Czołówka idealna

Kategoria: Strefa Outdoor / Porady

Dzień jest bardzo krótki, a przez najbliższe parę tygodni będzie jeszcze krótszy. Ale nawet kiedy przez te parę godzin zrobi się jaśniej, nie zabraknie pewnie też chmur i szarości. Przy okazji warto więc poświęcić chwilę czasu i zastanowić się nad wyborem najlepszej dla siebie czołówki. Zresztą takie urządzenie jak najbardziej powinno znaleźć się w plecaku każdego turysty. Tego wybierającego się na letnią wycieczkę w góry – również.

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Nocna Piątkazdjęcie z bazy zdjęć PG, Nocna Piątka

Problem ciemności w terenie, sztucznego światła, bezpieczeństwa próbowano już rozwiązywać od dawna. Kiedyś noszono rozpalone pochodnie. Następnie zabierano ze sobą solidną latarkę z kompletem dodatkowych baterii co było paskudnie nieporęczne i ciężkie. Obecnym rozwiązaniem są czołówki, a więc lekkie latarki umieszczane na głowie. Korzystają z nich nie tylko „ludzie gór”, ale i bywalcy biwaków, biegacze, rowerzyści, speleolodzy itd.

Skupmy się jednak na górach:

Z artykułu, jaki ostatnio przeczytałem w Taterniku wynika wprost, że IDEALNA CZOŁÓWKA nie istnieje. Pamiętajmy jednak, że kiedy w górach zastanie nas ciemność (planowana lub na skutek wydarzeń nadspodziewanych), sprawnie działające i odpowiednio mocne światło może często zaważyć na naszym życiu lub zdrowiu. Warto mieć zatem to na uwadze przy wyborze tej odpowiedniej.

Są więc czołówki na baterie (na paluszki) oraz, lub na akumulatorki. Trzeba jednak pamiętać, że zimą i na skutek częstego używania akumulatorki dosyć szybko tracą moc i należy je na powrót naładować. Tu z pomocą przychodzi powerbank. Kolejnymi czynnikami na które warto zwrócić uwagę są rodzaj światła i jego moc. I tu takie dwa przykłady:

- szukając dalszej drogi w górach po ciemku przyda się odpowiednio mocne, dosyć szerokie światło i z dalekim zasięgiem,

- kiedy wstajemy w nocy w schronisku przyda się słabsze, czerwone światło, żeby nie budzić współspaczy.

Nie mniej istotna jest też wodoodporność (czołówka ma działać mimo deszczu), waga, ergonomia, ogólna wytrzymałość, wykonanie i użyte materiały, łatwość obsługi – poręczność. I oczywiście istotna jest cena takiego sprzętu. Wcale jednak nie można na czymś takim oszczędzać i nie doceniać takiego sprzętu. Spece od outdooru ogólnie, wspinacze itd. zalecają nawet by mieć zawsze ze sobą DWIE takie latarki!

Producenci czołówek aktualnie starają się udoskonalać swoje produkty coraz bardziej (żeby miały jeszcze lepsze parametry czy jeszcze mniej zawodny mechanizm itd.). W gruncie rzeczy jednak, każda czołówka składa się z bardzo podobnych elementów (soczewka rozpraszająca, soczewka skupiająca, odbłyśnik, mechanizm świecący, układ elektroniczny, pojemnik na baterię, system nośny latarkę na głowie i jego różne możliwości ustawienia i nakierowania światła).

I na koniec jeszcze taka drobna uwaga:

Modeli czołówek na rynku jest „w bród”. Zdarza się jednak, że producenci niekiedy zawyżają pewne parametry. Tego typu sprzęt używa się często w ekstremalnych, niebezpiecznych sytuacjach i dlatego musimy być przekonani o niezawodności i o odpowiedniej jego przydatności.

Zakup czołówki wcale nie jest taki łatwy o prosty. Najbardziej popularne i sprawdzone modele to produkty marek tj.: Petzl, Mammut, Black Diamond, Mactronic, Fenix, Silva czy Princeton Tec.

zdjęcie z bazy zdjęć PG, Nocne żywiołyzdjęcie z bazy zdjęć PG, Nocne żywioły

Bartek Michalak

Źródła:
TATERNIK,
http://www.portalgorski.pl/,
Internet (ogólnie).

Sklep Górski

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 8602
  • Odsłon artykułów: 24194206
  
  ';