male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Himalaizm

Hervé Barmasse i David Göttler pokonali południowo-zachodnią ścianę Sziszapangmy

źr. FB Hervé Barmasse

W niedzielę, 21 maja, Włoch Hervé Barmasse i Niemiec David Göttler pokonali 2200 metrów południowo-zachodniej ściany Sziszapangmy, w stylu alpejskim i w czasie  zaledwie 13 godzin wspinania non-stop.

Czytaj więcej...

Sukces polskiej wyprawy na Lhotse! Na wierzchołku stanął Rafał Fronia

Sukces polskiej wyprawy na Lhotse! Na wierzchołku stanął Rafał Fronia

Atak. Cicha noc skończyła się dla nas o 2:30. Zamglony księżyc, żółtawy jak pół plasterka cytryny wisiał nad Nuptse, dreptaliśmy raźnie rozgrzewając się marszem i potykając na luźnych, oblodzonych kamieniach ścieżki. Wokół ciemność. Ale tylko przez chwilę, bo z boków niczym na wezwanie dołączały do nas kolejne światełka. Kluczyliśmy moreną, aż wiatr przegnał chmurę i stanęliśmy zdębiali.

Czytaj więcej...

Czterech martwych wspinaczy znaleziono w obozie IV na Mount Everest

W maju pisaliśmy o rekordowej ilości pozwoleń wydanych w tym roku na Everest. Masowa turystyka górska na dach świata zbiera swe żniwo. W namiocie w obozie IV znaleziono czterech martwych wspinaczy.

Czytaj więcej...

Sziszapangma. Informacja prasowa The North Face

Sziszapangma. Informacja prasowa The North Face

Hervé Barmasse i David Göttler z teamu The North Face dotarli niedawno do basecampu i niebawem planują wspiąć się w stylu alpejskim, nową drogą na Sziszapangmę.

Czytaj więcej...

Everest/Lhotse - relacja z ataku szczytowego Jarka Gawrysiaka

Everest/Lhotse Expedition

Wreszcie jest. Noc z 19 na 20 maja wydaje się idealna na atak szczytowy. Prognozy mówią wyraźnie: temperatury rosną, opady maleją/zanikają i co najważniejsze wiatr 0 do 20 km/h na szczycie Mount Everest... lepiej nie będzie. 19 maja o godzinie 5 rano ruszam z obozu 3 na 7200m. Chłopcy (Rafał i Piotr) jeszcze drzemią choć o śnie w namiocie szturmowym, tylko z nazwy trzyosobowym, nie da się mówić gdy jeden z zawodników pakuje się i gotuje. Ja ruszam dwie godziny wcześniej do C4 na Evereście oni do swego biwaku szturmowego na Lhotse.

Czytaj więcej...

Peter Hámor zdobywcą Korony Himalajów i Karakorum

źr. facebook

Peter Hámor wszedł dziś na Dhaulagiri i w ten sposób skompletował Koronę Himalajów i Karakorum. Jest pierwszym Słowakiem, który tego dokonał. Szczyt zdobył wraz z Michalem Sabovčíkiem.

Czytaj więcej...

Wieści z Everestu i Lhotse ciąg dalszy... Co się wydarzyło w międzyczasie (od wczorajszego wieczoru)

Monika Witkowska - 23 maja 2013 r., na szczycie Mt Everest, źr. FB Monika Witkowska - Podróże małe i duże

- Kilian Jornet, słynny kataloński biegacz ekstremalny, wszedł (wbiegł?) na szczyt Everestu dziś o północy, po 26 godzinach od wyjścia z bazy od strony tybetańskiej. Wspinał się solo i bez użycia tlenu! Po 38 godzinach swojego wyczynu, dotarł do tybetańskiej ABC (bazy wysuniętej) na 6500 m i ze względu na problemy żołądkowe, odpuścił chwilowo zejście do BC (głównej bazy). Tak czy owak wyczyn niesamowity!

Czytaj więcej...

Zdjęcia od Everest/Lhotse Expedition

Zdjęcia od Everest/Lhotse Expedition

Porcja najświeższych zdjęć przesłana przez Everest/Lhotse Expedition:

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"