20 lat temu, we wrześniu 1997 r. uruchomiono pierwszy odcinek kolei gondolowej na Jaworzynę Krynicką. W krótkim czasie stała się jedną z największych atrakcji turystycznych Krynicy Zdroju. Do dziś jest najdłuższym tego typu obiektem w Polsce.

Choć plany wybudowania kolei pojawiły się już w latach 60. XX w., to uroczyste jej otwarcie odbyło się dopiero we wrześniu 1997 r. Jednak pierwsi pasażerowie, na szczyt Jaworzyny wjechali trochę wcześniej – już 21 sierpnia.

Dolna stacja znajduje się w dolinie Czarnego Potoku. Stamtąd sześcioosobowe wagoniki w 7 minut pokonują ponad dwukilometrową odległość, przenosząc pasażerów na najwyższy szczyt we wschodniej części Beskidu Sądeckiego.
Do tej pory kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką jest najdłuższym i jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce.

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

- Wagoniki poruszają się z prędkością 5 m/s, zapewniając komfortową i bezpieczną podróż. W ciągu godziny z atrakcji może skorzystać aż 1600 osób. Będąc już na szczycie, z wysokości 1114 m n.p.m. turyści mogą podziwiać piękny widok na beskidzki krajobraz, a przy dobrej pogodzie zobaczą również słowackie Tatry – mówi Patryk Białokozowicz z Polskich Kolei Linowych.

Bije rekordy

Szczyt Jaworzyny Krynickiej to idealne miejsce wypadowe dla pieszych i rowerowych wycieczek. Wzdłuż góry biegną dwa szlaki turystyczne – dłuższy, pięciokilometrowy oraz łatwiejszy trzykilometrowy. Miłośnicy dwóch kółek mogą zjechać ze szczytu na rowerze – korzystając z górskich tras rowerowych o różnym poziomie trudności. Dostępna jest również ścieżka przyrodniczo-edukacyjna poświęcona najciekawszym obiektom krajobrazowym położonym w okolicy.

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Jednak największą popularnością kolej cieszy się w sezonie zimowym. Fani białego szaleństwa mogą korzystać z ponad 8 kilometrów zróżnicowanych, naśnieżanych tras narciarskich. To tutaj znajdą również najdłuższą oświetloną trasę w Polsce oraz największy w kraju snowpark – Krynistler.

- Jaworzyna Krynicka oferuje bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych: narciarstwa zjazdowego, biegowego czy snowboardu. Pokrywa śnieżna utrzymuje się przez około 4-5 miesięcy w roku. Dostępne jest 6 tras zjazdowych, z czego cztery posiadają homologacje FIS. W sezonie zimowym, z uroków tego miejsca korzysta kilkaset tysięcy narciarzy i snowboardzistów – mówi Patryk Białokozowicz z Polskich Kolei Linowych.

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Polskie Koleje Linowe (wówczas Polskie Koleje Górskie) w 2013 r. nabyły 75 proc. akcji spółki Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Trzy lata później przeprowadzono kompleksową modernizację systemu naśnieżania, planowane jest także wytyczenie kolejnych tras narciarskich.

Kolej gondolowa na Jaworzynę Krynicką

Polskie Koleje Linowe to przedsiębiorstwo z ponad 80-letnią tradycją działające w branży turystycznej, operator kolei linowych w kluczowych lokalizacjach turystycznych w Polsce. Spółka oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Obecnie PKL działa w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach: Kasprowy Wierch, Gubałówka, Jaworzyna Krynicka, Góra Parkowa, Mosorny Groń, Palenica oraz Góra Żar. PKL jest największym pracodawcą na Podhalu, zatrudniającym ponad 200 osób. Priorytetem PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie dalsze inwestycje i poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne.