Niedawno pisaliśmy o sukcesie Janusza Adamskiego – szczecinianina, który zdobył Everest dwukrotnie. Pierwszy raz stanął na wierzchołku w 2006 r. Tegoroczna wspinaczka odbywała się w ramach projektu No Oxygen Solo Everest Expedition 2017, który zakładał samotne zdobycie wierzchołka od strony północnej, bez użycia tlenu z butli i bez korzystania z pomocy Szerpów wysokogórskich.

Janusz Adamski (Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta), źr. wyborcza.plJanusz Adamski (Cezary Aszkiełowicz / Agencja Gazeta), źr. wyborcza.pl

Adamski tlenu używał od obozu 3, a na szczycie stanął 21 maja 2017 r. wchodząc od północy, zszedł zaś na stronę południową i tym samym dokonał pierwszego polskiego trawersu góry. Bez wątpienia zapisał się na stałe w historii alpinizmu, niestety nie tylko z powodu tego niewątpliwego sukcesu. Jak się okazuje, przeszedł od strony Tybetu do Nepalu nielegalnie, bo Chińczycy kontrolujący Tybet od lat nie wydają na to zgody.

Dokonanie trawersu było dla szczecinianina życiowym marzeniem i jak poinformował zdobył wszystkie dostępne pozwolenia. Legalnie mógł wspinać się od strony Tybetu, ale zgody na zejście do Nepalu już nie miał. Zdawał też sobie sprawę z możliwych konsekwencji złamania przepisów (grzywna, zakaz wjazdu lub wspinaczki w Nepalu). Ministerstwo Kultury, Turystyki i Lotnictwa Cywilnego Nepalu ukarało Adamskiego dziesięcioletnim zakazem wspinaczki górskiej na terenie kraju. Aresztu udało mu się uniknąć, jednak póki co nie ma zgody na opuszczenie Nepalu, a jego paszport został na razie skonfiskowany.

Jak się okazuje, następstwa tego wyczynu dotyczą nie tylko Adamskiego. Piszący od lat o wspinaczce na Evereście, jego zdobywca, Alan Arnette poinformował, że Chiny zamykają Himalaje w tym roku dla wspinaczy, a jako powód swojej decyzji podają nielegalny trawers dokonany przez Polaka. Oczywiście można spekulować czy nie jest to tylko pretekst by zamknąć Tybet. Jedno jest pewne - alpiniści planujący wspinaczkę jesienią tego roku w Tybecie na ośmiotysięcznikach Cho Oyu, Sziszapangmie czy Evereście będą musieli zweryfikować swoje plany.

 

źr. alanarnette.comźr. alanarnette.com

Anna Makowska

Źródła:
- No Oxygen Solo Everest Expedition 2017
- Kurier Szczeciński, 2 czerwca 2017, s. 21
- wyborcza.pl
- www.polskieradio.pl
- www.alanarnette.com