Wielowyciągowe wspinanie na Jurze Południowej

Kategoria: Sporty Górskie / Wspinanie

Nie ma wielu dróg wielowyciągowych na Jurze, ale jest klika które na pewno warto zrobić. W niniejszym artykule proponuję Wam drogi których przejścia na pewno nie będziecie żałować. Wrażenie przestrzeni jak na Jurę jest niezrównane :) Zapraszam do lektury.

wielowjura2003 1W ścianie Sokolicy (fot. archiwum autora)

Proponowane przeze mnie drogi znajdują się właśnie na Jurze Południowej ponieważ tutaj wspinam się najczęściej. Tutaj szkolę. Z racji tego piszę o tym co najlepiej znam, a trzeba powiedzieć, że właśnie w okolicach Krakowa znajdują się największe ściany na Jurze.

wielowjura2003 5Sokolica w całej okazałości (fot. archiwum autora)

Zaczynamy oczywiście od największej z nich czyli Sokolicy w Dolinie Będkowskiej. Gdy stajemy pod nią pierwszy raz będąc w okolicach schroniska Brandysówka robi na nas kolosalne wrażenie i jak na Jurę onieśmiela swoim ogromem. W zeszłym roku udało się nam zrobić na Sokolicy kombinację o długości 100m... Wspinając się na Sokolicy zbliżamy się więc w jakimś stopniu choćby do mniejszych tatrzańskich ścian jak choćby Zamarłej Turni :)

wielowjura2003 2Startowa rysa (trudności drogi) na "Locie na Brandysa" VI na Sokolicy (fot. archiwum autora)

Na Sokolicy na pewno warto zrobić takie drogi jak 3 wyciągowy "Lot na Brandysa" VI z przepięknym eksponowanym 3 wyciągiem, nieco wyślizgany, ale o górskim charakterze "Lewy Komin" V+ oraz "Prawy Komin" (oba warianty), przepiękny klasyk "Drogę Ostapowskiego" VI.1+ (można zrobić nawet 4 wyciągi). Ciekawostką jest droga "Supermeni" V, której drugi wyciąg przechodzi przez sztolnię wewnątrz ściany :)

wielowjura2003 9Widok z wierzchołka Żabiego Konia w Dolinie Kobylańskiej w kierunku Turni Marcinkiewicza i Szarej Płyty (fot. archiwum autora)

W drugiej kolejności chciałbym wymienić Żabiego Konia w Dolinie Kobylańskiej gdzie znajdziemy dwuwyciągowe kursowe drogi. Nagrodą za ich zrobienie będzie wspaniała panorama dolnej części doliny rozciągająca się z wierzchołka turni. Warto zrobić np. tu "Dolny trawers Żabiego Konia" IV czy "Jarzębinkę" V-.

wielowjura2003 8Pierwszy wyciąg "Jarzębinki" V- na Żabim Koniu (fot. archiwum autora)

Przenosimy się z powrotem do Doliny Będkowskiej gdzie warto zaglądnąć na piękną Wielką Turnię. Tutaj znajdziemy trudną w swojej klasie drogę 3 wyciągową "Toy Story" VI oraz m.in. 2 wyciągowe "Wielki Filar" V z ciekawą uklamioną przewieszką na drugim wyciągu oraz kręty "Meander" V.

wielowjura2003 6Pod koniec drugiego wyciągu Wielkiego Filara V na Wielkiej Turni w Dolinie Będkowskiej (fot. archiwum autora)

Kiedy mamy ochotę na naprawdę łatwe wielowyciągowe wspinanie w spokojnej okolicy, zakończone pięknymi widokami na dolną część Doliny Będkowskiej, warto podejść na Rogatą Grań, która oferuje wiele ciekawych wariantów wielowyciągowego wspinania.

wielowjura2003 11Między tytułowymi "rogami" na Rogatej Grani w Dolinie Będkowskiej (fot. archiwum autora)

Na koniec niniejszego zestawienia świetna propozycja dla tych, którzy chcą się powspinać na dwuwyciągowych drogach po zaparkowaniu samochodu :) M.in. drogi "Cech rzemiosł różnych" VI oraz "Syndrom Póły" VI.1 na Łysinie spełniają te wymogi i oferują ciekawe i urozmaicone wspinanie.

wielowjura2003 12Widok z ostatniego stanowiska na Rogatej Grani (fot. archiwum autora)

Maciej Bajgrowicz

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9273
  • Odsłon artykułów: 25353907
  
  ';