Wspinanie

Monika Witkowska zdobyła Lhotse

Monika Witkowska zdobyła Lhotse

Lhotse to czwarty co do wysokości szczyt ziemi. Liczy 8516 m n.p.m. Leży obok Everestu. Szczyt po raz pierwszy został zdobyty w maju w 1956 r. przez Szwajcarów. Wejście na szczyt w grudniu 1988 r. przez Krzysztofa Wielickiego było natomiast pierwszym udanym atakiem tej góry zimą. Warto przy okazji zaznaczyć, iż sukces Wielickiego stanowił równocześnie pierwsze solowe wejście na wierzchołek w historii Lhotse.

Czytaj więcej...

Wspinanie w Sokolikach

Wspinanie w Sokolikach

Wspaniałe granitowe turnie "rozsiane" na dwóch lesistych wzgórzach. Na tych turniach znajdziemy rozmaitość pięknych dróg wspinaczkowych. Wiele z nich, zarówno tych wyposażonych w stałą asekurację jak i tych, na których zakładamy swoją, zasługuje na szczególną uwagę i koniecznie warto je zrobić będąc w Górach Sokolich zwyczajowo nazywanych Sokolikami. Wspinaczce w Sokolikach sprzyja niesamowity klimat tego miejsca, a zachody słońca na Sukiennicach czy Krzywej z widokiem na ośnieżone szczyty Karkonoszy są czymś absolutnie wyjątkowym.

Czytaj więcej...

Ach ta Patagonia...

Ach ta Patagonia...

Patagonia jest rozległą krainą rozciągającą się na terenie Argentyny i Chile (między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym). Nie brakuje tu fiordów, wysp, jezior i rzek. Niedaleko stąd już na Antarktydę. Krainę zamieszkują Latynosi – miłośnicy Yerba Mate.

Czytaj więcej...

Obóz szkoleniowy Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera

Obóz szkoleniowy Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera

W dniach 20-26 marca 2019 roku w otoczeniu Morskiego Oka odbył się obóz PHZ w ramach przygotowań, weryfikacji i unifikacji ewentualnych kandydatów na kolejne wyprawy. Osobami prowadzącymi zajęcia byli koledzy instruktorzy PZA i ratownicy TOPR: Piotr Sztaba, Jan Kuczera, Jacek Czech, Bogusław Kowalski, Przemysław Guła i Rafał Guziak. Sprawy organizacyjnie dopinali: „szef” programu Piotr Tomala i Rafał Fronia oraz nieodzowne przy takim przedsięwzięciu osoby z biura PZA.

Czytaj więcej...

K2 to nie zawody

K2 to nie zawody

K2 (8611 m n.p.m.) - góra gór. Drugi co do wysokości szczyt na Ziemi chociaż zdecydowanie trudniejszy od Everestu. Jako jedyny ośmiotysięcznik, do tej pory mimo wielu prób, nie został zdobyty zimą. Nie dość, że wejście samo w sobie jest dość trudne techniczne, a wysokość robi swoje, to jeszcze panują tu ekstremalnie wymagające warunki pogodowe. Zimą temperatura powietrza to jakieś -45 - -55 stopni. Dodatkowo, całą sprawę utrudnia tu wiejący wtedy bardzo silny wiatr (średnio to ok. 180 km/godz.).

Czytaj więcej...

Norwegia, obóz zimowy PZA

Norwegia, obóz zimowy PZA

Do Eresfjordu przyjechaliśmy 19.02. Zastały nas bardzo ciepłe jak na zimę warunki. Praktycznie żadne z okolicznych lodów nie były wylane, a w samej miejscowości panował wiosenny krajobraz. Zdecydowaliśmy się pojechać wgłąb ladu, gdzie wpływ ciepłych prądów morskich jest słabszy, a szanse na lodowe warunki są większe. 20-go rozruszaliśmy się w ogródku lodowym nieopodal Oppdal. Jadąc na wspinanie przez Sunndalen naszą uwagę zwróciły wysokie ściany o alpejskim charakterze, które wyglądały na wkaszalne przy zastanym warunie. Okazało się, ze ściana nosi nazwę Snøvasskjerdingan i wg topo było na niej kilka dróg o lodowo-śnieżnym charakterze. Mimo deszczowych prognoz 21.02 poszliśmy na wspinanie w rejon Snøvasskjerdingan. Chcąc „opróbować” warun i zejście większość zespołów zdecydowała się na łatwe drogi wiodące żlebami z progami lodowymi lub skalnymi. Zespół w składzie Jasiek, Wadim i Maciek w trakcie podejścia przez „jadowity” las zdecydował się zmienić cel na szybko wypatrzoną nową drogę na ostrodze jednego z wielkich filarów.

Czytaj więcej...

Wyprawa na K2 odwołana

Wyprawa na K2 odwołana

Kierownik Polskiego Himalaizmu Zimowego poinformował, że w tym roku nie odbędzie się wyprawa na K2. Powód? Kontuzje wspinaczy. „Nie ma sensu jechać na K2 za wszelką cenę" – powiedział Piotr Tomala.

Czytaj więcej...

"Wszystko za K2 – cena podboju"

"Wszystko za K2 – cena podboju"

We wtorek, 26 marca o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie "Wszystko za K2 – cena podboju".  Podczas spotkania zotaną odsłonięte kulisy historii polskich zmagań z górą K2. Uczestnikami spotkania będą: Leszek Cichy – uczestnik m.in. pierwszej wyprawy na K2 w 1976 r. i pierwszej zimowej w 1987 r. i Janusz Majer – kierownik wyprawy, która pokonała kultową Magic Line na K2 w 1986 r. Spotkanie poprowadzi Piotr Trybalski – autor książki „Wszystko za K2. Ostatni atak Lodowych Wojowników”.

Czytaj więcej...

Himalaje

Himalaje

Himalaje to najwyższy łańcuch górski na ziemi. Znajduje się tu aż 10 szczytów przekraczających 8000 m n.p.m. (w tym ten najwyższy – Mount Everest liczący 8848 m n.p.m.), a niektóre przełęcze przekraczają 4000 m n.p.m.! Długość tych gór w całości to ok. 2,5 tys. km., a szerokość to kolejne jakieś 250 km. Swoim zasięgiem Himalaje zajmują odpowiednią część Indii, Pakistanu, Chin (w sensie, że Tybet) oraz Nepal i Bhutan.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 9192
  • Odsłon artykułów: 25201587

';