Nieprzemakalne gadżety przydatne w górach

Kategoria: Strefa Outdoor / Porady

O tym, że przemoczenie ubrania jest niekorzystne dla każdego miłośnika gór każdy wie. Dlatego zawsze wybierając odzież na górskie wędrówki dbamy o nasz komfort i zwracamy uwagę na to, by materiały nie przepuszczały wody i wilgoci. Okazuje się, że zaraz po ubraniu tak samo ważny jest sprzęt jaki ze sobą zabieramy a także wyposażenie. Nikt z nas chyba nie chce by zamókł mu aparat, mapy lub dokumenty. Oto kilka przykładów na gadżety, które warto mieć ze sobą w górach by chronić je przed wilgocią.

Saszetka na pas

Popularnie zwana „nerką”. Jest to bardzo praktyczny gadżet, który nie tylko sprawi, że wszystko co najważniejsze będziemy mieć przy sobie ale przy okazji będzie pełniła barierę ochronną na nasze drobiazgi, które do niej wsadzimy. Nerki sprawdzają się zarówno na górskim szlaku jak i w podróży. Chowamy w nich zazwyczaj dokumenty, telefon, mały baton na przekąskę, kluczyki z samochodu lub mieszkania czy chusteczki higieniczne. Warto zwrócić uwagę na materiał z jakiego wykonana jest saszetka.

Najważniejsza jest także forma regulacji pasa oraz ilość przegródek. Taką nerkę najlepiej dobrze przeanalizować by potem w pełni z niej korzystać. Pomocny może okazać się także pasek, w którym będziemy mogli schować pieniądze. Alternatywą dla strefy pasa będzie saszetka, którą dla odmiany można założyć na łydkę. To idealna forma przechowywania dokumentów i cennych drobiazgów szczególnie podczas podróży np. pociągiem lub autobusem.

Jeżeli jedziesz w góry do Zakopanego i czeka cię kilka godzin w pociągu i do tego lubisz podczas podróży spać, to warto zainwestować w taki gadżet. Nikt nam spodni nie będzie podczas podróży obmacywał, a wasze dokumenty i pieniądze będą w bezpiecznym miejscu. Saszetka na łydkę może być ciekawą alternatywą dla popularnej nerki.

gadzet0901 1

Worki, woreczki kompresyjne, etui

Ciekawym rozwiązaniem na walkę z wilgocią jest zaopatrzenie się w worek nieprzemakalny,  który posłuży nam nie tylko podczas podróży ale może stać się przydatnym gadżetem na co dzień, bo wykorzystamy go podczas zakupów czy zabierzemy na siłownię. Do worka możemy włożyć zarówno gadżety jak i odzież i włożyć do plecaka. Sam plecak zaś warto dodatkowo ochronić przed wilgocią stosując pokrowiec.

gadzet0901 2

Worki kompresyjne mają dwa praktyczne zastosowania. Dzięki nim możemy zmniejszyć objętość plecaka, ale także ochronić odzież lub przedmioty – sprzęt przed wilgocią. Worki kompresyjne nie zajmują dużo miejsca. Po włożeniu do środka rzeczy za pomocą suwaka będziemy odsysać z nich powietrze. Warto przemyśleć taką formę zabezpieczenia przed wilgocią.

Kolejnym przydatnym gadżetem będzie pokrowiec na przewodnik. Nie ma nic gorszego od przemoknięcia ważnego przewodnika czy książki podczas górskiej wędrówki lub podróży. Takie pokrowce zazwyczaj mają różne wymiary, dlatego będziecie mogli dopasować je do waszego zapotrzebowania. Pokrowiec ten może posłużyć także na ochronę innych drobiazgów, które się zmieszczą do środka zamiast przewodnika. Warto także inwestować w laminowane mapy a także etui na mapy i dokumenty. Takie etui zazwyczaj są albo przeźroczyste albo kolorowe i zawieszamy je na szyi. Są bardzo przydatne a także praktyczne w użytkowaniu. Popularne są także nieprzemakalne case-y na telefony i iphony. Case  taki może być nieco drożysz, ale za jakość warto zapłacić by cieszyć się niezniszczonym sprzętem na dłużej.

gadzet0901 3

Jeżeli już mowa o nieprzemakalności to warto pamiętać by chronić także odzież i obuwie. Sprawdzą się w tym rewelacyjnie impregnaty . Przy ich zakupie warto zapoznać się z instrukcją użytkowania a także postępowania podczas prania lub przygotowania obuwia czy odzieży do impregnacji. Nie róbmy nic sami. Do takich działań koniecznie należy zapoznać się z instrukcją, a także doczytać czy rodzaj odzieży, którą chcemy zaimpregnować lub materiał obuwia się do tego nadaje.

Warto nazbierać pieniążków na tego typu ochronę przedmiotów i sprzętu. Wilgoć może wykonać wiele szkód na naszym sprzęcie a także niektóre nieodwracalnie zniszczyć. Pamiętajcie by przed zakupem gadżetów dokładnie zapoznać się z ich opisem.

Sklep Górski

Uwagę należy zwrócić zawsze na materiał z jakiego jest wykonany gadżet, czy ma gwarancję jakości, jakie ma opinie chociażby w Internecie, a także dopasować go najbardziej do swoich potrzeb.

Katarzyna Irzeńska
Obserwatorium Podróży

Komentarze

 • Brak komentarzy...

  Dodaj komentarz


  Konkurs Fotograficzny "Górski Kalendarz"

  male dolomity

  logo biale_proste2

  Popularne

  Blogi

  FundacjaTOPR 271x62_v1

  TOPR SystemMonitoringuPogody_271x62

  Statystyki

  • Artykułów: 9296
  • Odsłon artykułów: 25400739
  
  ';