male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Wspinanie

Everest/Lhotse Expedition - relacja z ostatnich dni

Everest/Lhotse Expedition

Od dwóch dni jesteśmy w Bazie, po powrocie z Lobuche odpoczywamy. Dziś po raz pierwszy mamy wiosenną pogodę, jest ciepło i pogodnie. Spodziewamy się opadów śniegu, które mają nastąpić jutro. Potem rozpoczniemy walkę w Khumbu i Kotle Zachodnim i planem wyjścia będzie noc w C3 w ścianie Lhotse na 7400.

Czytaj więcej...

Simone Moro i Tamara Lunger na najwyższym trawersie na świecie

Simone Moro i Tamara Lunger na najwyższym trawersie na świecie

Przedstawiamy kolejne informacje na temat wyprawy Simone Moro i Tamary Lunger, która została ogłoszona 6 kwietnia 2017r. w Kathmandu. Powstał krótki teaser, który dostępny jest na kanale The North Face na YouTube.

Czytaj więcej...

Everest/Lhotse Expedition: Relacja ze zdobycia Lobuche East

Relacja ze zdobycia Lobuche East

Wyszliśmy zgodnie z planem, zanim słońce wyjrzało zza Masowy Everestu. W ciszy poranka szybko schodziliśmy w dół moreny, aż Gorak. Tu półgodzinna przerwa na naszą ulubioną milk tea i w tym czasie w dolinę zajrzało słońce. Droga do Lobuche to już nieustanna walka o byt na ścieżce, o to by nie dać się stratować mającemu obłęd w oczach tłumowi. Skąd oni się wzięli? Dokąd lezą? Stąd przecież też dobrze widać. Kilkadziesiąt miejsc w Gorak. Kilka lodgy w Lobuche a tu ruch jak w Dzień św. Wawrzyńca gdy na Śnieżkę lezie 10 tys ludzi.

Czytaj więcej...

Akademicka rywalizacja wspinaczkowa

Akademicka rywalizacja wspinaczkowa

W dniach 7-9 kwietnia 2017 blisko 400 studentów walczyło w Katowicach i Sosnowcu o tytuły akademickich mistrzów Polski we wspinaczce sportowej. Najlepiej spisali się reprezentacji Akademii Górniczo-Hutniczej z Krakowa wygrywając klasyfikację generalną wśród kobiet i mężczyzn.

Czytaj więcej...

Niespodziewana zmiana planów Adama Bieleckiego i jego towarzyszy

Adam Bielecki

Adam Bielecki i jego towarzysze - Louis Rousseau (Kanada), Felix Berg (Niemcy) oraz Rick Allen (Szkocja) zmieniają plan ekspedycji. Aktualnym celem Adama i Jego ekipy została północno–zachodnia ściana Annapurny.

Czytaj więcej...

Relacja od "Everest/Lhotse Expedition"

Everest/Lhotse Expedition

Opuściwszy Phortse wkroczyliśmy do innego świata, świata gór prawdziwych.  Tylko ścieżka i wiatr, dolina rozszerza się dając poczucie niczym nie ograniczonych przestrzeni pokrytych rdzawą trawą. Ptaki piękne jak pawie biegają, niebieskie z czarną pręgą i czerwonym ogonem, który jak wachlarz rozłożywszy startowały z krzykiem jak cietrzewie nasze. Ani chmurki, na żebrach wiatr tylko wieje.
Dotarliśmy do Drangnag 4700, dziwna wioseczka, zaledwie kilka lodgy pod wielką skałą. Zmęczeni ciut.

Czytaj więcej...

Trawers Everest - Lhotse w wykonaniu Ueli Stecka

Ueli Steck

Szwajcarski himalaista zaczął przygotowania do wyprawy tej zimy, wspólnie z Davidem Goettlerem i Herve Barmasse w lutym realizując ciężki obóz treningowy w rejonie Khumbu. Podczas pokonywania tego ekstremanego trawersu będzie 24-letni Nepalczyk Tenji Sherpa. Steck wypowiada się na temat młodego wspinacza z pokładami nadziei. Twierdzi, że młode pokolenie szerpów coraz częściej wspina się nie tylko dla dobrego zarobku, ale również znajduje w tym pasję.

Czytaj więcej...

Najwyższy trawers na świecie – rusza wyprawa Simone Moro i Tamary Lunger

Najwyższy trawers na świecie – rusza wyprawa Simone Moro i Tamary Lunger

Simone Moro i Tamara Lunger ogłosili dziś w Kathmandu rozpoczęcie wyprawy, której celem będzie trawers masywu Kanczendzongi. Wspierani przez The North Face himalaiści planują dokonać tego bez pomocy szerpów i bez użycia dodatkowego tlenu.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"