Wspinanie

Szybciej, wyżej, mocniej, czyli Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej 2018

Szybciej, wyżej, mocniej, czyli Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej 2018

Zgodnie z niepisaną tradycją, ponownie na Śląsku, już za niespełna miesiąc, najlepsi wspinacze w Polsce podejmą rywalizację, której stawką będą tytuły Akademickich Mistrzyń oraz Mistrzów Polski 2018. W dniach 6-8 kwietnia zobaczymy wielu utytułowanych zawodników, co powinno zagwarantować niezwykle ciekawe i stojące na wysokim poziomie widowisko sportowe.

Czytaj więcej...

Francuska telewizja wyemitowała nagranie z ataku szczytowego na Nanga Parbat

źr. www.vsd.fr

Telewizja France 2 wyemitowała wczoraj reportaż o Elisabeth Revol, w którym pokazano niepublikowane dotąd nagrania z Nanga Parbat. Jeden z filmów Francuzka nagrała w czasie ataku szczytowego 25 stycznia, koło godziny 17:00. Znajdowała się wtedy na wysokości 8035 m, około 90 m od szczytu i czekała na Tomka Mackiewicza, którego widać na nagraniu kilkadziesiąt metrów poniżej. O godzinie 18:00 stanęli na wierzchołku, a następnie zaczęli szybki odwrót.

Czytaj więcej...

Alpiniści Marc-Andre Leclerc i George Johnson zaginęli podczas wspinaczki na Alasce

źr. Juneau Mountain Rescue

Dwóch doświadczonych alpinistów: Kanadyjczyk Marc-Andre Leclerc i Amerykanin George Johnson zaginęli podczas wspinaczki na jednym ze szczytów w masywie Mendenhall Towers na Alasce.

Czytaj więcej...

Wnioski ekiperskie PZA 2018 rok

Wnioski ekiperskie PZA 2018 rok

Inicjatywa Środowisk Wspinaczkowych „Nasze Skały” i Komisja Ochrony Przyrody i Dostępu do Rejonów Wspinaczkowych PZA do dnia 28 lutego 2018 roku będzie przyjmować tegoroczne wnioski ekiperskie (wnioski złożone po tym terminie będą rozpatrywane tylko w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach).

Czytaj więcej...

Zimny Dół - nowy rejon drytoolowy

festiwal - A0-m7+

Na początku roku otwarto nowy rejon drytoolowy Zimny Dół, niedaleko Krakowa. Miał on już swoje oficjalne otwarcie podczas Mroźnych Ostrzy i dziś pozostaje tylko zaprosić do wspinania w tym ciekawym ogródku drytoolowym. Drogi mimo, że wapienne to mają charakter dość tatrzański. Wspinanie jest dość siłowe i wytrzymałościowe. Na miejscu jest 13 dróg w przedziale trudności M5-M8+, a o wysokości do 20 metrów.

Czytaj więcej...

Elisabeth Revol: Niezwykła przygoda, która zamieniła się w dramat

Elisabeth Revol: Niezwykła przygoda, która zamieniła się w dramat

Przebywająca we francuskim szpitalu Elisabeth Revol, udzieliła wczoraj wywiadu dla agencji AFP, w którym opowiedziała o zdobyciu Nanga Parbat i dramacie, który wydarzył się później.

Czytaj więcej...

Txikon planuje zdobyć Mount Everest pod koniec tygodnia

źr. www.facebook.com/alex.txikon.5

20 stycznia Alex Txikon, Ali Sadpara, Nuri i Temba Bothe zdobyli wierzchołek siedmiotysięcznika Pumori. Było to drugie zimowe wejście na ten szczyt, a przy okazji też niemałe zaskoczenie, bo Bask nie informował o swoim zamiarze wspinaczki na sąsiedniej górze. Od tamtej pory nie pisaliśmy o wyprawie na Mount Everest, pora nadrobić zaległości.

Czytaj więcej...

Akcja ratunkowa na Nanga Parbat

Akcja ratunkowa na Nanga Parbat

Akcja ratunkowa planowana dzisiaj na godzinę 8:00 rano czasu pakistańskiego została wstrzymana ze względu na warunki pogodowe. Zespół ratunkowy czekał w bazie spakowany i gotowy do odlotu. Dopiero o 13:40 czasu pakistańskiego dwa śmigłowce zabrały z obozu bazowego Adama Bieleckiego, Denisa Urubko, Piotra Tomalę i Jarosława Botora.

Czytaj więcej...

Włosi Simone Moro i Tamara Lunger jako pierwsi zimą na Piku Pobieda (3003 m)

źr. alpinistiemontagne.gazzetta.it

Ostatnio nasze oczy zwrócone były przede wszystkim w kierunku narodowej zimowej wyprawy na K2, a także na Nanga Parbat. Niejako w cieniu akcji rozgrywających się na tych dwóch ośmiotysięcznikach, Włosi Simone Moro i Tamara Lunger dokonali pierwszego zimowego wejścia na Pik Pobieda (3003 m). Wejście na ten syberyjski wierzchołek to nie lada wyczyn, ze względu na panujące tam warunki atmosferyczne.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7835
  • Odsłon artykułów: 21860761

';