Wspinanie

Miłka Raulin zdobyła Koronę Ziemi!

Miłka Raulin zdobyła Koronę Ziemi!

Dzisiaj o 7:30 czasu nepalskiego Miłka Raulin stała się najmłodszą Polką, która zdobyła Koronę Ziemi. Dokonała tego zdobywając ostatni na jej drodze i jednocześnie najtrudniejszy Mount Everest (8848 m n.p.m.). 34-latka jest trzecią Polką, a dziewiątą kobietą na świecie, której udało się wspiąć na najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów. Jej poprzedniczkami są Anna Czerwińska i Martyna Wojciechowska.

Czytaj więcej...

Jurajskie propozycje dla początkujących

Interesująca propozycja to skały znajdujące się we wsi Skarżyce

Pogoda dopisuje. Sezon wspinaczkowy na polskiej Jurze trwa. Doświadczeni wspinacze wiedzą gdzie i po co jeździć. Co z początkującymi, którzy coś tam wiedzą, trochę doradzili im znajomi, ale do końca nie mają pomysłu gdzie szukać dróg na swoim poziomie? Przedstawiamy kilka subiektywnych propozycji dla tych, którzy w tym sezonie stawiają swoje pierwsze jurajskie kroki.

Czytaj więcej...

Zawody wspinaczkowe w Bytomiu - 26.05.2018

Plakat zawodów

W dniu 26.05.2018 (sobota) Klub Sportowy Skarpa Bytom ma zaszczyt zaprosić dzieci młodsze, dzieci i młodzików z województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego na regionalne zawody wspinaczkowe na czas w formacie klasycznym.

Czytaj więcej...

Boyan Petrov zaginął na Sziszapangmie

Boyan Petrov, źr. facebook

Węgierski alpinista Klein Dávid poinformował, że Bułgar Boyan Petrov zaginął podczas wspinaczki na znajdujący się na terytorium Tybetu ośmiotysięcznik Sziszapangma (8013 m).

Czytaj więcej...

Boyan Petrov pozostał w górach...

Boyan Petrov - alpinista, speleolog, zoolog

Boyan Petrov urodził się 7 lutego 1973 r. w Bułgarii, zaginął w maju 2018 r. na Sziszapangmie. Zoolog z wykształcenia, pracował w Narodowym Muzeum Historii Naturalnej w Sofii. Był badaczem, prelegentem, alpinistą i speleologiem. W wieku 28 lat po raz pierwszy zmierzył się ze szczytem ośmiotysięcznym (osiągnął wówczas wysokość 7300 m). Brał udział w wielu wyprawach badawczych i alpinistycznych, zarówno w roli lidera jak i członka zespołu. W sumie stanął na 10 ośmiotysięcznikach, na wszystkie wszedł bez korzystania z dodatkowego tlenu.

Czytaj więcej...

Siła kobiet we wspinaniu

Aleksandra Taistra, źr. Facebook - fanpage Aleksandry Taistry

W ostatnich latach kobiety udowadniają, że wspinanie to sport także dla płci pięknej. Pasja ta wymaga wkładu ogromnej ilości siły i determinacji. Coraz więcej pań zaskakuje swymi dokonaniami. Wiele z nich poświęca całe swoje życie dla rozwoju pasji. Wspinanie traktują jako hartowanie ducha i ciała. Dzięki pasji ich życie nabiera barw, zaś rozwiązywanie codziennych problemów staje się prostsze.

Czytaj więcej...

IV edycja ligi tradowej WKW

Plakat ligi tradowej WKW

Wrocławski Klub Wysokogórski zaprasza do udziału w kolejnej, już czwartej, edycji Ligi Tradowej WKW w Rudawach Janowickich.

Czytaj więcej...

Ptaki w Naszych Skałach

Ptaki w skałach

Podczas wiosennych wspinaczek czasami spotykamy w ścianach skalnych gniazdujące ptaki. Jak się zachować, by nie spowodować szkód - im, sobie i pozostałym wspinaczom?

Czytaj więcej...

Wciąż nie ma nowych informacji na temat zaginionego Boyana Petrova

Boyan Petrov, źr. www.montagna.tv

Bułgarski alpinista Boyan Petrov, zdobywca 10 ośmiotysięczników, zaginął w Himalajach podczas wspinaczki na Sziszapangmę. Najprawdopodobniej 3 maja widziano go po raz ostatni. 3 dni później, na wysokości ok. 7350 m, odnaleziono jego namiot wraz ze śpiworem i od tego czasu brak nowych śladów zaginionego himalaisty. Złe warunki atmosferyczne utrudniają poszukiwania, a prognozy pogody na najbliższe dni są niekorzystne.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 8020
  • Odsłon artykułów: 22615352

';