Dla Moniki Witkowskiej to ważny rok. Długo przygotowywała się do momentu by wyruszyć na Broad Peak, czli dwunastą pod względem wysokości górę na świecie (8051 m n.p.m). Broad Peak leży na granicy Chin i Pakistanu. Monika Witkowska jest podróżniczką, dziennikarką a także zdobywczynią Korony Ziemi.

fot. Monika Witkowska - Podróże małe i dużefot. Monika Witkowska - Podróże małe i duże

W 2013 roku zdobyła Mount Everest jako dziesiąta Polka. Jej ogromną pasją jest także żeglarstwo. W 2003 roku opłynęła przylądek Horn. Na morzu i oceanie można było ją spotkać bardzo często. Łącznie przebyła ponad 30 tys. mil morskich na małych jachtach i żaglowcach. W tym roku postanowiła w strefie górskiej zdobyć ośmiotysięcznik – Broad Peak.

Do tej pory na szczycie Broad Peak stanęło 25 Polaków, w tym 3 kobiety. Niestety, góra także odebrała życie 6 naszym rodakom.

Plan wyprawy na Broad Peak znajdziecie TUTAJ

Dlaczego Broad Peak?

Monika na swojej stronie wyjaśnia, że nigdy nie była w Pakistanie ani Karakorum. Będzie to spełnienie jej marzeń. Pojedzie w teren, o którym wszyscy tyle mówią i zachwalają. Dla Moniki ważnym jest nie tylko wejście na szczyt, ale także obserwowanie tego co dzieje się dookoła.

Zawsze chciała zobaczyć piękne widoki z tej części świata, poznać lokalną kulturę oraz ludzi. Mimo śmierci kolegów na tej górze Monika wybiera się na szczyt pełna optymizmu. Czy wejdzie na szczyt? To się okaże, jak sama pisze na swoim blogu: - to zależy od góry czy mi pozwoli.

Czas przygotowań

Monika bardzo prężnie przygotowywała się do wyprawy zarówno fizycznie jak i psychicznie. Dbała także o dogranie wszystkich szczegółów finansowych, z jakimi wiadomo nie zawsze jest tak łatwo. Przed wyprawą nie obyło się bez solidnych treningów pod okiem fachowców, konsultacji z dietetykiem i stałym monitorowaniem stanu zdrowia Moniki.

Start – 6 czerwec 2017 – Wyprawa na Broad Peak 8051 m n.p.m – Climbing expedition – Karakorum Pakistan VI-VIII. 2017 r.

Monika na Broad Peak będzie się wspinała wraz z austriacką wyprawą w międzynarodowym gronie. Ekipa ma podzielone cele, część wybiera się na K2. Góry są położone po sąsiedzku i jedna część ekipy wybiera się na BP w celu aklimatyzacji. Wszyscy zamierzają wejść na ośmiotysięczniki bez tlenu.

6 czerwca Monika wyruszyła z warszawskiego lotniska do Istambułu (Turcja), gdzie miała przesiadkę i następnie poleciała do Islamabadu (Pakistan). Następnie wraz z swoimi towarzyszami wyprawy polecieli do Skardu – miasta położonego w rejonie Gilgit-Baltistan w Pakistanie. Dzięki temu oszczędzili sobie ponad 24 godzinnej jazdy krętymi, górskimi drogami. Spotkali się tam z Muhammadem Alim – zimowym zdobywcą Nangi Parbat. Ali jest rodowitym Pakistańczykiem i wybiera się na szczyt wraz z Moniką i jej ekipą.

fot. Monika Witkowska - Podróże małe i dużefot. Monika Witkowska - Podróże małe i duże

W kolejnych dniach wyprawa wyjeżdża do Askole, gdzie potem czeka na nich już tylko piesza wędrówka po górach. W okolicy 13 czerwca byli na wysokości 3000 m n.p.m, gdzie w kolejnym dniu poszli na 4000 m n.p.m i rozbili obóz. 19 czerwca Monika zrobiła wypad z bazy do podnóża K2, a następnie ekipa ruszyła na 5650 m n.p.m gdzie rozbiła kolejny obóz.

Monika komunikuje się ze światem za pomocą telefonu satelitarnego. Na razie wszyscy są zdrowi i nikomu nic nie dolega. Jedyną niepokojącą informacją do tej pory było zagrożenie lawinowe, które pojawiło się w okolicy 20 czerwca. Poprzez to Monika wraz z ekipą może zostać nieco dłużej w obozie ze względów bezpieczeństwa.

Śledzić na bieżąco poczynania Moniki i ekipy możecie na jej stronie oraz Facebooku:

http://broadpeak.monikawitkowska.pl/
http://broadpeak.monikawitkowska.pl/index.php/plan-wyprawy/
https://www.facebook.com/monikawitkowska.travel/

Redakcja Portalu Górskiego trzyma kciuki za powodzenie ekspedycji i będziemy Was na bieżąco informować o kolejnych postępach wyprawy.

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium podróży
www.obseratoriumpodrozy.com