Alpiniści Marc-Andre Leclerc i George Johnson zaginęli podczas wspinaczki na Alasce

Kategoria: Sporty Górskie / Wspinanie

Dwóch doświadczonych alpinistów: Kanadyjczyk Marc-Andre Leclerc i Amerykanin George Johnson zaginęli podczas wspinaczki na jednym ze szczytów w masywie Mendenhall Towers na Alasce.

Na lodowiec Mendenhall dotarli helikopterem 4 marca. Najprawdopodobniej planowali wejść na wieżę główną, przez północną, jak się wydaje, dziewiczą ścianę, a następnie wrócić na nartach szlakiem West Mendenhall Glacier. W poniedziałek (5 marca) wspięli się na wierzchołek i wtedy po raz ostatni kontaktowali się z bliskimi. Korzystając z rzadko występującego na tym obszarze zasięgu sieci telefonicznej, Leclerc przesłał zdjęcie na Instagrama. Duet planował zakończenie akcji górskiej w środę (7 marca), kiedy to mieli dotrzeć do Juneau, stolicy Alaski.

źr. Instagram
źr. Instagram

Wobec braku jakichkolwiek wiadomości, rodzina zgłosiła zaginięcie. W czwartek (8 marca) ratownicy górscy (Juneau Mountain Rescue) we współpracy z Amerykańską Strażą Przybrzeżną (United States Coast Guard) rozpoczęli poszukiwania. W rejon zaginięcia wysłano dwa helikoptery i jeszcze tego samego dnia odnaleziono depozyt sprzętu narciarskiego (narty, kijki i plecak), pozostawionego na powrót lodowcem. Położenie alpinistów jest nieznane, można jednak wnioskować, że napotkali jakiś problem podczas zejścia. W niedzielę (11 marca) wykonano dwugodzinny lot, w czasie którego załoga przeszukała możliwe drogi zejścia po południowej stronie wież. Poszukiwania są bardzo utrudnione przez fatalne warunki pogodowe. Akcję wspierają przyjaciele i rodzina, którzy rozpoczęli kampanię crowdfundingową w celu pokrycia kosztów poszukiwań. Leclerc i Johnson nie mają ze sobą telefonu satelitarnego ani nadajnika GPS.

źr. Juneau Mountain Rescueźr. Juneau Mountain Rescue
źr. Juneau Mountain Rescue

Anna Makowska

Źródła:
- www.adn.com
- outsideonline.com
- www.desnivel.com
- www.climbing.com

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8970
  • Odsłon artykułów: 24861557
  
  ';