Eksploracyjna wyprawa jachtem na niezbadane zachodnie wybrzeża Grenlandii

Kategoria: Sporty Górskie / Wspinanie

7 sierpnia 2017 roku po miesięcznej eksploracji niezbadanych dotąd przez alpinistów północno-zachodnich wybrzeży Grenlandii z sukcesem powróciła do Polski wyprawa alpinistyczna kierowana przez Marcina Tomaszewskiego, której celem było odkrycie dziewiczych skalnych ścian górskich w rejonie północno-zachodnich wybrzeży Grenlandii.

Ideą wyprawy było wytyczanie nowych technicznych dróg alpinistycznych których spiętrzenia wyrastają wprost z powierzchni wód fiordów, co automatycznie uniemożliwiało podejście typowe jak dotąd drogą lądową.

Eksploracyjna wyprawa jachtem BERG na niezbadane zachodnie wybrzeża Grenlandii / fot. Marcin TomaszewskiEksploracyjna wyprawa jachtem BERG na niezbadane zachodnie wybrzeża Grenlandii / fot. Marcin Tomaszewski

W skład wyprawy weszli alpiniści: Marcin Yeti Tomaszewski, Wojciech Malawski, Konrad Ociepka; operator kamery/ dokumentalista: Mateusz Solecki, Sławomir Ejsymont oraz kapitan jachtu oceanicznego Berg: Artur Bergier. Cel wyprawy został osiągnięty w stu procentach poprzez odkrycie dwóch niezbadanych dotąd masywów górskich oraz wytyczenie na nich dwóch nowych dróg alpinistycznych otwierając tym samym odkrywcy sektor alpinistyczny przed areną światową. Wydarzenie to ze względu na pionierski charakter jest unikalne na skalę światową. Styl wspinaczki na ponad 800 metrowe spionowane spiętrzenia ścian nazywane są w terminologii alpinistycznej wspinaczką wielkościanową lub big wall. Wytyczanie nowych dróg polega na wyszukiwaniu naturalnych formacji, które pozwalają pokonać ścianę od podstawy aż do szczytu z wykorzystaniem umiejętności wspinaczki sportowej oraz sprzętu wspinaczkowego służącego do asekuracji.

Eksploracyjna wyprawa jachtem BERG na niezbadane zachodnie wybrzeża Grenlandii / fot. Marcin TomaszewskiEksploracyjna wyprawa jachtem BERG na niezbadane zachodnie wybrzeża Grenlandii / fot. Marcin Tomaszewski

Rozpoznany został masyw górski Old Man w okolicy fiordów Ummanaq, na który składa się siedem skalnych turni. Na jednej z nich powstała pierwsza polska droga. Zdobyta turnia nazwana została przez polski zespół nazwą jednego z siedmiu kontynentów, Europa. Drugi masyw złożony z dwóch skupisk skalnych położonych na wyspie Akuliaruseq oraz Kangeq przedstawia ogromne możliwości eksploracji dla przyszłych wypraw i znajduje się 60 mil morskich na południe od wioski Upernivik. Do tej pory nie odnaleziono żadnej wzmianki o ich istnieniu i jakiejkolwiek działalności eksploracyjnej. Na jednej ze ścian w ciągu jedenastu dni poprowadzona została prawdopodobnie najtrudniejsza w skali wspinaczkowej droga alpinistyczna Grenlandii. Rejon nazwany został na cześć jachtu i jego kapitana Bergland, a dziewiczy zdobyty przez alpinistów szczyt Anchor Wall.

Eksploracyjna wyprawa jachtem BERG na niezbadane zachodnie wybrzeża Grenlandii / fot. Mateusz SoleckiEksploracyjna wyprawa jachtem BERG na niezbadane zachodnie wybrzeża Grenlandii / fot. Mateusz Solecki

Wyprawa ta była prawdopodobnie czwartą tego typu ekspedycją w historii eksploracji zachodnich wybrzeży Grenlandii, a pierwszą polską. Jacht w poszukiwaniu dziewiczych rejonów pokonał około 1000 mil morskich na zachodnim wybrzeżu Grenlandii. Przedstawionym powyżej dokonaniami polscy wspinacze na stałe zapisali się na kartach historii odkrywania i zdobywania dziewiczych zakątków tego kontynentu.

Strony wyprawy:
http://ekstremalnieiwysoko.pl/
https://www.facebook.com/ekstremalnieiwysoko/

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8185
  • Odsłon artykułów: 23022083
  
  ';