoliła nas z zakresu rolowania i rozciągania po treningu. Każdemu, kto połknął bakcyla biegania po górach powinien choć raz wziąć udział w warsztatach. Można zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności. Jest to dobry moment na biegowy rachunek sumienia. Po takim spotkaniu ujawniają się indywidualne błędy jakie uczestnik popełnia, nad czym musi pracować, a w czym jest mocny. Warsztaty biegowe, podobnie jak wszystkie wydarzenia z bieganiem związane utwierdzają tylko w przekonaniu, że ten sport uzależnia. Natalia zarażała nas cały dzień pozytywną energią i uśmiechem, którego do dzisiaj nie mogę się pozbyć :)

Nic straconego dla tych, którzy żałują, że nie zdecydowali się na udział. Natalia Tomasiak zaprasza początkujących biegaczy górskich do swoich rodzinnych stron na listopadowe Spotkanie biegowe w Krynicy- Zdrój. Czterodniowy obóz jest skierowany dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w tym pięknym sporcie. Więcej informacji na blogu Górski Styl

fot. Julita Chudko Photography

Izabela Janaszek

Źródła:
www.gorskistyl.pl
www.akademia-gorska.pl

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8211
  • Odsłon artykułów: 23066948
  
  ';