male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Himalaizm

Everest/Lhotse Expedition - relacja z ostatnich dni

Everest/Lhotse Expedition

Od dwóch dni jesteśmy w Bazie, po powrocie z Lobuche odpoczywamy. Dziś po raz pierwszy mamy wiosenną pogodę, jest ciepło i pogodnie. Spodziewamy się opadów śniegu, które mają nastąpić jutro. Potem rozpoczniemy walkę w Khumbu i Kotle Zachodnim i planem wyjścia będzie noc w C3 w ścianie Lhotse na 7400.

Czytaj więcej...

Simone Moro i Tamara Lunger na najwyższym trawersie na świecie

Simone Moro i Tamara Lunger na najwyższym trawersie na świecie

Przedstawiamy kolejne informacje na temat wyprawy Simone Moro i Tamary Lunger, która została ogłoszona 6 kwietnia 2017r. w Kathmandu. Powstał krótki teaser, który dostępny jest na kanale The North Face na YouTube.

Czytaj więcej...

Everest/Lhotse Expedition: Relacja ze zdobycia Lobuche East

Relacja ze zdobycia Lobuche East

Wyszliśmy zgodnie z planem, zanim słońce wyjrzało zza Masowy Everestu. W ciszy poranka szybko schodziliśmy w dół moreny, aż Gorak. Tu półgodzinna przerwa na naszą ulubioną milk tea i w tym czasie w dolinę zajrzało słońce. Droga do Lobuche to już nieustanna walka o byt na ścieżce, o to by nie dać się stratować mającemu obłęd w oczach tłumowi. Skąd oni się wzięli? Dokąd lezą? Stąd przecież też dobrze widać. Kilkadziesiąt miejsc w Gorak. Kilka lodgy w Lobuche a tu ruch jak w Dzień św. Wawrzyńca gdy na Śnieżkę lezie 10 tys ludzi.

Czytaj więcej...

Relacja od "Everest/Lhotse Expedition"

Everest/Lhotse Expedition

Opuściwszy Phortse wkroczyliśmy do innego świata, świata gór prawdziwych.  Tylko ścieżka i wiatr, dolina rozszerza się dając poczucie niczym nie ograniczonych przestrzeni pokrytych rdzawą trawą. Ptaki piękne jak pawie biegają, niebieskie z czarną pręgą i czerwonym ogonem, który jak wachlarz rozłożywszy startowały z krzykiem jak cietrzewie nasze. Ani chmurki, na żebrach wiatr tylko wieje.
Dotarliśmy do Drangnag 4700, dziwna wioseczka, zaledwie kilka lodgy pod wielką skałą. Zmęczeni ciut.

Czytaj więcej...

Niespodziewana zmiana planów Adama Bieleckiego i jego towarzyszy

Adam Bielecki

Adam Bielecki i jego towarzysze - Louis Rousseau (Kanada), Felix Berg (Niemcy) oraz Rick Allen (Szkocja) zmieniają plan ekspedycji. Aktualnym celem Adama i Jego ekipy została północno–zachodnia ściana Annapurny.

Czytaj więcej...

Najwyższy trawers na świecie – rusza wyprawa Simone Moro i Tamary Lunger

Najwyższy trawers na świecie – rusza wyprawa Simone Moro i Tamary Lunger

Simone Moro i Tamara Lunger ogłosili dziś w Kathmandu rozpoczęcie wyprawy, której celem będzie trawers masywu Kanczendzongi. Wspierani przez The North Face himalaiści planują dokonać tego bez pomocy szerpów i bez użycia dodatkowego tlenu.

Czytaj więcej...

Trawers Everest - Lhotse w wykonaniu Ueli Stecka

Ueli Steck

Szwajcarski himalaista zaczął przygotowania do wyprawy tej zimy, wspólnie z Davidem Goettlerem i Herve Barmasse w lutym realizując ciężki obóz treningowy w rejonie Khumbu. Podczas pokonywania tego ekstremanego trawersu będzie 24-letni Nepalczyk Tenji Sherpa. Steck wypowiada się na temat młodego wspinacza z pokładami nadziei. Twierdzi, że młode pokolenie szerpów coraz częściej wspina się nie tylko dla dobrego zarobku, ale również znajduje w tym pasję.

Czytaj więcej...

Informacje o postępach "Everest/Lhotse Expedition"

Everest/Lhotse Expedition

Dziś gromadka zaliczyła rest day. Zapakowaliśmy kawę, kawiarkę i inne niezbędne rzeczy i ruszyliśmy, najpierw trawiastym a potem skalnym żebrem pod górę.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"