Drogi wspinaczkowe na własnej asekuracji w Rudawach Janowickich

Kategoria: Sporty Górskie / Wspinanie

W Rudawach Janowickich położonych u stóp Karkonoszy pośród lasów, którymi są porośnięte, ukryta jest wielka rozmaitość form skalnych z pokaźną liczbą dróg wspinaczkowych na tychże. Dość powiedzieć, że w drugim wydaniu swojego znakomitego przewodnika po Rudawach Michał Kajca wylicza już 1345 dróg, z których możemy wybierać sobie cele :) W niniejszym artykule chciałbym zaproponować Wam kilka łatwych dróg na własnej asekuracji, które urzekły mnie swoją urodą oraz charakteryzują się dobrą jakością skały jak i świetnymi rysami na założenie kości czy friendów :) Zapraszam do lektury.

 Krótko i na temat :) Na pierwszy "strzał" skała, na której większość dróg jest godna polecenia, ale tu zaproponuję Wam dwie. Skała nazywa się Malinowa, a drogi, które zdecydowanie warto na niej zrobić to "Cycek murzynki" w stopniu IV+ oraz nieco trudniejsza "Malinowa rysa" V+. Obie jak pisze M.Kajca - klasyki rejonu. "Cycek murzynki" -Prosta, szeroka rysa z komfortowymi miejscami restowymi i dla założenia asekuracji. "Malinowa rysa" - początkowo bardzo fajne zacięcie z odciągami, miejsce restowe pod przewieszką, przewinięcie w ekspozycji do rysy i powrót do końcowej szerokiej rysy. Obie drogi posiadają stanowiska do zjazdu.Piękne i dość długie wspinanie.

drogiwrudawach1403 1Malinowa Skała. Środkiem biegnie "Cycek Murzynki" IV. Wyraźnym zacięciem na prawo i rysą nad przewieszką "Malinowa Rysa" V+ (fot. archiwum autora)

 Następnie mniej popularna turnia, ale bardzo ciekawa z racji swojej strzelistości i widoków z wierzchołka czyli Rylec, a na nim krótka, ale ładna "Rysa północna" V przy czym w tym stopniu trudności dość sprężna ;) Na szczycie mamy stanowisko do zjazdu.

Kolejno w moim odczuciu jeszcze mniej popularna skała, a z paroma bardzo ładnymi drogami czyli Biblioteka. Jedną z nich na pewno warto przejść czyli biegnącą zacięciem "Listę dłużników" V+. Piękna i dość długa droga (około 20m). Będąc na tej drodze warto zrobić obitą, ale ciekawie lawirującą pomiędzy dolnymi okapami drogę "Wizje dla Mas" V-. Z jeszcze prostszych dróg na własnej polecić tutaj na pewno można "Środkową rysę" IV+. Na końcu dróg stanowisko zjazdowe.

drogiwrudawach1403 2Piękne skośne zacięcie którym biegnie droga "Lista dłużników" V+ (fot. archiwum autora)

 Kolejna droga wprawdzie jest częściowo obita, ale na długim odcinku do pierwszego ringa warto założyć własną asekurację, a jest to droga urozmaicona i piękna. Droga to "Granit the Best - Tarcie and Rest" VI wytyczona przez Marka Freusa na Starościńskiej Skale. Nazwa drogi mówi o jej charakterze wystarczająco dużo :D Po skończeniu mamy stanowisko zjazdowe.

Następne dwie drogi znajdują się na skale z pięknymi kociołkami wietrzeniowymi na szczycie. Leży ona w okolicach Zamku Bolczów a nazywa się Strażnica. Polecę tu drogi po dwóch przeciwnych stronach tej skały czyli "Lewe wschodnie zacięcie" IV oraz "Zachodnie zacięcie" IV. Kiedy ostatni raz tam się wspinałem zjazd był możliwy ze sporego ucha skalnego i z tego co wiem od tego czasu nic się nie zmieniło (sama radość wspinania w Rudawach :)).

drogiwrudawach1403 4Zjazd ze Strażnicy (fot. archiwum autora)

Na koniec najprostsza droga, ale i też najdłuższa o ciekawym charakterze - komin/ zacięcie na pięknej turni zwanej Urwistą. Droga to "Wysoki komin" III. Częściowo asekuracja z drzew. Uwaga na trudną asekurację na starcie drogi. Na końcu mamy stanowisko do zjazdu. Długość około 25m.

drogiwrudawach1403 5Start w "Wysoki komin" III na Urwistej (fot. archiwum autora)

To tylko kilka pierwszych z brzegu ciekawych propozycji wspinania na własnej asekuracji w Rudawach. Mam nadzieję, że powspinacie się w tym sezonie, na którejś z powyższych dróg, bo warto :), a w kolejnych artykułach znajdziecie inspirację aby znowu wyruszyć w Rudawy :).

Niezbędny sprzęt warto skompletować w Sklepie Górskim gdzie znajdziecie go w atrakcyjnych cenach.

Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski

 

 

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9203
  • Odsłon artykułów: 25214055
  
  ';