male dolomity

Popularne

 • Quiz
  QUIZ Bezpieczni na szlaku

  Drodzy czytelnicy! Zapraszamy Was do udziału w konkursie, w którym możecie wygrać...

 • Zdjęcie z bazy zdjęć PG: Gerlach, Niżne Rysy, Rysy i Wysoka, fot. Anna Wojciechowska
  Te trzy naj...

  Gerlach (2665 m n.p.m.), Łomnica (2634 m n.p.m.) i Lodowy Szczyt (2630 m n.p.m.) - oto...

 • Przewodnik IVBV Tomek Gąsienica Mikołajczyk, z towarzyszami na szczycie Elbrusa
  Elbrus 2017 - PSPW

  Elbrus – najwyższy szczyt Kaukazu o wysokości 5642 m n.p.m. położony jest w zachodniej...

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Wspinanie

Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w Lublinie

fot. Pink Elephant

Po pięciu latach przerwy juniorskie Mistrzostwa Polski wracają do Lublina. W Lubelskim Centrum Wspinaczkowym najlepsi młodzi zawodnicy w kraju powalczą o medale Mistrzostw Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w konkurencji prowadzenie.

Czytaj więcej...

Nielegalny trawers Mount Everest i jego konsekwencje

Janusz Adamski (Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta), źr. wyborcza.pl

Niedawno pisaliśmy o sukcesie Janusza Adamskiego – szczecinianina, który zdobył Everest dwukrotnie. Pierwszy raz stanął na wierzchołku w 2006 r. Tegoroczna wspinaczka odbywała się w ramach projektu No Oxygen Solo Everest Expedition 2017, który zakładał samotne zdobycie wierzchołka od strony północnej, bez użycia tlenu z butli i bez korzystania z pomocy Szerpów wysokogórskich.

Czytaj więcej...

Wyprawa na Broad Peak – czyli krok po kroku z Moniką Witkowską

fot. Monika Witkowska - Podróże małe i duże

Dla Moniki Witkowskiej to ważny rok. Długo przygotowywała się do momentu by wyruszyć na Broad Peak, czli dwunastą pod względem wysokości górę na świecie (8051 m n.p.m). Broad Peak leży na granicy Chin i Pakistanu. Monika Witkowska jest podróżniczką, dziennikarką a także zdobywczynią Korony Ziemi.

Czytaj więcej...

Andrzej Bargiel planuje zjechać na nartach z K2

Andrzej Bargiel - Bartłomiej Zborowski, PAP, źr. rmf24.p

29-letni zakopiańczyk zamierza wejść na wierzchołek K2 (8611 m) – najwyższej góry w Karakorum i drugiego co do wysokości szczytu Ziemi, a następnie zjechać z niego na nartach. Jeżeli plan się powiedzie, to zostanie pierwszym człowiekiem, który tego dokonał. On sam mówi o tym: Niesamowita przygoda, ale również ogromne wyzwanie.

Czytaj więcej...

LOTTO partnerem letniej wyprawy na K2

Czesław Lang i Jerzy Natkański

Już dziś – w czwartek, 22 czerwca 2017, o godz. 14.55 – grupa polskich himalaistów, z Jerzym Natkańskim na czele, odleci z lotniska Okęcie w Warszawie do Islamabadu w Pakistanie. Celem letniej wyprawy przygotowawczej na K2, której partnerem zostało LOTTO, jest wejście na drugi szczyt świata o wysokości 8611m n.p.m. i jednocześnie jak najlepsze przygotowanie, m.in. pod względem wyboru trasy, do  zimowego szturmu na K2. Ekspedycja stanowi jeden z punktów realizacji programu Polski Himalaizm Zimowy im. A. Hajzera, realizowanego przez PZA.

Czytaj więcej...

Ashima Shiraishi silna i zdeterminowana

Ashima Shiraishi

Ogłoszona przez tygodnik Time „boulderowym fenomenem” i „prawdopodobnie najlepszym wspinaczem na świecie” – szesnastolatka Ashima Shiraishi od kilku lat nie przestaje zaskakiwać. Jest młoda, zdolna, silna i zdeterminowana! – Wspinanie to piękna rzecz – mówi Ashima w krótkim filmie „The Climber’s life”. Próbuje w ten sposób odpowiedzieć na pytanie dlaczego się wspina. I chyba ten równoważnik zdania jest najlepszą odpowiedzią.

Czytaj więcej...

Hervé Barmasse i David Göttler na południowo-zachodniej ścianie Shisha Pangma

Hervé Barmasse i David Göttler

21 maja 2017 Hervé Barmasse i David Göttler z teamu The North Face weszli w stylu alpejskim na południowo-zachodnią ścianę Shisha Pangma (8027 m). Podczas 13-godzinnej akcji, panowie pokonali 2200m ściany. Do szczytu zabrakło 3 metrów, zespół postanowił jednak nie kontynuować wejścia ze względu na duże zagrożenie lawinowe.

Czytaj więcej...

Historia pisze się na naszych oczach

Alex Honnold - fot. Jimmy Chin, źr. www.nationalgeographic.com

Wczoraj Alex Honnold dokonał przełomowego solowego przejścia na ścianie El capitana. Długa na 33 wyciągi droga Freerider to ponad 900 metrów wspinania o trudnościach VI.5 (5.13a) w trudnym, technicznym stylu. Wytyczona przez braci Huberów w 1998 roku ma zaledwie kilkadziesiąt przejść klasycznych. O wyjątkowości tej linii decyduje jej różnorodność - płyty, przerysy i kominy sprawiają, że trzeba być skupionym od podstawy do samego szczytu.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"