male dolomity

Popularne

Blogi

FundacjaTOPR 271x62_v1

TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

Zagrożenie Lawinowe w Tatrach

Himalaizm

Everest news: Powrót z C4

alex txikon

Wszystkim tym, którzy od rana śledzą kolejne kroki Alexa Txikona w zdobyciu Mount Everestu zimą bez tlenu spieszymy z informacją dlaczego wyprawa z C4 wraca do C3. Jak donosi portal Altitude porywisty, huraganowy wręcz wiatr w C4 uniemożliwia rozbicie namiotu. W związku z powyższym wyprawa prawdopodobnie zostanie dziś w obozie niższym i na bieżąco podejmować będzie decyzję co dalej z atakiem szczytowym. Trzymamy kciuki – niezmiennie i nieprzerwanie!

Czytaj więcej...

Okno pogodowe i kolejna akcja górska Alexa Txikona

Okno pogodowe i kolejna akcja górska Alexa Txikona

Po kilku dniach spędzonych w basecampie Alex Txikon znów rusza w górę. Wypoczynek w basecampie zlokalizowanym na wysokości 5270 m n.p.m. jest równie ważny jak zdobywanie wysokości. Regeneracja jest nieodłącznym elementem każdej aklimatyzacji. Przebywając na niższych wysokościach organizm ma czas na odbudowanie się, wzmocnienie oraz chwilę wytchnienia. Oczywiście wypoczynek w warunkach himalajskiej zimy jest tu słowem daleko idącym i z lekka przerysowanym. Sielanki nie ma - ciężkie warunki pogodowe, śnieżyce i silne wiatry nieodłącznie towarzyszą wyprawie.

Czytaj więcej...

Everest news: Wyprawa Alexa Txikona w C3

Alex Txikon

Dzisiejszą noc wyprawa Alexa Txikona spędziła na wysokości 7400 m n.p.m. w C3. Alex wspina się z dwoma Sherpami: Nurbu i Cheppalem. Ekipa jest mocno zmotywowana i czuje się bardzo dobrze. Nie obyło się również bez nieprzyjemnych niespodzianek, na które jednak ekipa Alexa była przygotowana.

Czytaj więcej...

Everest news: Podsumowanie dotychczasowych działań wyprawy Txikona

fot. Facebook - Alex Txikon

Już ponad miesiąc czasu upłynął od momentu, w którym Alex Txikon wystartował ze swoją ekspedycją mającą na celu zdobycie najwyższej góry Ziemi - Mount Everest zimą, bez użycia dodatkowego tlenu. Czas pędzi nieubłaganie, a Himalaje pokazują swoje najgroźniejsze oblicze.

Czytaj więcej...

#everestnews: Okno pogodowe i kolejna próba zdobycia Everestu

#everestnews: Okno pogodowe i kolejna próba zdobycia Everestu

Jak donoszą prognozy wraz z początkiem przyszłego tygodnia huraganowe wiatry mają się uspokoić, a wyprawę Alexa Txikona czeka kilka dni okna pogodowego pomiędzy 14 a 18 lutym. Trzeba wykorzystać taką szansę komentuje Alex publikując na swojej stronie, iż po kilku dniach odpoczynku po ostatniej akcji górskiej, himalaista znów rusza na starcie z Mont Everestem. Właśnie dziś wyprawa rusza do obozu drugiego. Przypomnijmy, iż ostatnim razem porywiste wiatry dosłownie zmiotły C2, czego i tym razem obawia się Alex.

Czytaj więcej...

Everest news: Carlos Rubio żegna się z Everestem

Alex Txikon

Na Evereście spore zmiany. Wyprawa Alexa Txikona w tym tygodniu zaczyna podejście do obozu 4 na wysokości 8000 m n.p.m. Pomimo bardzo ciężkich warunków pogodowych panujących tu zimą – to znaczy bardzo silnych, porywistych wiatrów wyprawa działa zgodnie z planem.

Czytaj więcej...

#everestnews: Depozyt na Przełęczy Południowej w obozie czwartym

Depozyt na Przełęczy Południowej w obozie czwartym

Wyprawa Alexa przebywa obecnie w basecampie po osiągnięciu rekordowej jak dotąd wysokości 7950 m n.p.m. Srogie warunki zimowe i porywiste wiatry kolejny raz zaskakują himalaistę. Atak, który uznaliśmy za szczytowy 2 lutego w rezultacie zakończył się po dojściu do C4 na wysokości 7950 m n.p.m. i pozostawieniu tam depozytu. Korzystając w krótkotrwałego okna pogodowego Txikon wraz z sherpami ruszyli 4 lutego na Everest.

Czytaj więcej...

Txikon i Rubio w C2, aklimatyzacja na 6400m

alex txikon

Alex Txikon na swoim profilu na Facebooku informuje, że wraz z Sherpami oraz Carlosem Rubio dotarli do C2 pod Everestem. Po kilku ostatnich dniach spędzonych na odpoczynku i aklimatyzacji, a także kręceniu ujęć do powstającego filmu dokumentalnego o wyprawie wspinacze obecnie aklimatyzują się na wysokści 6400 m n.p.m.

Czytaj więcej...

Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"