male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7369
  • Odsłon artykułów: 20054607

Wspinanie

Ślonska Liga Bulderowa 2017/18

Ślonska Liga Bulderowa 2017/18

7 października na BLOKatowice wystartuje 7. sezon największej ligi bulderowej w Polsce. W tym sezonie areną zmagań będą jak ostatnio: BLOKatowice, Centrum Wspinaczkowe Transformator, bulderownia Salewa Block, Sport Poziom 450, bulderownia Progres, Skarpa Bytom oraz Totem Bielsko-Biała. Głównym sponsorem tegorocznego cyklu Ligi - podobnie jak w zeszłym roku - jest firma Five Ten. Dziękujemy!

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Mirosława Gardzielewskiego

Lho La, fot. McKay Savage, źr. wikipedia

Mirosław Gardzielewski urodził się 17 września 1953 r., zginał 27 maja 1989 r. w Khumbutse. Był absolwentem politechniki Gdańskiej, taternikiem i alpinistą. Przygodę ze wspinaniem zaczął w Tatrach, wspinał się też w Himalajach, zginął podczas wyprawy na Everst.

Czytaj więcej...

Marek Pronobis i Eugeniusz Krajcer z nową drogą w Tatrach

Nowa droga Marka Pronobisa i Eugeniusza Krajcera

Jak pokazuje poniższy przykład, wiek jest pojęciem względnym. Marek Pronobis w dwuosobowym zespole z Eugeniuszem Krajcerem wytyczyli nową drogę w Tatrach. Średnia wieku obu Panów (70 lat) wzbudza respekt w obliczu ich osiągnięcia. Niech ten wyczyn będzie inspiracją dla młodych adeptów wspinania w Tatrach. Zdobywcom pozostaje pogratulować sukcesu i ciągłej aktywności na drodze do realizowania swojej pasji.

Czytaj więcej...

Polska wyprawa na Manaslu - C1 już stoi

Manaslu

Jak poinformował Ryszard Pawłowski, zespół osiągnął już obóz pierwszy (C1), który usytuowany jest na wysokości 5400 m n.p.m. Na tę chwilę wszystko toczy się zgodnie z planem. Wszystkim dopisuje dobre samopoczucie. Wspinacze aklimatyzują się stopniowo do dalszych działań.

Czytaj więcej...

Skrajny Hawrani Kopiniak, czyli Mały Hawrań – „Sodoma i Gomora”

Mały Hawrań

Inspiracją i natchnieniem zapuszczenia się w ten rzadko odwiedzany zakątek Tatr, był Włodek Cywiński. Parusetmetrowa ściana Małego Hawrania wyrastająca znienacka z Hawraniej Równi zrobiła na nas ogromne wrażenie. Jest nas czterech Zbyszek Zając, Jan Gil, (proszę nie mylić z Johnem Gilem twórcą boulderingu – był częstym gościem Camp4 pod El Capitanem – jego niesamowicie wyśrubowana skala trudności składała się właściwie z dwóch stopni B1 i B2 – twierdził, że jeśli ktokolwiek przejdzie trudności B2 to miejsce to staje się automatycznie B1), Marcin Szyndler fotograf i moja nieskromna osoba.

Czytaj więcej...

Wieści spod Manaslu. Polacy blisko bazy

Wieści spod Manaslu. Polacy blisko bazy

Ryszard Pawłowski wraz z członkami wyprawy docierają do bazy pod Manaslu. Znajduje się ona na wysokości 4400 m n.p.m. Jak informuje himalaista, wszyscy czują się dobrze i dotychczasowa wędrówka przebiegła bez problemów. Wszyscy bezpiecznie przeszli przez przełęcz Larkey Pass (5160 m n.p.m.). Po noclegu w Sama Gaun (3520 m n.p.m.) zespół czeka ostatni odcinek w drodze bazy.

Czytaj więcej...

Polacy zmierzą się zimą z K2 – podsumowanie konferencji prasowej

Polacy zmierzą się zimą z K2 – podsumowanie konferencji prasowej

Wczoraj, w samo południe w warszawskim „Cafe MiTo” rozpoczęła się konferencja prasowa poświęcona polskiej narodowej wyprawie zimowej na K2. Do stolicy przyjechali: Janusz Majer – szef programu „Polskie Himalaje”, Krzysztof Wielicki – kierownik wyprawy, Janusz Gołąb – zastępca kierownika wyprawy do spraw sportowych, Piotr Pustelnik – prezes PZA oraz grupa uczestników wytypowanych do udziału w wyprawie.

Czytaj więcej...

Maja Rudka weźmie udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w Innsbrucku

Maja Rudka

Maja Rudka (KS Korona, Bergans Team) jutro rozpoczyna swoje zmagania na rozpoczynających się Mistrzostwach Świata Juniorów we Wspinaczce Sportowej w austriackim Innsbrucku.

Czytaj więcej...

Puchar regionalny we wspinaczce na czas w Bytomiu

regionalne zawody wspinaczkowe

W dniu 24.09.2017 (NIEDZIELA) Klub Sportowy Skarpa Bytom ma zaszczyt zaprosić juniorów młodszych, juniorów i młodzieżowców z województwa śląskiego i opolskiego na regionalne zawody wspinaczkowe na czas w formacie klasycznym.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"


';