Himalaizm

K2 to nie zawody

K2 to nie zawody

K2 (8611 m n.p.m.) - góra gór. Drugi co do wysokości szczyt na Ziemi chociaż zdecydowanie trudniejszy od Everestu. Jako jedyny ośmiotysięcznik, do tej pory mimo wielu prób, nie został zdobyty zimą. Nie dość, że wejście samo w sobie jest dość trudne techniczne, a wysokość robi swoje, to jeszcze panują tu ekstremalnie wymagające warunki pogodowe. Zimą temperatura powietrza to jakieś -45 - -55 stopni. Dodatkowo, całą sprawę utrudnia tu wiejący wtedy bardzo silny wiatr (średnio to ok. 180 km/godz.).

Czytaj więcej...

Pozostaną na Nanga Parbat na zawsze...?

Pozostaną na Nanga Parbat na zawsze...?

W praktyce nie ma już żadnych szans, aby uratować jeszcze Daniela Nardiego i Toma Ballarda. Himalaiści wspinając się na Nanga Parbat nową drogą utknęli na wysokości 6300 m n.p.m. na Żebrze Mummery'ego. Ostatnią informację jaką podali, było to, że potrzebują pomocy.

Czytaj więcej...

Wyprawa na K2 odwołana

Wyprawa na K2 odwołana

Kierownik Polskiego Himalaizmu Zimowego poinformował, że w tym roku nie odbędzie się wyprawa na K2. Powód? Kontuzje wspinaczy. „Nie ma sensu jechać na K2 za wszelką cenę" – powiedział Piotr Tomala.

Czytaj więcej...

Problemów na Nanga Parbat ciąg dalszy

Problemów na Nanga Parbat ciąg dalszy

Wspominaliśmy już o aktualnej sytuacji pod Nanga Parbat. Od dłuższego bowiem czasu brak jest jakichkolwiek informacji o losach wspinających się tam: Brytyjczyka – Toma Ballarda, Włocha – Daniela Nordiego.

Czytaj więcej...

Himalaje

Himalaje

Himalaje to najwyższy łańcuch górski na ziemi. Znajduje się tu aż 10 szczytów przekraczających 8000 m n.p.m. (w tym ten najwyższy – Mount Everest liczący 8848 m n.p.m.), a niektóre przełęcze przekraczają 4000 m n.p.m.! Długość tych gór w całości to ok. 2,5 tys. km., a szerokość to kolejne jakieś 250 km. Swoim zasięgiem Himalaje zajmują odpowiednią część Indii, Pakistanu, Chin (w sensie, że Tybet) oraz Nepal i Bhutan.

Czytaj więcej...

Simone Moro tym razem „odpuszcza”

Simone Moro tym razem „odpuszcza”

Ten wyśmienity, włoski himalaista jakim jest bez wątpienia Simone Moro, na skutek bardzo złej pogody, dużego zagrożenia lawinowego i wyjątkowo obfitych opadów śniegu, podjął decyzję o odwrocie spod Manaslu (8163 m n.p.m.). Przypomnijmy, że Manaslu miało być już piątym ośmiotysięcznikiem zdobytym przez Simone Moro zimą!

Czytaj więcej...

Obóz szkoleniowy Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera

Obóz szkoleniowy Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera

W dniach 20-26 marca 2019 roku w otoczeniu Morskiego Oka odbył się obóz PHZ w ramach przygotowań, weryfikacji i unifikacji ewentualnych kandydatów na kolejne wyprawy. Osobami prowadzącymi zajęcia byli koledzy instruktorzy PZA i ratownicy TOPR: Piotr Sztaba, Jan Kuczera, Jacek Czech, Bogusław Kowalski, Przemysław Guła i Rafał Guziak. Sprawy organizacyjnie dopinali: „szef” programu Piotr Tomala i Rafał Fronia oraz nieodzowne przy takim przedsięwzięciu osoby z biura PZA.

Czytaj więcej...

Waldemar Kowalewski wraca spod K2

Waldemar Kowalewski wraca spod K2

Waldemar Kowalewski to obok Pawła Dunaja i Marka Klonowskiego, jeden z trzech Polaków uczestniczących w wyprawie Alexa Txikona na jedyny ośmiotysięcznik niezdobyty do tej pory zimą – szczyt K2. Niestety, ale trzeciego dnia akcji górskiej, na wysokości 5800 m n.p.m., Waldemara Kowalewskiego uderzył kamień i na skutek bardzo silnego bólu w lewym ramieniu, musiał on przerwać swój udział w wyprawie.

Czytaj więcej...

"Wszystko za K2 – cena podboju"

"Wszystko za K2 – cena podboju"

We wtorek, 26 marca o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie "Wszystko za K2 – cena podboju".  Podczas spotkania zotaną odsłonięte kulisy historii polskich zmagań z górą K2. Uczestnikami spotkania będą: Leszek Cichy – uczestnik m.in. pierwszej wyprawy na K2 w 1976 r. i pierwszej zimowej w 1987 r. i Janusz Majer – kierownik wyprawy, która pokonała kultową Magic Line na K2 w 1986 r. Spotkanie poprowadzi Piotr Trybalski – autor książki „Wszystko za K2. Ostatni atak Lodowych Wojowników”.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

logo biale_proste2

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 9179
  • Odsłon artykułów: 25191290

';