Himalaizm

#K2dlaPolaków, a także nowe wiadomości z Mount Everest i Nanga Parbat (15.01.2018)

źr. Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera, fot. Rafał Fronia

Poniżej porcja najświeższych informacji z gór najwyższych. Nasze zainteresowanie skierowane jest aktualnie w kierunku trzech ośmiotysięczników: K2 – za sprawą Polaków aspirujących do tytułu pierwszych zimowych zdobywców tego wierzchołka, Mount Everestu – na który po raz drugi zimą wyruszył Bask Alex Txikon z zamiarem wejścia na szczyt bez użycia dodatkowego tlenu z butli oraz Nanga Parbat – gdzie Tomek Mackiewicz siódmy już raz próbuje zdobyć górę zimą.

Czytaj więcej...

Polacy zmierzą się zimą z K2 – podsumowanie konferencji prasowej

Polacy zmierzą się zimą z K2 – podsumowanie konferencji prasowej

Wczoraj, w samo południe w warszawskim „Cafe MiTo” rozpoczęła się konferencja prasowa poświęcona polskiej narodowej wyprawie zimowej na K2. Do stolicy przyjechali: Janusz Majer – szef programu „Polskie Himalaje”, Krzysztof Wielicki – kierownik wyprawy, Janusz Gołąb – zastępca kierownika wyprawy do spraw sportowych, Piotr Pustelnik – prezes PZA oraz grupa uczestników wytypowanych do udziału w wyprawie.

Czytaj więcej...

Zima w Himalajach i Karakorum – małe podsumowanie

K2

Zima w najwyższych łańcuchach górskich ziemi kręci się aktualnie wokół trzech szczytów: Mount Everest i Nanga Parbat w Himalajach, a także K2 w Karakorum. To właśnie na tych trzech górach działają aspiranci do ich zimowego zdobycia. Polska wyprawa na K2 chce dokonać pierwszego zimowego wejścia, a uczestnicy wypraw na pozostałe dwie góry zamierzają te wyczyny powtórzyć, gdyż zarówno Mount Everest jak i Nanga Parbat zostały już zimą zdobyte.

Czytaj więcej...

Rocznica urodzin Mirosława Gardzielewskiego

Lho La, fot. McKay Savage, źr. wikipedia

Mirosław Gardzielewski urodził się 17 września 1953 r., zginał 27 maja 1989 r. w Khumbutse. Był absolwentem politechniki Gdańskiej, taternikiem i alpinistą. Przygodę ze wspinaniem zaczął w Tatrach, wspinał się też w Himalajach, zginął podczas wyprawy na Everst.

Czytaj więcej...

Wyprawa Shahim Expedition Karakorum Pakistan 2017

Sost ( Pakistan) – miejscowość przy granicy z Chinami / fot. Mariusz Saramak

W dniach 7.09.17-14.10.17 odbyła się wyprawa trekingowa Klubu Górskiego „Wrotnia” ze Stalowej Woli do doliny Shahim Dur położonej w grupie górskiej Wesm w północnym Karakorum. W wyprawie udział wzięli: Andrzej Makaran, Justyna Markiewicz, Agnieszka Garus-Saramak i Mariusz Saramak. W dniu 27.09.17 wszyscy uczestnicy wyprawy weszli na wierzchołek o wysokości 6119, 6132 m (według wskazań dwóch altimetrów) i nadali mu nazwę Okhiree Sar.

Czytaj więcej...

Polska wyprawa na Manaslu - C1 już stoi

Manaslu

Jak poinformował Ryszard Pawłowski, zespół osiągnął już obóz pierwszy (C1), który usytuowany jest na wysokości 5400 m n.p.m. Na tę chwilę wszystko toczy się zgodnie z planem. Wszystkim dopisuje dobre samopoczucie. Wspinacze aklimatyzują się stopniowo do dalszych działań.

Czytaj więcej...

Wyprawa Mount Everest i Lhotse Everteam

Everteam

Para wspinaczy wysokogórskich Sylwia Bajek i Szczepan Brzeski tworzący duet 'Everteam', zawalczy w Himalajach o dwa ośmiotysięczniki. Wiosną 2018 wyruszą na Mount Everest oraz sąsiadujący z nim Lhotse. Everteam to ewenement w świecie gór wysokich, nieczęsto bowiem zdarza się, że wspinacze są partnerami w życiu i w górach. Oboje stawiają sobie wysokie cele i razem do nich zmierzają.

Czytaj więcej...

Wieści spod Manaslu. Polacy blisko bazy

Wieści spod Manaslu. Polacy blisko bazy

Ryszard Pawłowski wraz z członkami wyprawy docierają do bazy pod Manaslu. Znajduje się ona na wysokości 4400 m n.p.m. Jak informuje himalaista, wszyscy czują się dobrze i dotychczasowa wędrówka przebiegła bez problemów. Wszyscy bezpiecznie przeszli przez przełęcz Larkey Pass (5160 m n.p.m.). Po noclegu w Sama Gaun (3520 m n.p.m.) zespół czeka ostatni odcinek w drodze bazy.

Czytaj więcej...

Gondogoro La, Karakorum 2017

Concordia Camp widok na K2

Ali Camp, obóz przed przełęczą Gondogoro. Od kilku dni obfite opady śniegu powstrzymywały nas od dalszego marszu na przełęcz. Ciepłe, słoneczne dni kontrastowały z śnieżnymi nocami, nie dając nam łatwego wyboru. Iść, czekać, zawracać? Decyzja zależy od doświadczonego przewodnika. Mazahir Hussein (patrz zdjęcie), członek wielu wypraw miedzy innymi Wojciecha Kurtyki i Doug Scotta, ze stoickim spokojem radzi czekać do czasu, gdy pokrywa śnieżna dostatecznie się zwiąże.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Statystyki

  • Artykułów: 7605
  • Odsłon artykułów: 21009805

';