Pasmo Gaszerbrum leży w Karakorum. Składa się z siedmiu szczytów – w tym trzy to ośmiotysięczniki:

Broad Peak (8051 m n.p.m.), Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.), Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.).

Sama nazwa „Gaszerbrum” pochodzi od słów „rgasha brum”, co w języku balti oznacza "Piękną Górę" lub "Świecącą Ścianę". Określenie to wzięło się od trzykilometrowej ściany Gaszerbruma IV.

Gaszerbrum IV to siedmiotysięcznik (7925 m n.p.m.). Jest osiemnastym szczytem Ziemi pod względem wysokości n.p.m. Jest uważany za jeden z najtrudniejszych szczytów do zdobycia w Karakorum. Dlatego też jest to jeden z najrzadziej zdobywanych szczytów.
 

0601gaszer
źródło zdjęcia – http://highergroundexpeditions.com/tours/gasherbrum-iv-expedition-7925m/

Pierwszego wejścia dokonali Walter Bonatti i Carlo Mauri 6 sierpnia 1958 r.

Zachodnia ściana ma około 2500 m wysokości i jest uważana za jedną z najtrudniejszych ścian wspinaczkowych na Ziemi. Ze względu na odbijające się od niej promienie słońca zwana jest „Świetlistą Ścianą”. Została ona po raz pierwszy zdobyta przez Wojciecha Kurtykę i Roberta Schauera w dniach 13–20 lipca 1985 roku, z czego przez 2 dni byli uwięzieni na skalnej półce z powodu bardzo złej pogody. Zdobywcy wyszli na grań szczytową w znacznej odległości od głównego wierzchołka i ze względu na załamanie pogody oraz ogólne wyczerpanie wspinaczką nie podjęli próby wejścia na niego. Magazyn „Climbing” uznał zdobycie ściany za największe osiągnięcie himalaizmu w XX wieku.

Bernadette McDonald w książce „Ucieczka na szczyt” pisze w ten sposób:

Myślenie Wojtka zaczęło skręcać w niebezpiecznym kierunku. Często zastanawiał się nad procesem umierania i uważał, że najważniejsze jest, by przeżyć go w pełni świadomie.

Gdy tak rozmyślał nad realnością końca, martwił się też o Roberta. Niemal święte doświadczenie bliskości śmierci było przerażające, lecz zarazem ważne. Gdyby Robert był nieświadomy tego, jak doniosła jest ta chwila, popełniłby coś w rodzaju profanacji. Wojtek zastanawiał się, czy podzielić się z nim tymi przemyśleniami. Zaczął ostrożnie, łamiącym się, zachrypłym od zmęczenia i zimna głosem.

Robert, chciałbym…

Robert zrozumiał, co Wojtek chce powiedzieć i przerwał mu cicho, ale zdecydowanie.

Tak, wiem, co masz na myśli. Jestem gotów. Nie musisz się martwić.

Bernadette McDonald to kanadyjska autorka kilku książek - głównie na tematy związane z kulturą górską.

{youtube}E6CAn6doAOo{/youtube}


Bartek Michalak

Źródła:
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).