Kurtka jest produkowana w czterech kolorach (Rust, Apple, Ebony, Ink). Ja dostałem do testowania kurtkę w miłym zielonym kolorze – Apple i rozmiarze L.

Po otrzymaniu kurtki zapoznałem się z różnymi opiniami i testami ogólnie dostępnymi w sieci:
http://www.trailspace.com/gear/rab/strata-hoodie/
http://www.outdoorgearlab.com/Insulated-Jacket-Reviews/Rab-Strata-Hoody

Warto zauważyć pozytywne opinie o tym produkcie.

Waga kurtki też zadawalająca – 370 g.

Izolację w kurtce stanowi Polartec Alpha, a materiałem zewnętrznym jest Pertec Microlight.

Zastosowany materiał Polartec Alpha reklamowany jest, jako następca ociepliny Primaloft.

Ponieważ testowana kurtka należy raczej do tych lekkich, więc na razie zastępowała mi softshella i ewentualnie (rzadko) używana była pod kurtką zewnętrzną (Gore tex) lub inną grubszą kurtką izolacyjną (puch, primaloft).

Rab – Strata Hoodie

Rab – Strata Hoodie

Kurtkę używałem intensywnie przez pięć miesięcy do różnych aktywności outdorowych: wycieczek górskich, jazdy na rowerze, biegów, wspinania skałkowego i górskiego, jazdy na nartach, ski-turów a także do szkolenia wspinaczkowego i turystycznego zimą w Tatrach.

Kurtka została przetestowana w szerokim zakresie temperatur od minus do plus 20 stopni C.

Chciałem przekonać się, czy Strata Hoodie  może zastąpić kurtkę primaloftową do tej pory ubieraną przeze mnie zimą, jako ostatnia warstwa, gdyż ostatnimi czasy nie używam hard-shella (kurtki gore-texowej) zimą.

Okazało się, że podczas wysiłku o średniej intensywności np. podejść pod ścianę czy wycieczek narciarskich, kurtka spisywała się bardzo dobrze.

https://www.facebook.com/adam.pieprzycki/videos/411415599022235/?pnref=story

Materiał zewnętrzny kurtki wytrzymuje lekkie „siąpienie” a odchylność była zadawalająca i znacznie lepsza niż podczas używania kurtek z ocieplinami Primaloftowymi. Przy silnym wietrze Strata Hoodie  spisywała się poprawnie.

Natomiast podczas dłuższego pobytu na stanowisku odczuwalny był dyskomfort. Myślę, że rozwiązaniem byłoby grubsze wypełnienie. Firma Rab anonsuje na przyszły sezon zimowy model z grubszą warstwą izolacyjną, a wtedy może obejdzie się bez dodatkowego docieplania.

Ponieważ materiał jest jasnego koloru, po tych miesiącach można zauważyć zabrudzenie tkaniny zewnętrznej – na mankietach i na klatce piersiowej. Jest to niestety wada jasnych kolorów – albo ciekawy i przyjemny kolor i możliwość zabrudzenia albo czarna sotia. Coś za coś. Materiał okazał się także wytrzymały i nie uszkodziły jej ostrza dziabek odkładane na ramiona. Jedynie od wewnątrz w okolicy karku doszło do rozprucia szwu – może ze względu na zbyt ciężki plecak na podejściach.

Podczas krótkich, zimowych dni, kurtkę Strata Hoodie używałem również podczas biegania. Dobrze sprawowała się w kombinacji z pierwszą warstwą – podkoszulkiem Aeon Tee.

Jeżeli chodzi o wspinanie to zgrabny krój nie powodował powstawania dodatkowego brzucha, przydatna była kieszeń na klatce piersiowej i elastyczne mankiety. Trochę „kłusy” był kaptur ubierany na kask – wiem, można ubierać, pod ale tak nie lubię.

Podsumowując- ciekawa kurtka jak dla mnie zastępująca softshella, ale zdecydowanie cieplejsza. Praktyczna w użyciu do wielu aktywności górskich i nie tylko.

Testował
Adam Pieprzycki
Grudzień 2014 – czerwiec 2015

baner sklepgorski